Զոյա Հակոբյանը ծնվել է Ռուսաստանում։
2017 թվականին ավարտել է Մագնիտոգորսկի ԳՀԱ համալսարանը (Գ.Ի. Նոսովի անվան)՝ ստանալով բակալավրի աստիճան «Բուժհաշվառում, վերլուծություն և աուդիտ» մասնագիտությամբ։
Մասնագիտական գործունեությունը սկսել է 2017 թվականին՝ աշխատելով հաշվապահ Սանկտ Պետերբուրգում՝ տարբեր առևտրային կազմակերպություններում։ Հինգ տարի աշխատել է «Գազպրոմ»-ի ենթակապալառու ընկերությունում՝ «Գազստրոյպրոմ»-ում, որտեղ ձեռք է բերել արժեքավոր փորձ հաշվապահական հաշվառում և ֆինանսական վերլուծություն ոլորտներում։
2024 թվականին եկել է Հայաստան՝ «Birthright Armenia» ծրագրի շրջանակում՝ որպես կամավոր համագործակցել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հետ։ Աշխատել է նաև Ֆուտբոլային ակումբ «Զենիթ»-ում՝ զբաղեցնելով հաշվապահի պաշտոն։

Зоя Акопян родилась в России. В 2017 году окончила Магнитогорский государственный университет (им. Г.И. Носова), получив степень бакалавра по специальности «Бухгалтерский учет, анализ и аудит».
Профессиональную деятельность начала в 2017 году, работая бухгалтером в различных торговых организациях Санкт-Петербурга. Пять лет работала в субподрядной компании «Газстройпром» при «Газпроме», где приобрела ценный опыт в области бухгалтерского учета и финансового анализа.
В 2024 году переехала в Армению и в рамках программы «Birthright Armenia» в качестве волонтёра сотрудничала с Центральным банком Армении. Также работала бухгалтером в футбольном клубе «Зенит».