Ռաֆայել Դուրունցը ծնվել է Հայաստանում և մեծացել Ռուսաստանում։ Նա ավարտել է Ռուսաստանի Նիժնի Նովգորոդի Ներքին գործերի նախարարության ակադեմիան՝ իրավապահ մասնագիտությամբ։
Ռաֆայելն իր մասնագիտական գործունեությունը սկսել է իրավական ոլորտում՝ ձեռք բերելով փորձ առևտրային կազմակերպությունների իրավական կարգավորման և կառավարման հարցերում։ Հետագայում նա կենտրոնացել է մարքեթինգի և կառավարման ոլորտների զարգացման վրա, որտեղ մի քանի տարվա ընթացքում մենեջերից դարձել է կոմերցիոն տնօրեն։
Նա ակտիվորեն մասնակցում է ոլորտային համաժողովներին՝ հանդես գալով որպես բանախոս, ինչպես նաև մշտապես զարգացնում է իր գիտելիքները ռազմավարական կառավարման և մարքեթինգի ոլորտներում։

Рафаэль Дурунц родился в Армении и вырос в России. Окончил Нижегородскую академию Министерства внутренних дел России по специальности «Правоохранительная деятельность».
Свою профессиональную карьеру Рафаэль начал в юридической сфере, где получил опыт работы с правовыми вопросами и регулированием деятельности коммерческих организаций. Позднее сосредоточился на развитии в области маркетинга и управления.
За несколько лет в маркетинговой индустрии прошёл путь от менеджера до коммерческого директора. Является участником и спикером ведущих отраслевых форумов, активно развивает компетенции в сфере стратегического менеджмента и маркетинга. Повышал квалификацию в Moscow Business School (MBS) и Северо-Западном институте консалтинга.