Մեկնարկել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (17 ապրիլ, 2023) - ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2023-2024 թթ. ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը մեկնարկել է:
Ծրագիրը նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին ընդլայնել իրենց պատկերացումները Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձացմանը՝ նոր գիտելիքների, հմտությունների փոխանցման, փորձի փոխանակման, գործնական նոր կապերի ձեռքբերման ճանապարհով, նպաստել Սփյուռքի տարբեր համայնքների, Հայաստանի և Արցախի երիտասարդների միջև համագործակցության ձևավորմանն ու զարգացմանը:
Ծրագիրը մեկամյա է և ընդգրկում է 2023 թ. սեպտեմբեր-2024 թ. օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածը: Հայաստանում կանցկացվի երկշաբաթյա դասընթաց` 2023 թվականի սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 7-ը, մնացյալ ժամանակահատվածը յուրաքանչյուր մասնակից ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ կիրականացնի իր համայնքում:
Հայաստանյան դասընթացն ունի տեսական և գործնական բնույթ։ Ներառում է դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, հանդիպումներ, ինչպես նաև այցելություններ պետական, գիտակրթական, մշակութային, տեխնոլոգիական հաստատություններ և հիշատակի վայրեր:
Համայնքներում մասնակիցները կիրականացնեն տեղեկատվական և համայնքային հանդիպումներ, միջհամայնքային աշխատանքների փորձի փոխանակման ձեռնարկներ, աշխատանք մեդիայի հետ:
Ծրագրին կարող են դիմել 22-35 տարեկան սփյուռքահայ այն երիտասարդները, ովքեր առնվազն 5 տարի բնակվում են Սփյուռքում, տիրապետում են հայերենին (հասկանում են և կարողանում են հաղորդակցվել), Սփյուռքի երիտասարդական կազմակերպությունների ղեկավարներ են կամ անդամներ, համայնքային, հոգևոր կառույցների ներկայացուցիչներ, համայնքի կյանքում ակտիվ ներգրավվածություն ունեցող անձինք, ունեն համայնքային ծրագրերի/միջոցառումների կազմակերպման փորձ, դասընթացի ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքները պատրաստ են ներդնել համայնքում իրենց գործունեությունն ավելի արդյունավետ դարձնելու գործում և նպաստել Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների ամրապնդմանը, ունեն սոցիալական հարթակների կամ լրատվամիջոցների հետ աշխատանքի փորձառություն (ցանկալի է)։
Ընտրված մասնակիցները հնարավորություն կունենան դառնալու Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործընկերները համայնքներում և իրենց ներգրավմամբ կընդլայնեն Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների ցանցը:
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն ապահովում է նրանց կեցությունն ու սնունդը Հայաստանում, մուտքը թանգարաններ, մշակութային և հասարակական վայրեր/հաստատություններ, ծրագրի հայաստանյան հատվածի շրջանակներում՝ տեղափոխման ծախսերը:
Հայտադիմումների ընդունման վերջնաժամկետը 2023 թվականի հունիսի 1-ին է: Դիմելու համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտը՝ անցնելով հետևյալ հղումով՝ https://forms.gle/9mxTe4xruYMDT7z26
Հարցեր ունենալու դեպքում կարող եք կապ հաստատել diaspora.youthambassador@gov.am էլեկտրոնային փոստի միջոցով կամ զանգահարել (+374) 10 515525 և (+374) 41879453 (WhatsApp, Viber, Telegram) հեռախոսահամարներին:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի աջակցությամբ:

Стартовал прием заявок на программу «Молодой посол диаспоры»
ЕРЕВАН, АРМЕНИЯ (17 апреля 2023 г.) – Запущена программа Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА «Молодой посол диаспоры - 2023-2024 гг.».
Цель программы – предоставить возможность молодежи диаспоры расширить свои представления о политических, социальных, экономических и других проблемах Армении, содействовать их большему вовлечению в общинную жизнь и повышению эффективности деятельности путем передачи новых знаний, навыков, обмена опытом, приобретения новых деловых связей, способствовать формированию и развитию сотрудничества между различными общинами диаспоры, молодежью Армении и Арцаха.
Программа рассчитана на один год и будет действовать с сентября 2023 г. по август 2024 г.. В Армении будет проведен двухнедельный обучающий курс с 24 сентября по 7 октября 2023 года, после него участники будут организовывать деятельность в рамках программы в своей общине.
Курс в Армении имеет теоретический и практический характер. Он будет включать лекции, семинары, встречи, а также посещение государственных, научно-образовательных, культурных, технологических учреждений и мест памяти.
В общинах участники осуществят информационные и общинные встречи, проведут встречи по обмену опытом межобщинных работ, работу со СМИ.
К программе могут обратиться молодые армяне диаспоры в возрасте от 22 до 35 лет, которые проживают в диаспоре не менее 5 лет, владеют армянским языком (понимают и умеют общаться), являются руководителями или членами молодежных организаций диаспоры, представителями общинных, духовных структур, лицами, активно вовлеченными в жизнь общины, имеют опыт организации общинных программ/мероприятий, знания, полученные в ходе курса, готовы вложить в дело повышения эффективности своей деятельности в общине и способствовать укреплению отношений Армения-Диаспора, имеют опыт работы с социальными платформами или СМИ (желательно).
Отобранные участники получат возможность стать партнерами Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры в общинах и своим участием расширят сеть молодых послов диаспоры.
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА берет на себя расходы участников в рамках реализации программы в Армении: проживание и питание, транспортировка, вход в музеи, культурные и общественные места/учреждения.
Заявки принимаются до 1 июня 2023 года. Для участия необходимо подать онлайн-заявку по ссылке: https://forms.gle/9mxTe4xruYMDT7z26
При возникновении вопросов, можно связаться по эл.почте: diaspora.youthambassador@gov.am или по телефонам: (+374) 10 515525 и (+374) 41879453 (WhatsApp, Viber, Telegram).
Программа осуществляется при финансировании Правительства РА и поддержке мемориального фонда «Джинишян».