Մեկնարկել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիրը
Հունիսի 12–ից մեկնարկել է ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագիրը։
Ծրագրի առաջին փուլին մասնակցել է 120 սփյուռքահայ պատանի՝ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Վրաստանից, Իսպանիայից և ԱՄՆ-ից։
Երկշաբաթյա ծրագրի ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն են ունեցել առավել խորությամբ ճանաչելու Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը, կատարելագործելու հայոց լեզվի իմացությունը, ձեռք բերելու նոր ընկերներ և ամրապնդելու կապը հայրենիքի հետ։
Ծրագրի շրջանակում նրանք այցելել են բազմաթիվ պատմամշակութային և տեսարժան վայրեր, ինչպես նաև մասնակցել են մի շարք կրթական, մշակութային և ճանաչողական միջոցառումների։
Այսօր ծրագրի առաջին փուլի մասնակիցները վերադառնում են իրենց բնակության երկրներ՝ իրենց հետ տանելով նոր գիտելիքներ, արժեքավոր փորձառություն, նոր ընկերներ և հայրենիքի հետ ավելի ամուր կապ։
«Քայլ դեպի տուն» ծրագրի երկրորդ փուլը կմեկնարկի հունիսի 26-ին և կշարունակվի մինչև հուլիսի 8-ը՝ համախմբելով աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած նոր մասնակիցների։

Стартовала образовательно-познавательная программа «Шаг к дому» Офиса Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения
12 июня стартовала образовательно-познавательная программа «Шаг к дому» Офиса Главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения.
В первом этапе программы приняли участие 120 представителей армянской молодежи из диаспоры, прибывших из Российской Федерации, Грузии, Испании и США.
В течение двух недель участники программы получили возможность глубже познакомиться с историко-культурным наследием Армении, усовершенствовать знания армянского языка, обрести новых друзей и укрепить связь с Родиной.
В рамках программы они посетили многочисленные историко-культурные и туристические достопримечательности, а также приняли участие в ряде образовательных, культурных и познавательных мероприятий.
Сегодня участники первого этапа программы возвращаются в страны своего проживания, завершив две насыщенные недели, в течение которых они приобрели новые знания и ценный опыт, обрели новых друзей и укрепили связь с Родиной.
Уже 26 июня стартует второй этап программы «Шаг к дому», который продлится до 8 июля и объединит участников из разных стран мира.