Ամփոփվել են ինտեգրման անվճար սեմինար-դասընթացները
Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի Հայրենադարձության և ինտեգրման կենտրոնը անցկացրել է 2023 թվականին հայրենադարձների համար իրականացված ինտեգրման անվճար սեմինար-դասընթացների ամփոփիչ հավաք-հանդիպումը։ Այս տարի կենտրոնի կողմից կազմակերպված սեմինար-դասընթացներն ընթացել են տասը փուլով, որոնց մասնակցել է շուրջ 100 հայրենադարձ 13 երկրից։
Միջոցառմանը ներկա են եղել ինչպես դասընթացներին մասնակից հայրենադարձները, այնպես էլ կենտրոնի գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչները։
Ներկաներին ուղղված ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հայրենադարձության հարցերի պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը։
Դասընթացների արդյունքներն ամփոփել է կրթական մասի պատասխանատու «Բիգ Մայնդ» կազմակերպության ներկայացուցիչ Հակոբ Մակդիսը։
Դասընթացներին տարվա ընթացքում մասնակցել են տարբեր մասնագիտություններ ունեցող հայրենադարձներ։ Արփի Քիլեջեանը Սիրիայից մասնագիտացած է առողջ ապրելակերպի հարցերում։ Նա դասընթացներին մասնակցել է գործարարության ոլորտում նոր գիտելիքներ ստանալու նպատակով։
«Ստացված տեղեկատվությունն ու գիտելիքները հատկապես կարևոր են գործարարությամբ հետաքրքրված մարդկանց համար։ Կարծում եմ՝ այս դասընթացները շատ օգտակար են հայրենադարձների համար։ Հուսով եմ, որ ապագայում կհիմնեմ իմ սեփական գործը», - նշել է Արփի Քիլեջեանը։
Արթուր Հարությունյանը Ռուսաստանից մեծածախ առևտրով է զբաղվում։ Դասընթացներին մասնակցել է Հայաստանում բիզնես սկսելու նպատակով։
«Այս դասընթացների ընթացքում մասնագետները շատ ամփոփ պատասխանում են յուրաքանչյուր մասնակցի հարցին։ Որևէ այլ տեղ չեմ հանդիպել նման հնարավորության։ Անվճար դասընթացներն ու խորհրդատվություններն ինձ օգնել են սկսել իմ գործը մեծածախ առևտրի ոլորտում», - նշել է Արթուր Հարությունյանը։
Միջոցառման ավարտին մասնակիցներին տրվել են սեմինար-դասընթացների մասնակցության հավաստագրեր։ Կենտրոնի մասնագետները տրամադրել են նաև խորհրդատվություն հայրենադարձության հետ կապված տարաբնույթ հարցերի վերաբերյալ։
Տարվա ընթացքում կազմակերպված սեմինար-դասընթացների թեմաները ներառում են Հայաստանում բիզնեսի վարման առանձնահատկություններին, օրենսդրական դաշտին, հարկային և մաքսային համակարգերին, հաշվապահական հաշվառման վարման ընթացակարգերին և մշակութային ադապտացիային առնչվող հարցեր։
Հայրենադարձների համար ինտեգրման սեմինար-դասընթացների մասին տեղեկանալու համար անհրաժեշտ է սեղմել այստեղ։

Successful Conclusion of Free Integration Courses for Repatriates
On November 30, the Repatriation and Integration Center of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia held the final meeting of the free integration seminar-courses for repatriates in 2023. This year, the Center has organized the seminar-courses in 10 stages, with the participation of approximately 100 repatriates from 13 countries.
The event was attended by the repatriates who took part in the courses, as well as representatives from partner organizations of the Center.
Hovhannes Aleksanyan, the representative of the Office on repatriation issues, delivered a welcome speech to the attendees.
Hakob Makdis, the representative of the "Big Mind" organization responsible for the educational part of the program, summarized the results of the courses.
Throughout the year, repatriates with various professions have participated in the courses. Arpi Kilejian, who is from Syria, has expertise in healthy lifestyle matters. She attended the courses with the intention of acquiring new knowledge in the business field.
"The information and knowledge that I have received are particularly valuable for individuals who are interested in business. I believe these courses are highly beneficial for repatriates. In the future, I aspire to establish my own business," expressed Arpi Kilejian.
Artur Harutyunyan, who is from Russia, is involved in wholesale trade. He attended the courses with the intention of starting a business in Armenia.
Artur Harutyunyan stated, "During these courses, the specialists provide concise answers to each participant's question. I have not encountered such an opportunity elsewhere. The free courses and consultations assisted me in launching my wholesale trade business."
The repatriates received certificates of participation in seminars and courses at the end of the event. The Center's specialists also offered advice on various repatriation-related issues. The seminar-courses organized throughout the year covered topics such as the specifics of doing business in Armenia, the legislative framework, tax and customs systems, accounting procedures, and cultural adaptation.