Մեկնարկել է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայտերի ընդունումը
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (ապրիլի 8, 2024) - ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի («Սփյուռքի երիտասարդ առաջնորդների վերապատրաստում») հայտերի ընդունումը: Ծրագրին այս տարի կարող են մասնակցել ինչպես համայնքում ակտիվ, այնպես էլ իրենց գործունեությունը նոր սկսած 20-35 տարեկան սփյուռքահայ երիտասարդները: Նպատակն է հնարավորություն ընձեռել նրանց՝ ընդլայնելու իրենց պատկերացումները Հայաստանի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում առավել ներգրավմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձացմանը՝ նոր գիտելիքների, հմտությունների, գործնական նոր կապերի ձեռքբերման, փորձի փոխանակման ճանապարհով, նպաստել Հայաստանի և Սփյուռքի տարբեր համայնքների երիտասարդների միջև համագործակցության ձևավորմանն ու զարգացմանը:
Ծրագիրը մեկամյա է. ընդգրկում է 2024 թ. սեպտեմբեր-2025 թ. օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածը և ընթանում է երկու փուլով: Հայաստանում կանցկացվի տասնհինգօրյա դասընթաց` 2024 թվականի սեպտեմբերի 22-ից հոկտեմբերի 7-ը, մնացյալ ժամանակահատվածը յուրաքանչյուր մասնակից ծրագրով նախատեսված աշխատանքներ կիրականացնի իր համայնքում:
Հայաստանյան դասընթացի լեզուն հայերենն է։ Այն ունի տեսական և գործնական բնույթ։ Ներառում է դասախոսություններ, աշխատաժողովներ, հանդիպումներ, փորձի փոխանակման աշխատանքներ, ինչպես նաև այցելություններ պետական, գիտակրթական, մշակութային, հոգևոր կառույցներ և հիշատակի վայրեր, ՀՀ մարզեր:
Կազմակերպիչներն ապահովում են մասնակիցների կեցությունը, սնունդը, տեղափոխումը ծրագրի հայաստանյան հատվածի շրջանակներում, մուտքը նախատեսված վայրեր ու հաստատություններ:

Стартует прием заявок на программу «Молодой посол диаспоры»
Ереван, Армения (8 апреля 2024 г.) - Аппарат главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения продолжает реализацию ежегодной программы «Молодой посол диаспоры» («Обучение молодых лидеров диаспоры»). В этом году участниками программы могут стать как действующие активисты общин, так и молодые армяне, только начавшие свою деятельность в общине. Целью программы является расширение представления армянской молодежи Диаспоры о политических, социальных, экономических и других сферах Армении, поддержка их активного участия в деятельности общины через передачу знаний, приобретение новых деловых контактов и обмен опытом, а также способствование формированию и развитию сотрудничества с молодежью диаспоры и Армении.
Программа рассчитана на один год и длится с сентября 2024 года по август 2025 года в два этапа. Первый этап (в Армении) – 15-дневное обучение с 22 сентября по 7 октября 2024 года, второй этап (в общине) – организация и проведение мероприятий участником программы в соответствии с планом в своей общине.
В Армении программа будет реализована на армянском языке. Она имеет теоретический и практический характер. Включает в себя лекции, воркшопы, встречи, мероприятия по обмену опытом, а также посещение государственных, научно-образовательных, культурных, духовных учреждений, мемориальных объектов, а также регионов Армении.
Организаторы программы обеспечивают участникам проживание, питание, транспортные расходы, вход в учреждения в рамках программы в Армении.
Заявки на участие в программе принимаются до 16 мая 2024 г. по ссылке: http://diaspora.gov.am/ru/programs/19/Diaspora-Youth-Ambassador.
Программа осуществляется при финансировании Правительства Республики Армения и мемориального фонда «Джинишян».