Գլխավոր հանձնակատարը ելույթ է ունեցել Եվրոպական տնտեսական համաժողովին
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը որպես բանախոս մասնակցել է Եվրոպական տնտեսական համաժողովին, որն ընթանում է Լեհաստանում և այս տարի հյուրընկալել է 4000 մասնակիցների։ «Սփյուռք ունեցող երկրների քաղաքականությունը և փոխադարձ հարաբերությունները» պանելային քննարկմանը Գլխավոր հանձնակատարի հետ միասին մասնակցել է նաև Լիտվայի Գլոբալ դեպարտամենտի գլխավոր տնօրեն Լինա Զուկաուսկայտեն։ Նիստը վարել է Լեհաստանի սփյուռքի և արտերկրի լեհերի հարցերով կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, պետնախարար Յան Ջիեջիչակը։
Քննարկմանը դիտորդի կարգավիճակում ներկա են գտնվել եվրոպական տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ, պետական պաշտոնյաներ, հետազոտողներ, ինչպես նաև Լեհաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի հայ համայնքների ներկայացուցիչներ։
Զարեհ Սինանյանը ներկայացրել է հայկական սփյուռքի ստեղծման և զարգացման պատմությունը, առանձնահատկությունները, աշխարհագրությունը, ինչպես նաև ծավալուն ակնարկ կատարել սփյուռքի հետ աշխատանքի ռազմավարական ուղղություններին։ «Մեր աշխատանքի ուղղությունները բազմաթիվ են, սակայն եթե երկու մեծ հոսքերի բաժանենք, դրանք կլինեն հայրենադարձության գործընթացը և սփյուռքի ներուժի ներգրավումը հայրենիքի բոլոր գործընթացներում։ Մենք հավատացած ենք, որ հայրենիք-սփյուռք կապերը նման են երկկողմանի ճանապարհի, որտեղ առանց փոխադարձության և համատեղ ռեսուրսների ներդրման անհնար է ակնկալել երկարաժամկետ արդյունք»,- նշել է Գլխավոր հանձնակատարը և ներկայացրել գրասենյակի նորաբաց Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը, ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ», համայնքներում երիտասարդ առաջնորդության խրախուսման «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան», սփյուռքի պատանիների հայրենաճանաչության «Քայլ դեպի տուն» ծրագրերը։ Ակնարկ է կատարվել նաև սփյուռքի ներուժի քարտեզագրմանը, համայնքների հետ կապի ձևաչափերին, գրասենյակի կողմից կազմակերպվող համաժողովներին, սփյուռքի կողմից հայրենիքում կատարվող ներդրումներին։ «Չեմ կարող չնշել, որ հայկական սփյուռքը նվիրված է հայկական շահերի պաշտպանությանը։ Մենք չունենք բնական պաշարներ, սակայն ունենք մեծ սփյուռք, որի հետ արդյունավետ աշխատանքը մեզ համար հենման կետ է աշխարհում»,- ընդգծել է Զարեհ Սինանյանը։
Լիտվայի Գլոբալ դեպարտամենտի գլխավոր տնօրեն Լինա Զուկաուսկայտեն ներկայացրել է լիտվական սփյուռքի հետ աշխատանքը, ծրագրերը, որոնք հիմնականում ուղղված են սփյուռքում մայրենի լեզվի և կրթության տարածմանը, երիտասարդների կապին և հայրենադարձությանը։
Լեհաստանի սփյուռքի և արտերկրի լեհերի հարցերով կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, պետնախարար Յան Ջիեջիչակը նշել է, որ Լեհաստանը, ունենալով 20 միլիոնի հասնող սփյուռք, մեծ կարևորություն է տալիս սփյուռքներ ունեցող երկրների հետ փորձի փոխանակմանը։ «Հայաստանի մեծ և նորարական մոտեցումներով փորձը մեզ համար իրոք շատ կարևոր է։ Շնորհակալ եմ Ձեզ, պարոն Գլխավոր հանձնակատար, քանի որ ամիսներ առաջ Հայաստան այցի և Ձեզ հետ հանդիպման ընթացքում ծագեց այս ահռելի համաժողովի շրջանակներում սփյուռքի թեմային նվիրված նիստի կազմակերպումը, որը մեծ հետաքրքրություն ունեցավ այսօր։ Լիահույս եմ, որ և՛ Հայաստանի, և՛ Լիտվայի հետ կշարունակենք սփյուռքի հարցերով սերտ համագործակցությունը»,- շեշտել է պետնախարարը։
Օրվա ավարտին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը մասնակցել է համաժողովի մրցանակների հանձնման արարողությանը։

The High Commissioner spoke at the European Economic Forum
High Commissioner Zareh Sinanyan participated as a speaker at the European Economic Forum, which is taking place in Poland this year, hosting 4000 participants. The High Commissioner participated in the panel discussion entitled “The Policy of States Towards Their Diasporas and Mutual Relations”, alongside the Director of the Lithuanian state’s Global Lithuania Department Lina Žukauskaitė. The panel was moderated by Poland’s Government Plenipotentiary for the Polish Diaspora and Poles Abroad, Secretary of State Jan Dziedziczak.
Representatives, diplomats, government officials, and researchers from various European countries, as well as representatives of the Armenian communities of Poland, Moldova, and Ukraine attended the discussion.
Zareh Sinanyan presented the history of the formation and development of the Armenian Diaspora, its distinguishing characteristics, and geographic reach, and gave an expansive overview of the strategic directions of the state’s work with the Diaspora. “Our work is in several directions, but if we divide them into two major categories, they would be repatriation and involving the Diaspora’s potential in all of the homeland’s various processes. We believe that the homeland-Diaspora relationship is a two-way street, and expecting a long-term result is impossible without reciprocity and a joint investment of resources”, noted the High Commissioner, while presenting the newly established Repatriation and Integration Center, the “iGorts” program for Diaspora Armenians working in the RA government system, the “Diaspora Youth Ambassador” program fostering youth leadership, and the “Step Towards Home” educational program for Diaspora youth. Mr. Sinanyan also mentioned the Office’s work regarding the mapping of the Armenian Diaspora, communication with Diaspora communities, conferences planned by the Office, and the investments made by Diasporans in the homeland. “I would like to mention that the Armenian Diaspora is dedicated to the protection of Armenian interests. We may not have natural resources, but we have a large Diaspora, with which effective collaboration serves as a supporting pillar for us in the world”, outlined Zareh Sinanyan.
The Director of the Global Lithuania Department Lina Žukauskaitė presented the state’s work with the diaspora and its programs, primarily focusing on improving Lithuanian language education in their diaspora communities, connections with youth, and repatriation.
Poland’s Government Plenipotentiary for the Polish Diaspora and Poles Abroad Jan Dziedziczak noted that Poland, having a diaspora of 20 million, places great importance on the exchange of experience with countries which have diasporas. “Armenia’s experience with major and innovative approaches is very important to us. I am grateful to you, High Commissioner, because the idea of organizing a session dedicated to the topic of diasporas within this great forum, which attracted significant interest today, emerged from a meeting I had with you during my trip to Armenia several months ago. I sincerely hope that we will continue close collaboration with both Armenia and Lithuania on diaspora issues”, Mr. Dziedziczak noted.