Զարեհ Սինանյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ավստրալիայում
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն առաջին անգամ աշխատանքային այցով գտնվում է Ավստրալիայում: Համայնքային այցի շրջանակներում Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Սիդնեյի ՀԲԸՄ Ալեքսանդր հիմնական դպրոց:
Դիմավորման արարողության ընթացքում դպրոցի աշակերտները Վարդանանց տոնի կապակցությամբ հանդես են եկել երգ ու պարի ներկայացմամբ: Տնօրեն Մանուկ Տէմիրճեանի և խորհրդի անդամների ուղեկցությամբ՝ Զարեհ Սինանյանը շրջայց է կատարել, ծանոթացել դպրոցի հնարավորություններին և դասապրոցեսներին: Այնուհետ քննարկում է ծավալվել ուսումնական պլանի, մեթոդիկայի և կարիքների վերաբերյալ:
Դպրոցն աշակերտների կրթություն է տրամադրում մինչ 6-րդ դասարան: Ուսումնական ծրագիրն ընթանում է ակադեմիական, հոգևոր, մշակութային, ֆիզիկական և գործնական ուղղություններով: Այն ներառում է ինչպես արևլահայերենի, այնպես էլ արևմտահայերենի ուսուցում, STEM ծրագրեր, արվեստում և տեխնոլոգիական ոլորտում ստեղծարարության խթանում, ինչպես նաև փոքր դասարանների համար նախատեսված անհատականացված ուսուցում:
Հանդիպման ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը շնորհակալություն է հայտնել դպրոցի խորհրդին և ուսուցչական կազմին սփյուռքում ամենակարևոր առաքելություններից մեկի՝ հայեցի կրթության ապահովման իրականացման համար: Զարեհ Սինանյանը նաև բարձր է գնահատել տնօրեն Մանուկ Տէմիրճեանի կողմից համագործակցության պատրաստակամությունը և կարևորել որպես բանախոս նրա մասնակցությունը 2022 թվականին Երևանում կայացած Համաշխարհային հայկական գագանթաժողովին:

Заре Синанян находится с рабочим визитом в Австралии
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян впервые находится с рабочим визитом в Австралии. В рамках визита в общину главный уполномоченный посетил начальную школу «Александр» AGBU в Сиднее.
Во время приема учащиеся школы исполнили песенно-танцевальное представление по случаю праздника «Вардананц». В сопровождении директора Манука Демирджяна и членов правления Заре Синанян совершил экскурсию, ознакомился с возможностями школы и учебными процессами. Затем состоялось обсуждение учебной программы, методологии и потребностей.
В школе обучаются ученики до 6 класса. Учебная программа состоит из академической, духовной, культурной, физической и практической направлений. Она включает в себя преподавание как восточно-армянских, так и западно-армянских программ, программы STEM, содействие творчеству в искусстве и технологиях, а также индивидуальное обучение для небольших классов.
В завершение встречи главный уполномоченный поблагодарил школьный совет и педагогический коллектив за реализацию одной из важнейших миссий в диаспоре – обеспечение армянского образования. Заре Синанян также высоко оценил готовность директора Манука Демирджяна к сотрудничеству и подчеркнул важность его участия в качестве спикера на Всемирном армянском саммите, который прошел в Ереване в 2022 году.