Կանցկացվի շախմատի միջազգային օրվան նվիրված համահայկական առցանց մրցաշար
Երևանի շախմատի ֆեդերացիան և ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը Մելգոնեան համաշխարհային նախաձեռնության հետ գործընկերությամբ կազմակերպում են շախմատի միջազգային օրվան նվիրված համահայկական առցանց մրցաշար: Էլեկտրոնային ուսուցման գործընկերն է ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանը: Մրցաշարը կմեկնարկի հուլիսի 20-ին՝ հայաստանյան ժամանակով 20։20-ին, և կտևի 2 ժամ՝ ընդգրկելով մասնակիցներ Հայաստանից, Արցախից և սփյուռքից: Ակնկալվում է, որ մրցաշարին մասնակցություն կունենան մեծաթիվ միջազգային գրոսմայստերներ:
«Այս նախաձեռնությունը, նախևառաջ, նպատակ ունի ևս մեկ հարթակում համախմբել Հայաստանն ու սփյուռքը, ստեղծել նոր կապեր ու կյանքի կոչել համահայկական շախմատային աշխարհի գաղափարը: Կարծում եմ՝ և՛ Հայաստանում, և՛ Արցախում, և՛ սփյուռքում այս մրցաշարն ուրախությամբ կընդունվի և կներգրավի լայն շրջանակների»,-խոսելով նախաձեռնության մասին՝ նշեց Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանը:
Բացի հիմնական մրցանակներից՝ սահմանված են նաև մրցանակներ կանանց, մինչև 14, 12 և 10 տարեկանների, վետերանների, մինչև 2000 վարկանիշ ունեցողների համար:
Մրցաշարին ցուցակագրման վերջնաժամկետն է հուլիսի 15-ը։ Այն ազատ է բոլորի համար, սակայն առկա են որոշ պայմաններ: Մասնակցել ցանկացողները պետք է, նախևառաջ, մրցաշարի անցկացման հարթակում (www.lichess.org) նամակ գրեն համակարգողին՝ https://lichess.org/@/muran29՝ ուղարկելով ՖԻԴԵ-ի անձնական համարը, իսկ վերջինիս բացակայության դեպքում տրամադրել անձնական տվյալները (անուն, ազգանուն, ծննդյան տվյալներ, երկիր)։ Մրցաշարին միանալու համար պարտադիր է նաև հայտ ուղարկել https://lichess.org/team/panarmenian-chess-day թիմին:

Состоится всеармянский онлайн-турнир по шахматам, посвященный Международному дню шахмат
Ереванская шахматная федерация и Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА в сотрудничестве со всемирной инициативой “Мелгонян” организуют всеармянский онлайн-турнир по шахматам, посвященный Международному дню шахмат. Армянский виртуальный университет AGBU является партнером электронного обучения турнира. Турнир стартует 20 июля в 20:20 по ереванскому времени и продлится 2 часа, в котором будут участники из Армении, Арцаха и Диаспоры. Ожидается, что в нём примут участие многие международные гроссмейстеры.
«Эта инициатива, прежде всего направлена на объединение представителей из Армении и Диаспоры на одной платформе, создание новых связей и воплощение идеи всеармянского шахматного мира. Я думаю, что как в Армении и Арцахе, так и Диаспоре этот турнир будет принят с радостью и охватит участников из самых разных кругов», - говоря об инициативе, отметил президент Ереванской шахматной федерации, депутат НС Мхитар Айрапетян.
Помимо главных призов, определены призы для женщин, для участников до 14, 12 и 10 лет, ветеранов, а также имеющих рейтинг ФИДЕ ниже 2000.
Последний срок регистрации для участия в турнире - 15 июля. Регистрация доступна для всех, но есть некоторые условия. Желающие принять участие должны сначала на платформе (www.lichess.org) написать письмо координатору турнира по адресу: https://lichess.org/@/muran29, отправив личный номер ФИДЕ, а в его отсутствие, предоставить личную информацию (имя, фамилия, дата рождения, страна). Чтобы присоединиться к турниру, также необходимо отправить заявку на https://lichess.org/team/panarmenian-chess-day.