Մեր հայրենադարձները. Լուկա Քեուշգուերյան
Թողեց Վերմոնտն ու որոշեց՝ վերադառնում է հայրենիք Հայկական Պարի բոլոր լեռներն ու սարերը մագլցելու համար: Լեռնամագլցման հետաքրքիր մշակույթը Լուկան բերել է այստեղ ու այժմ նաև բացօթյա դասավանդմամբ է զբաղվում: Իսկ կյանքը փոխեց տասնվեց տարեկանում Արարատի հետ հանդիպումը, որից հետո էլ վճռեց օգնել նաև մյուսներին բացահայտել սարերը մագլցելու նոր զգացողությունները:
2009-ին Հայաստանում քչերն էին լեռնամագլցմամբ հետաքրքրված: Հենց այդ ժամանակ էլ Լուկա Քեուշգուերյանը տեղափոխվեց Երևան, որ օգնի շտկել «սխալը» և ստեղծի հայկական մի ուրույն համայնք, որտեղ հայ մագլցողները կսովորեցնեն այլ հայերի լեռները նվաճելու հաճելի հնարավորությունները: Այդպես էլ հիմնվեց սեփական ընկերությունը, որպեսզի արկածային տուրիզմը ևս սկսի զբոսաշրջային ուղղություն դառնալ:
Լուկայի համար հաջողության բանալին սիրված աշխատանքի հանդեպ կիրքն է: «Ես սիրում եմ ասել, որ Հայաստանը հնարավորությունների երկիր է: Եթե ցանկանում ես գալ այստեղ և սկսել ինչ-որ բան, և եթե ցանկությունն իրոք ուժեղ է, հաջողելու շանսերը մեծ են»:
Հետաքրքրվա՞ծ եք Հայաստանում ժայռամագլցմամբ և ուզու՞մ եք իմանալ ավելին: Ծանոթացեք Լուկայի ուղեցույցային ծառայությանը՝ Redpoint Adventures, կամ կապ հաստատեք Luca@redpointadventuresarmenia.com հասցեով:

Наши репатрианты. Лука Кеушгерян
Он оставил Вермонт и решил вернуться на Родину для восхождения на все вершины горной гряды Армянский танец. Интересную культуру альпинизма Лука привез с собой и сейчас применяет её на практике. Его жизнь изменилась в шестнадцать лет, после встречи с Араратом. Тогда он решил помочь другим открыть для себя новые ощущения от восхождения на горы.
В 2009 году в Армении мало кто интересовался альпинизмом. Именно тогда Лука Кушгурян переехал в Ереван, чтобы помочь исправить «ошибку» и создать уникальное сообщество армянских альпинистов, где будут обучать исключительным навыкам покорять горные вершины. Так появилась его собственная компания, которая превратила приключенческий туризм в востребованное туристическое направление.
Для Луки ключом к успеху является его страсть к любимой работе. «Я люблю говорить, что Армения - страна возможностей. Если Вы хотите приехать сюда и начать своё дело, то при большом желании Ваши шансы на успех достаточно велики».
Вы интересуетесь альпинизмом в Армении и хотите узнать больше? Обратитесь в службу сопровождения Луки «Redpoint Adventures» или свяжитесь с ним по электронному адресу Luca@redpointadventuresarmenia.com.