Ամփոփվել է «ԴիասՊրո» ծրագրի հայտերի ընդունման փուլը
Դեկտեմբերի 1-ին ավարտվել է «ԴիասՊրո-2023» մասնագիտական կամավորական ծրագրի հայտերի ընդունման փուլը։ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը ծրագիրն իրականացնում է առաջին անգամ՝ հնարավորություն ընձեռելով սփյուռքահայ մասնագետներին առցանց կամ անցանց եղանակով իրենց խորհրդատվական և փորձագիտական ներուժը ներդնել Հայաստանի Հանրապետության պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքի զարգացման գործում:
Մեկ ամսվա ընթացքում ստացվել է 142 հայտ՝ աշխարհի 24 երկրներից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից, Ավստրալիայից, Արգենտինայից, Ավստրիայից, Լատվիայից, Բրազիլիայից, Կատարից, ԱՄԷ-ից, Ռուսաստանից, Ղազախստանից և այլ երկրներից։ Հայտատուների ցանկում են աշխարհի առաջատար բուհերի՝ Եյլի համալսարանի, Սորբոնի համալսարանի, UCLA-ի, Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի շրջանավարտներ, ովքեր մասնագիտացած են առողջապահության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, էկոնոմիկայի, զբոսաշրջության և սոցիալական ոլորտներում։
Առաջիկայում տեղի կունենա ծրագրի մասնակիցների հարցազրույցների և ընտրության փուլը։ Ընտրված սփյուռքահայ մասնագետները առցանց կան անցանց եղանակով հնարավորություն կունենան ՀՀ պետական և տեղեկան ինքնակառավարման համակարգում իրենց մասնագիտական կամավորական աշխատանքը սկսել 2024թ․ հունվարից։
«ԴիասՊրո» ծրագիրը նախաձեռնվել և մշակվել է՝ հաշվի առնելով հայրենիքի կառավարման համակարգում կամավորական հիմունքներով աշխատանքի պատրաստակամություն հայտնած սփյուռքյան տարբեր մասնագիտական շրջանակների և Հայաստանի պետական համակարգի գերատեսչությունների պահանջարկը:

Завершен приема заявок на участие в программе DiasPro-2023
1 декабря завершился этап приема заявок на участие в профессиональной волонтерской программе DiasPro в 2023 году. Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА впервые реализует программу, предоставляя специалистам из диаспоры возможность в онлайн или офлайн форматах использовать свой консультативный и экспертный потенциал для развития работы государственных органов и органов местного самоуправления Республики Армения.
В течение месяца приема заявок было получено 142 заявки из 24 стран мира, включая США, Австралию, Аргентину, Австрию, Латвию, Бразилию, Катар, ОАЭ, Россию, Казахстан и другие страны. Примечательно, что в число кандидатов входят выпускники таких учебных заведений, как Йельский университет, Университет Сорбонны, Калифорнийский университет в Лос-Анджелесе и Московский государственный университет им. Ломоносова. Кандидаты специализируются в областях здравоохранения, права человека, экономики, туризма и социальной сферы.
Им предстоит этап собеседований, пройдя который они приступят к профессиональной волонтерской деятельность в государственных органах Армении с января 2024 года.
Программа «DiasPro» была инициирована и разработана с учетом спроса различных профессиональных кругов диаспоры и ведомств государственной системы Армении, выразивших готовность работать в системе управления страны на добровольной основе.