Ամփոփվել է «ԴիասՊրո» ծրագրի հայտերի ընդունման փուլը
Դեկտեմբերի 1-ին ավարտվել է «ԴիասՊրո-2023» մասնագիտական կամավորական ծրագրի հայտերի ընդունման փուլը։ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը ծրագիրն իրականացնում է առաջին անգամ՝ հնարավորություն ընձեռելով սփյուռքահայ մասնագետներին առցանց կամ անցանց եղանակով իրենց խորհրդատվական և փորձագիտական ներուժը ներդնել Հայաստանի Հանրապետության պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքի զարգացման գործում:
Մեկ ամսվա ընթացքում ստացվել է 142 հայտ՝ աշխարհի 24 երկրներից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից, Ավստրալիայից, Արգենտինայից, Ավստրիայից, Լատվիայից, Բրազիլիայից, Կատարից, ԱՄԷ-ից, Ռուսաստանից, Ղազախստանից և այլ երկրներից։ Հայտատուների ցանկում են աշխարհի առաջատար բուհերի՝ Եյլի համալսարանի, Սորբոնի համալսարանի, UCLA-ի, Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի շրջանավարտներ, ովքեր մասնագիտացած են առողջապահության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, էկոնոմիկայի, զբոսաշրջության և սոցիալական ոլորտներում։
Առաջիկայում տեղի կունենա ծրագրի մասնակիցների հարցազրույցների և ընտրության փուլը։ Ընտրված սփյուռքահայ մասնագետները առցանց կան անցանց եղանակով հնարավորություն կունենան ՀՀ պետական և տեղեկան ինքնակառավարման համակարգում իրենց մասնագիտական կամավորական աշխատանքը սկսել 2024թ․ հունվարից։
«ԴիասՊրո» ծրագիրը նախաձեռնվել և մշակվել է՝ հաշվի առնելով հայրենիքի կառավարման համակարգում կամավորական հիմունքներով աշխատանքի պատրաստակամություն հայտնած սփյուռքյան տարբեր մասնագիտական շրջանակների և Հայաստանի պետական համակարգի գերատեսչությունների պահանջարկը:

Finalizing DiasPro Program Applications
On December 1, the application acceptance phase for the DiasPro 2023 professional volunteer program concluded. This initiative, led by the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, marks its inaugural implementation, inviting Diaspora Armenian specialists to contribute their consulting and expertise, either online or offline, towards the development of state and local government bodies in Armenia.
During the month-long application window, 142 submissions were received from 24 countries worldwide, including the USA, Australia, Argentina, Austria, Latvia, Brazil, Qatar, UAE, Russia, Kazakhstan, and other countries. Notably, the applicant pool encompasses graduates from esteemed institutions such as Yale University, Sorbonne University, UCLA, and Moscow State University (named after Lomonosov), specializing in diverse fields like healthcare, human rights, economics, tourism, and social domains.
Upcoming stages include interviews and the selection process for program participants. The chosen Diaspora Armenian specialists will commence their professional volunteering within the administrative systems of the Republic of Armenia starting in January 2024.
The genesis of the DiasPro program stemmed from the expressed interest and demand among various professional circles within the Diaspora and departments of Armenia's state system, all eager to contribute voluntarily to their homeland's administration.