Զարեհ Սինանյանն ընդունել է «ՍՕՍ Մանկական գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի ազգային տնօրեն Սպարտակ Սարգսյանին
13 Փետրվարի 2025
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունել է «ՍՕՍ Մանկական գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի ազգային տնօրեն Սպարտակ Սարգսյանին։
Հիմնադրամի տնօրենը Զարեհ Սինանյանին է ներկայացրել կազմակերպության ընթացիկ նախաձեռնությունները:
ՀՀ-ում «ՍՕՍ Մանկական Գյուղեր» բարեգործական հիմնադրամն իր գործունեությունը սկսել է 1988 թվականի Սպիտակի կործանարար երկրաշարժից անմիջապես հետո։ Այն երեխայակենտրոն կազմակերպություն է, որի առաքելությունն է ապահովել կյանքի դժվարին իրավիճակներում գտնվող երեխաների խնամքը՝ ընտանիքին մոտ պայմաններում։
Հիմնադրամի գործունեությունը ներառում է շուրջօրյա այլընտրանքային խնամքի (երկարաժամկետ և կարճաժամկետ) և ընտանիքի ամրապնդման ծառայություններ, այդ թվում մոր և մանկան կացարան և ցերեկային խնամք, որոնք իրականացվում են Երևանում և մարզերում։
Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել հիմնադրամի գործունեությունը՝ ընդգծելով վերջինիս երեխայակենտրոն լինելու կարևորությունը։
Կողմերը քննարկել են համագործակցության նոր հեռանկարները, ինչպես նաև գրասենյակի աջակցությունն՝ ուղղված սփյուռքի տարբեր համայնքների հետ ամուր և արդյունավետ կապերի ձևավորմանը։

Заре Синанян встретился с Национальным директором Благотворительного фонда «SOS Детские деревни» Армения Спартаком Саргсяном
13 Февраля 2025
Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян встретился с Национальным директором Благотворительного фонда «SOS Детские деревни» Армения Спартаком Саргсяном.
В ходе встречи директор фонда представил текущие инициативы организации.
Благотворительный фонд «SOS Детские деревни» Армения начал свою деятельность в РА сразу после разрушительного Спитакского землетрясения 1988 года. Это организация, ориентированная на защиту прав детей, и ее миссия — обеспечение заботы и поддержки детям, оказавшимся в сложных жизненных обстоятельствах, в условиях, максимально приближенных к семейным.
Фонд реализует программы круглосуточной альтернативной опеки (долгосрочной и краткосрочной), а также инициативы по поддержке семей, включая приют для матерей с детьми и дневные центры, работающие в Ереване и регионах.
Заре Синанян высоко оценил деятельность фонда, подчеркнув важность его ориентированности на заботу о детях.
В ходе обсуждения были рассмотрены новые возможности для сотрудничества, а также поддержка Офиса в установлении прочных и эффективных связей с различными общинами Диаспоры.