Սերժիկ Անգելյանը նշանակվել է Գերմանիայում Սփյուռքի գործերի հանձնակատար
ՀՀ վարչապետի N 291 – Ա որոշմամբ՝ Սերժիկ Անգելյանը նշանակվել է Գերմանիայում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար՝ հասարակական հիմունքներով խորհրդականի կարգավիճակով։
Նա կրթություն է ստացել Համբուրգում, 1996 թվականից մինչ այժմ «Անգելյան» ընկերության սեփականատերը և գործադիր տնօրենն է: 1997թ.-ից սկսել է ակտիվ մասնակցություն ունենալ Համբուրգի հայ համայնքի կյանքին՝ 2018-2022թթ. ստանձնելով համայնքի նախագահի պաշտոնը: 2022թ.-ից ծառայում է որպես Համբուրգի հայ համայնքի խորհրդատվական խորհրդի անդամ:
Գերազանց տիրապետում է հայերենի, անգլերենի, գերմաներենի և պարսկերենի:
Այս պաշտոնում Սերժիկ Անգելյանը նպաստելու է համայնքի և Հայաստանի միջև գործակցության զարգացմանը, այդ բնագավառում իրականացվող աշխատանքների արդյունավետության բարձրացմանը, համայնքի ներուժի նպատակային ներգրավմանը, ինչպես նաև աջակցելու է հայ ինքնության պահպանմանը, հայրենադարձությանն ու Հայաստանում սփյուռքահայերի ինտեգրմանն ուղղված միջոցառումների կազմակերպմանը:
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի մանրամասների ծանոթանալու համար այցելեք հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/40:

Сержик Ангелян назначен уполномоченным по делам диаспоры в Германии
Решением премьер-министра РА №291-А Сержик Ангелян назначен уполномоченным по делам диаспоры в Германии со статусом советника на общественных началах.
Образование получил в Гамбурге, с 1996 года является владельцем и генеральным директором компании «Ангелян». С 1997 года начал принимать активное участие в жизни армянской общины Гамбурга, с 2018 по 2022 год занимал пост главы армянской общины. С 2022 года является членом Консультативного совета Армянской общины Гамбурга.
Он свободно говорит на армянском, английском, немецком и персидском языках.
На этой должности Сержик Ангелян будет способствовать развитию сотрудничества между общиной и Арменией, повышению эффективности работ в этой области, целевому задействованию потенциала общины, а также способствовать сохранению армянской идентичности, репатриации и организации мероприятий, направленных на интеграцию армян диаспоры в Армении.
Чтобы узнать больше об Институте уполномоченных по делам диаспоры, посетите ссылку: http://diaspora.gov.am/ru/programs/40.