Միսակ Քոչարյանը նիդերլանդահայ իրավաբան է, ով մասնագիտացած է իրավունքի, տեխնոլոգիաների և հանրային շահի պաշտպանության ոլորտներում։ Նա Tilburg-ի համալսարանում ստացել է իրավունքի և տեխնոլոգիաների LL.M. մագիստրոսի աստիճան՝ խորությամբ ուսումնասիրելով տվյալների պաշտպանությունը, թվային մրցակցային իրավունքը և արհեստական ինտելեկտի կարգավորումը։ Նախկինում ստացել է նաև Եվրոպական ուսումնասիրությունների բակալավրի աստիճան։
Մասնագիտական և ակադեմիական փորձի հիման վրա՝ Միսակը ղեկավարել է Հայաստանի հասարակության խոցելի խմբերի ազգային ռեգիստրի ստեղծման գործընթացը՝ ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող նախաձեռնության շրջանակներում։
Միսակը վերադարձել է Հայաստան՝ իր ներդրումն ունենալու թվային կառավարման, տվյալների պաշտպանության և հակակոռուպցիոն օրենսդրության բարեփոխումների առաջխաղացման գործում։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակում աշխատում է ՀՀ արդարադատության նախարարության Հակակոռուպցիոն վարչությունում։

Мисак Кочарян — голландско-армянский юрист, специализирующийся в областях права, технологий и защиты общественных интересов. Получил степень магистра права (LL.M.) в Университете Тилбурга по направлению «Право и технологии», углубленно изучая защиту данных, цифровое конкурентное право и регулирование искусственного интеллекта. Ранее также получил степень бакалавра по европейским исследованиям.
На основе своего профессионального и академического опыта Мисак руководил процессом создания национального регистра уязвимых групп населения Армении в рамках инициативы, финансируемой ЕС.
Вернувшись в Армению, он стремится внести вклад в продвижение реформ в сфере цифрового управления, защиты данных и антикоррупционного законодательства.
В рамках программы «iGorts» Мисак Кочарян работает в Департаменте по борьбе с коррупцией Министерства юстиции Республики Армения.