Մեկնարկել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (17 ապրիլ, 2023) - ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2023-2024 թթ. ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը մեկնարկել է:
Ծրագիրը նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին ընդլայնել իրենց պատկերացումները Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձացմանը՝ նոր գիտելիքների, հմտությունների փոխանցման, փորձի փոխանակման, գործնական նոր կապերի ձեռքբերման ճանապարհով, նպաստել Սփյուռքի տարբեր համայնքների, Հայաստանի և Արցախի երիտասարդների միջև համագործակցության ձևավորմանն ու զարգացմանը:
Ծրագիրը մեկամյա է և ընդգրկում է 2023 թ. սեպտեմբեր-2024 թ. օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածը: Հայաստանում կանցկացվի երկշաբաթյա դասընթաց` 2023 թվականի սեպտեմբերի 24-ից հոկտեմբերի 7-ը, մնացյալ ժամանակահատվածը յուրաքանչյուր մասնակից ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ կիրականացնի իր համայնքում:
Հայաստանյան դասընթացն ունի տեսական և գործնական բնույթ։ Ներառում է դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, հանդիպումներ, ինչպես նաև այցելություններ պետական, գիտակրթական, մշակութային, տեխնոլոգիական հաստատություններ և հիշատակի վայրեր:
Համայնքներում մասնակիցները կիրականացնեն տեղեկատվական և համայնքային հանդիպումներ, միջհամայնքային աշխատանքների փորձի փոխանակման ձեռնարկներ, աշխատանք մեդիայի հետ:
Ծրագրին կարող են դիմել 22-35 տարեկան սփյուռքահայ այն երիտասարդները, ովքեր առնվազն 5 տարի բնակվում են Սփյուռքում, տիրապետում են հայերենին (հասկանում են և կարողանում են հաղորդակցվել), Սփյուռքի երիտասարդական կազմակերպությունների ղեկավարներ են կամ անդամներ, համայնքային, հոգևոր կառույցների ներկայացուցիչներ, համայնքի կյանքում ակտիվ ներգրավվածություն ունեցող անձինք, ունեն համայնքային ծրագրերի/միջոցառումների կազմակերպման փորձ, դասընթացի ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքները պատրաստ են ներդնել համայնքում իրենց գործունեությունն ավելի արդյունավետ դարձնելու գործում և նպաստել Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների ամրապնդմանը, ունեն սոցիալական հարթակների կամ լրատվամիջոցների հետ աշխատանքի փորձառություն (ցանկալի է)։
Ընտրված մասնակիցները հնարավորություն կունենան դառնալու Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործընկերները համայնքներում և իրենց ներգրավմամբ կընդլայնեն Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների ցանցը:
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն ապահովում է նրանց կեցությունն ու սնունդը Հայաստանում, մուտքը թանգարաններ, մշակութային և հասարակական վայրեր/հաստատություններ, ծրագրի հայաստանյան հատվածի շրջանակներում՝ տեղափոխման ծախսերը:
Հայտադիմումների ընդունման վերջնաժամկետը 2023 թվականի հունիսի 1-ին է: Դիմելու համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտը՝ անցնելով հետևյալ հղումով՝ https://forms.gle/9mxTe4xruYMDT7z26
Հարցեր ունենալու դեպքում կարող եք կապ հաստատել diaspora.youthambassador@gov.am էլեկտրոնային փոստի միջոցով կամ զանգահարել (+374) 10 515525 և (+374) 41879453 (WhatsApp, Viber, Telegram) հեռախոսահամարներին:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի աջակցությամբ:

Applications for the Diaspora Youth Ambassador Program are now open
Applications for the 2023-2024 Diaspora Youth Ambassador Program organized by the Republic of Armenia Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs are now open.
The program aims to enable Diaspora Armenian youth to expand their views on Armenia’s political, social, and economic issues, among others, to support greater involvement in their communities, and increase the efficiency of their work, through the transfer of new knowledge, skills, exchange of experiences, and networking. Additionally, they will contribute to the formation and development of cooperation between youth from various Diaspora communities, Armenia and Artsakh.
The year-long program will run from September 2023 to August 2024, of which 2 weeks will be spent in Armenia, from September 24 to October 7, 2023. Throughout the rest of the year participants will carry out activities planned during the program in their communities Throughout their two-week training in Armenia, participants will engage in theoretical and practical work, which will include a number of lectures, workshops and meetings. Participants will visit state, scientific-education, cultural and technological institutions and memorials.
In their communities, participants will carry out informational and community meetings, inter-community experience exchange activities and work with media.
Young Diaspora Armenians aged 22-35 who have lived in Diaspora for at least 5 years, who speak Armenian (can understand the language and communicate easily), who are leaders or members of Diaspora youth organizations, who are actively involved in their communities, or those who have experience in organizing community programs and events are encouraged to apply to the program. Selected participants will have the opportunity to become partners of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs in the communities, and will join the network of Diaspora Youth Ambassadors through their involvement.
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia covers participants’ accommodation and meals in Armenia, entrance to museums and cultural and public institutions, and transportation expenses within the framework of the Armenian part of the program. The application deadline is June 1, 2023. To apply, fill out the following link: https://forms.gle/9mxTe4xruYMDT7z26.
For questions, contact the office via e-mail at diaspora.youthambassador@gov.am or call (+374) 10 515525 and (+374) 41879453 (WhatsApp, Viber, Telegram). The program is supported with funding from the Government of the Republic of Armenia and the “Jinishian” Memorial Foundation.