Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Եգիպտոսի միգրացիայի և արտագաղթի հարցերով նախարարին
Կիպրական սփյուռքի համաշխարհային համաժողովի շրջանակներում երկկողմ հանդիպում է տեղի ունեցել ՀՀ սփուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի և Եգիպտոսի միգրացիայի և արտագաղթի հարցերով նախարար Սոհա Գենդիի հետ։
Ողջունելով նախարար Գենդիին՝ Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրել է սփյուռքի հետ աշխատանքներում Հայաստանի քաղաքականությունը, ծրագրերը և ուղղությունները։ «Հունաստանի և Կիպրոսի հետ սերտ համագործակցություն և եռակողմ հուշագիր ունենք սփյուռքի հարցերի շուրջ։ Լիահույս եմ, որ հեռանկարային համագործակցություն կարող ենք ունենալ նաև Եգիպտոսի հետ՝ հաշվի առնելով եգիպտական հսկայական սփյուռքի առկայությունը բազմաթիվ երկրներում։ Այս համատեքստում մենք փորձի փոխանակման ահռելի դաշտ ունենք»։
Գլխավոր հանձնակատարը խոսել է նաև եգիպտահայ համայնքի մասին և շնորհակալություն հայտնել Եգիպտոսի պետությանը հյուրընկալություն և հոգածության համար։
«Հայաստանի և Եգիպտոսի հարաբերությունները պատմական են և յուրահատուկ։ Մենք միշտ հայկական շահերի կողքին ենք որպես պետություն և մշտապես կարող ենք աջակցել միմյանց։ Մենք նաև բաց ենք ցանկացած ոլորտում նոր համագործակցությունների համար։ Իհարկե, ամենակարևոր ուղղություններից մեկը մեր սփյուռքների միջև աշխատանքն է։ Պակաս կարևոր չեն նաև համագործակցության հեռանկարները ներդրումների և զբոսաշրջության ոլորտներում»,-նշել է նախարար Գենդին։ Նա ընդգծել է, որ նախարարության նպատակն է հասանելի լինել աշխարհի ցանկացած ծայրում գտնվող եգիպտոսցիներին։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել հայկական և եգիպտական սփյուռքների առանձնահատկություններին, աշխարհագրությանը, ներուժին։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հստակեցնել համագործակցության ուղղությունները և աշխատել համատեղ նախաձեռնությունների շրջանակներում։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է «Երբ գեղեցիկ անցյալը հանդիպում է ողբերգական ներկային» լուսանկարների ցուցահանդես և շրջայց կատարել։

Заре Синанян встретился с министром по вопросам миграции и эмиграции Египта
В рамках Всемирного форума кипрской диаспоры состоялась двусторонняя встреча с главным уполномоченным по делам диаспоры РА Заре Синаняном и министром по вопросам миграции и эмиграции Египта Сохой Генди.
Приветствуя министра Генди, главный уполномоченный представил политику, программы и направления Армении в работе с диаспорой. «У нас тесное сотрудничество с Грецией и Кипром и трехсторонний меморандум по вопросам диаспоры. Надеюсь, что мы сможем иметь перспективное сотрудничество и с Египтом, учитывая наличие огромной египетской диаспоры во многих странах. В этом контексте у нас есть огромное поле для обмена опытом».
Главный уполномоченный говорил также об армянской общине Египта и поблагодарил египетское государство за гостеприимство и заботу.
«Отношения между Арменией и Египтом исторические и уникальные. Мы всегда рядом с армянскими интересами как государство и всегда можем поддерживать друг друга. Мы также открыты для нового сотрудничества в любой области. Конечно, одним из важнейших направлений является работа между нашими диаспорами. Не менее важны также перспективы сотрудничества в сферах инвестиций и туризма», - отметила министр Генди. Она подчеркнула, что цель министерства - быть доступными египтянам в любой точке мира.
Стороны коснулись особенностей, географии, потенциала армянской и египетской диаспор.
Достигнута договоренность уточнить направления сотрудничества и работать в рамках совместных инициатив.
Затем главный уполномоченный посетил фотовыставку «Когда прекрасное прошлое встречается с трагическим настоящим».