Կանցկացվի շախմատի միջազգային օրվան նվիրված համահայկական առցանց մրցաշար
Երևանի շախմատի ֆեդերացիան և ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը Մելգոնեան համաշխարհային նախաձեռնության հետ գործընկերությամբ կազմակերպում են շախմատի միջազգային օրվան նվիրված համահայկական առցանց մրցաշար: Էլեկտրոնային ուսուցման գործընկերն է ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանը: Մրցաշարը կմեկնարկի հուլիսի 20-ին՝ հայաստանյան ժամանակով 20։20-ին, և կտևի 2 ժամ՝ ընդգրկելով մասնակիցներ Հայաստանից, Արցախից և սփյուռքից: Ակնկալվում է, որ մրցաշարին մասնակցություն կունենան մեծաթիվ միջազգային գրոսմայստերներ:
«Այս նախաձեռնությունը, նախևառաջ, նպատակ ունի ևս մեկ հարթակում համախմբել Հայաստանն ու սփյուռքը, ստեղծել նոր կապեր ու կյանքի կոչել համահայկական շախմատային աշխարհի գաղափարը: Կարծում եմ՝ և՛ Հայաստանում, և՛ Արցախում, և՛ սփյուռքում այս մրցաշարն ուրախությամբ կընդունվի և կներգրավի լայն շրջանակների»,-խոսելով նախաձեռնության մասին՝ նշեց Երևանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Մխիթար Հայրապետյանը:
Բացի հիմնական մրցանակներից՝ սահմանված են նաև մրցանակներ կանանց, մինչև 14, 12 և 10 տարեկանների, վետերանների, մինչև 2000 վարկանիշ ունեցողների համար:
Մրցաշարին ցուցակագրման վերջնաժամկետն է հուլիսի 15-ը։ Այն ազատ է բոլորի համար, սակայն առկա են որոշ պայմաններ: Մասնակցել ցանկացողները պետք է, նախևառաջ, մրցաշարի անցկացման հարթակում (www.lichess.org) նամակ գրեն համակարգողին՝ https://lichess.org/@/muran29՝ ուղարկելով ՖԻԴԵ-ի անձնական համարը, իսկ վերջինիս բացակայության դեպքում տրամադրել անձնական տվյալները (անուն, ազգանուն, ծննդյան տվյալներ, երկիր)։ Մրցաշարին միանալու համար պարտադիր է նաև հայտ ուղարկել https://lichess.org/team/panarmenian-chess-day թիմին:

A Pan-Armenian Online Chess Tournament Will Be Held to Celebrate International Chess Day
The Yerevan Chess Federation and the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia in partnership with the Melkonian Global Overture, are organizing a pan-Armenian online chess tournament dedicated to International Chess Day. The AGBU Armenian Virtual College is e-learning partner of the tournament.
The tournament will start on July 20th at 8:20 PM Yerevan time, and will last 2 hours. It will include participants from Armenia, Artsakh and the Diaspora. Many international grandmasters are expected to take part in the tournament.
"First of all, this initiative aims to unite Armenia and the Diaspora on a single platform, to create new ties, and to implement the idea of a pan-Armenian chess world. I think this tournament will be well-received in Armenia, Artsakh and the Diaspora attracting a wide range of people,” said Mkhitar Hayrapetyan, President of the Yerevan Chess Federation and MP.
In addition to the main prizes, there are prizes for women, for those in the 10, 12 and 14 age groups, veterans, and those with FIDE rating below 2,000.
The deadline for registration in the tournament is July 15th. The tournament is free and open to everyone, however those who wish to participate must submit their information to the coordinator on the tournament’s platform (www.lichess.org) https://lichess.org/@/muran29, send FIDE's account number, and in the absence of the latter, provide information such as the participant’s first and last name, date of birth and country of residence. To join the tournament, you must also apply at: https://lichess.org/team/panarmenian-chess-day.