Մարիամ Մնացականյանը ծնվել է Հայաստանում, աշխատել է Ռուսաստանում։
2016 թվականին գերազանցությամբ ավարտել է ԵԹԿՊԻ թատրոնի ռեժիսուրայի բաժինը։ Նույն թվականին նրա բեմադրած Գ. Գ. Մարկեսի «Ես միայն զանգահարելու եմ եկել» հոգեբանական դրաման Արտ Փեստ միջազգային երիտասարդական բաց փառատոնում հաղթել է «Լավագույն ուսանողական բեմադրություն» անվանակարգում։ 2019 թվականին բեմադրությունը ներկայացվել է Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի «Աբիշ Ալեմի» միջազգային թատերական փառատոնում և արժանացել երկրորդ մրցանակին։
2016թ. սեպտեմբերին տեղափոխվելով Մոսկվա՝ Մարիամը աշխատանքի է անցել Մոսկվայի Հայ Առաքելական Եկեղեցու «Սբ. Ներսես Շնորհալու անվան Հայորդյաց տանն»։ «Գավիթ» թատրոնում բեմադրել է «Թումանյանի հեքիաթները» ներկայացումը, որը մինչ օրս ընդգրկված է թատրոնի խաղացանկում։ Զուգահեռ դասավանդել է մի շարք համայնքային դպրոցներում և թատերական ստուդիաներում՝ ուսուցանելով թատերարվեստ, հայոց լեզու և հայրենագիտություն։
2020 թվականից Մարիամը հիմնադրել և ղեկավարում է «Գտնված Երազ» կրթամշակութային կենտրոնը՝ Կրասնոգորսկում և Մոսկվայում։
2025 թվականին Անապայում կայացած «Արտաշունչ» թատերական փառատոնում նրա աշխատանքը արժանացել է Գրան Պրի մրցանակին։
2024–2025 թթ. «Սփյուռքի ուսուցիչների համահայկական ասոցիացիայի» հետ համագործակցությամբ կազմակերպել է «Հեքիաթները բարբառներով» առաջին համահայկական մրցույթ-փառատոնը։

Мариам Мнацаканян родилась в Армении, работала в России.
В 2016 году с отличием окончила факультет театральной режиссуры ЕТКПИ. В том же году её постановка психологической драмы Г. Г. Маркеса «Я пришёл только позвонить» на международном молодёжном открытом фестивале ArtPest получила награду в номинации «Лучшая студенческая постановка». В 2019 году спектакль был представлен на международном театральном фестивале «Абиш Алем» в Актау, Казахстан, и завоевал второе место.
В сентябре 2016 года, переехав в Москву, Мариам начала работать в «Доме армянской молодежи» имени св. Нерсеса Шнорали при Московской Армянской Апостольской Церкви. В театре «Gavit» поставила спектакль «Сказки Туманяна», который до сих пор включён в репертуар театра. Параллельно преподавала театральное искусство, армянский язык и краеведение в ряде общинных школ и театральных студий.
С 2020 года Мариам основала и руководит образовательным и культурным центром «Найденная мечта» в Красногорске и Москве. В 2025 году её работа была удостоена Гран-при на театральном фестивале «Арташунч» в Анапе.
В 2024–2025 гг. в сотрудничестве с Ассоциацией учителей диаспоры организовала первый всеармянский конкурс-фестиваль «Сказки на диалектах». В те же годы создала и возглавила программу «Посетим театр». В 2025 году стала автором театрального проекта «ArvestaLUYS», предназначенного для учителей диаспоры.