Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովին
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Կիպրոսում։ Նախագահի աշխատակազմի հրավերով՝ Գլխավոր հանձնակատարը մասնակցել է Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովին, որին ներկա են գտնվել Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Խրիստոդուլիդիսը, արքեպիսկոպոս Գերաշնորհ Տ․ Գերիգիոս Պապաքրիստոմուն, Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անիտա Դիմիտրիուն, Եգիպտոսի միգրացիայի և արտագաղթի հարցերով նախարար Սոհա Գենդին, կիպրական սփյուռքի համաշխարհային կազմակերպությունների ղեկավարները։ Բացման արարողությանը ներկա է եղել նաև Կիպրոսի ներկայացուցիչների պալատի հայազգի պատգամավոր Վարդգես Մահտեսյանը։
Ողջույնի խոսքերում Կիպրոսի բարձրաստիճան պաշտոնյաները և սփյուռքի ներկայացուցիչները կարևորել են դաշնակից երկրների սփյուռքների հետ ակտիվ համագործակցությունը և հանուն ընդհանուր շահերի պայքարը։
Համաժողովի բացմանը զուգահեռ մեկնարկել է նաև «Երբ գեղեցիկ անցյալը հանդիպում է ողբերգական ներկային» լուսանկարների ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացվել են կորուսյալ հայրենիքի թեմային առնչվող աշխատանքներ։
Հիշեցնենք, որ Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս սփյուռքի հարցերով եռակողմ հուշագրի շրջանակներում երեք պետությունները համագործակցում են տարբեր երկրներում առկա հայկական, կիպրական և հունական սփյուռքների համագործակցության սերտացման ուղղությամբ։

Главный уполномоченный участвует во Всемирном форуме кипрской диаспоры
Главный уполномоченный Заре Синанян находится с рабочим визитом на Кипре. По приглашению Администрации Президента главный уполномоченный принял участие во Всемирном форуме кипрской диаспоры, на котором присутствовали президент Кипра Никос Христодулидис, архиепископ Геригиос Папхристому, председатель Палаты представителей Анита Димитриу, министр по вопросам миграции и эмиграции Египта Соха Генди, руководители мировых организаций кипрской диаспоры. На церемонии открытия присутствовал также депутат Палаты представителей Кипра армянского происхождения Варкез Магдесян.
В своих приветственных словах высокопоставленные кипрские чиновники и представители диаспоры отметили важность активного сотрудничества с диаспорами стран-союзников и борьбы во имя общих интересов.
Параллельно с открытием форума стартовала также фотовыставка "Когда прекрасное прошлое встречается с трагическим настоящим", на которой были представлены работы на тему потерянной родины.
Напомним, что в рамках трехстороннего меморандума по вопросам диаспоры три государства Армения-Греция-Кипр сотрудничают в направлении сближения сотрудничества между армянской, кипрской и греческой диаспорами в разных странах.