Գլխավոր հանձնակատարը ելույթ է ունեցել Եվրոպական տնտեսական համաժողովին
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը որպես բանախոս մասնակցել է Եվրոպական տնտեսական համաժողովին, որն ընթանում է Լեհաստանում և այս տարի հյուրընկալել է 4000 մասնակիցների։ «Սփյուռք ունեցող երկրների քաղաքականությունը և փոխադարձ հարաբերությունները» պանելային քննարկմանը Գլխավոր հանձնակատարի հետ միասին մասնակցել է նաև Լիտվայի Գլոբալ դեպարտամենտի գլխավոր տնօրեն Լինա Զուկաուսկայտեն։ Նիստը վարել է Լեհաստանի սփյուռքի և արտերկրի լեհերի հարցերով կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, պետնախարար Յան Ջիեջիչակը։
Քննարկմանը դիտորդի կարգավիճակում ներկա են գտնվել եվրոպական տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ, պետական պաշտոնյաներ, հետազոտողներ, ինչպես նաև Լեհաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի հայ համայնքների ներկայացուցիչներ։
Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է հայկական սփյուռքի ստեղծման և զարգացման պատմությունը, առանձնահատկությունները, աշխարհագրությունը, ինչպես նաև ծավալուն ակնարկ կատարել սփյուռքի հետ աշխատանքի ռազմավարական ուղղություններին։ «Մեր աշխատանքի ուղղությունները բազմաթիվ են, սակայն եթե երկու մեծ հոսքերի բաժանենք, դրանք կլինեն հայրենադարձության գործընթացը և սփյուռքի ներուժի ներգրավումը հայրենիքի բոլոր գործընթացներում։ Մենք հավատացած ենք, որ հայրենիք-սփյուռք կապերը նման են երկկողմանի ճանապարհի, որտեղ առանց փոխադարձության և համատեղ ռեսուրսների ներդրման անհնար է ակնկալել երկարաժամկետ արդյունք»,- նշել է Գլխավոր հանձնակատարը և ներկայացրել գրասենյակի նորաբաց Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը, ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ», համայնքներում երիտասարդ առաջնորդության խրախուսման «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան», սփյուռքի պատանիների հայրենաճանաչության «Քայլ դեպի տուն» ծրագրերը։ Ակնարկ է կատարվել նաև սփյուռքի ներուժի քարտեզագրմանը, համայնքների հետ կապի ձևաչափերին, գրասենյակի կողմից կազմակերպվող համաժողովներին, սփյուռքի կողմից հայրենիքում կատարվող ներդրումներին։ «Չեմ կարող չնշել, որ հայկական սփյուռքը նվիրված է հայկական շահերի պաշտպանությանը։ Մենք չունենք բնական պաշարներ, սակայն ունենք մեծ սփյուռք, որի հետ արդյունավետ աշխատանքը մեզ համար հենման կետ է աշխարհում»,- ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը։
Լիտվայի Գլոբալ դեպարտամենտի գլխավոր տնօրեն Լինա Զուկաուսկայտեն ներկայացրել է լիտվական սփյուռքի հետ աշխատանքը, ծրագրերը, որոնք հիմնականում ուղղված են սփյուռքում մայրենի լեզվի և կրթության տարածմանը, երիտասարդների կապին և հայրենադարձությանը։
Լեհաստանի սփյուռքի և արտերկրի լեհերի հարցերով կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, պետնախարար Յան Ջիեջիչակը նշել է, որ Լեհաստանը, ունենալով 20 միլիոնի հասնող սփյուռք, մեծ կարևորություն է տալիս սփյուռքներ ունեցող երկրների հետ փորձի փոխանակմանը։ «Հայաստանի մեծ և նորարական մոտեցումներով փորձը մեզ համար իրոք շատ կարևոր է։ Շնորհակալ եմ Ձեզ, պարոն Գլխավոր հանձնակատար, քանի որ ամիսներ առաջ Հայաստան այցի և Ձեզ հետ հանդիպման ընթացքում ծագեց այս ահռելի համաժողովի շրջանակներում սփյուռքի թեմային նվիրված նիստի կազմակերպումը, որը մեծ հետաքրքրություն ունեցավ այսօր։ Լիահույս եմ, որ և՛ Հայաստանի, և՛ Լիտվայի հետ կշարունակենք սփյուռքի հարցերով սերտ համագործակցությունը»,- շեշտել է պետնախարարը։
Օրվա ավարտին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է համաժողովի մրցանակների հանձնման արարողությանը։

Главный уполномоченный выступил на Европейском экономическом форуме
Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян принял участие в Европейском экономическом форуме, который проходит в Польше при участии 4000 делегатов.
В панельной сессии «Политика и взаимоотношения стран с диаспорой» вместе с главным уполномоченным приняла участие генеральный директор Глобального департамента Литвы Лина Зукаускайте. Сессию вел полномочный представитель правительства Польши по делам польской диаспоры и поляков за рубежом, госминистр Ян Дзедзичак.
В качестве наблюдателей в заседании приняли участие представители европейских стран, дипломаты, государственные деятели, исследователи, а также представители армянских общин Польши, Молдовы и Украины.
Заре Синанян представил историю появления и развития армянской диаспоры, ее особенности, географию, а также коснулся стратегических направлений в работе с диаспорой. «Мы осуществляем многонаправленную деятельность, но если разделить нашу работу на две основные части, то это будет репатриация и привлечение потенциала диаспоры во все процессы на Родине. Мы убеждены, что связь между Родиной и диаспорой возможна только при движении с двух сторон, без обоюдности и совместного вклада ресурсов невозможно предусмотреть долгосрочный результат», - отметил главный уполномоченный, в своем выступлении он также рассказал о недавно открывшемся Центре репатриации и интеграции, а также о программах. Программе «iGorts» по привлечению специалистов из диаспоры в государственную систему РА, «Молодой посол диаспоры» по содействию лидерства, «Шаг к дому» для подростков диаспоры.
Заре Синанян коснулся также картирования потенциала диаспоры, форматов сотрудничества с общинами, форумов, организуемых со стороны Офиса, инвестиций в стране со стороны диаспоры. «Не могу не отметить, что армянская диаспора привержена защите армянских интересов. У нас нет природных ресурсов, но у нас есть большая диаспора, продуктивная работа с которой для нас является точкой опоры в мире», - подчеркнул г-н Синанян.
Генеральный директор Глобального департамента Литвы Лина Зукаускайте представила работу, осуществляемую с литовской диаспорой, а также проекты, которые направлены на популяризацию родного языка в диаспоре, образование, обеспечение связей с молодежью и репатриацию.
Полномочный представитель правительства Польши по делам польской диаспоры и поляков за рубежом, госминистр Ян Дзедзичак отметил, что Польша со своей 20-миллионной диаспорой придает большую значимость обмену опытом со странами, имеющими диаспоры. «Для нас очень важен большой и новаторский опыт Армении. Г-н главный уполномоченный, благодарен Вам, поскольку месяцами ранее во время визита в Армению и в ходе встречи с Вами возникла идея организации на полях этого большого форума данной сессии, к которой проявили столь большой интерес. Надеюсь, что мы продолжим тесное сотрудничество и с Арменией, и с Литвой по вопросам диаспоры», - отметил госминистр.