Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի ուղերձը հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ իրադրության սրման վերաբերյալ
17 Հուլիսի 2020
Հուլիսի 12-ի կեսօրից ի վեր ադրբեջանական զինված ուժերը, խախտելով հրադադարը, ձեռնարկել են մի շարք ռազմական լայնածավալ գործողություններ ՀՀ Տավուշի մարզի ուղղությամբ: Գործողությունները ցայսօր ուղեկցվում են դեպի հայկական դիրքեր ներթափանցման փորձերով, հատուկ նշանակության զորքերի, հրետանու և ԱԹՍ-ների կիրառմամբ, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ու խաղաղ բնակչության թիրախավորմամբ: Հայկական բանակի գրագետ և զգոն գործողությունների շնորհիվ ադրբեջանական զինված ուժերն ունեցել են բազմաթիվ մարդկային կորուստներ, խոցվել է հակառակորդի բանակի թանկարժեք ռազմատեխնիկա: Մեր զինված ուժերի պատժիչ գործողությունների արդյունքում հայկական կողմն արձանագրել է շոշափելի դիրքային առաջխաղացում։ Ցավոք, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում տեղի ունեցող մարտերի ընթացքում հերոսաբար նահատակվել են Հայոց բանակի 4 զինծառայողներ:
Այս օրերին, երբ Ադրբեջանի հայատյաց իշխանությունը կրկին դիմում է զենքի ուժի, վտանգում է հայ ժողովրդի բնօրրանն ու միակ ապաստարան հանդիսացող Հասաստանի սահմանները, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն աշխարհի տարբեր հայկական համայնքներից զորակցության բազմաթիվ կոչեր է ստանում: Հայակական սփյուռքը պատրաստ է իր հնարավորությունների ողջ ընդգրկմամբ կանգնել հայրենիքի և Հայկական բանակի կողքին:
Սփյուռքի սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Հայկական զինված ուժերն այս պահին լիարժեքորեն տիրապետում են իրավիճակին, և կասկածից վեր է, որ մեր սահմաններն անառիկ են, իսկ մեր բանակը՝ մարտունակ: Մեր նպատակը խաղաղությունն է, սակայն այդ խաղաղությունը պետք է լինի արժանապատիվ, և թշնամու ցանկացած ոտնձգություն ստացել և ստանալու է համապատասխան և հուժկու հակահարված: Գիտենք, որ հայկական սփյուռքն իր մեծ ազդեցությամբ և հսկայական ներուժով հայրենիքի պաշտպանի թիկունքին է: Այժմ ամենակարևորը մեր արդար ձայնը միջազգային հանրությանը հասցնելը և ադրբեջանական անօրինական գործողություններին համապատասխան գնահատական պահանջելն է:
Սփյուռքի մեր հայկական լրատվամիջոցներին կոչ ենք անում հետևել և տարածել բացառապես պաշտոնական լրատվություն:
Աներկբա է, որ հայ ժողովուրդը կրկին համախմբված է մեկ միասնական գաղափարի՝ հայրենիքի պաշտպանության շուրջ: Միասին մենք անհաղթ ենք:

RA High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan’s address regarding the aggravated situation on the Armenian-Azerbaijani north-eastern border
17 July 2020
Since the afternoon of July 12, the Azerbaijani armed forces, in violation of the ceasefire, have carried out a number of large-scale military operations in the direction of Armenia’s Tavush region. These operations have been accompanied by attempts to infiltrate Armenian positions, have involved the use of special forces, heavy artillery, and UAV’s - targeting civilian infrastructure and non-combatants. Due to the vigilant actions of the Armenian army, the Azerbaijani armed forces suffered heavy losses both in personnel and equipment. As a result of the punitive actions of our armed forces, the Armenian side has made significant positional gains. Unfortunately, four heroic servicemen of the Armenian military were martyred in defense of Armenia’s borders.
During these days, while Azerbaijan's pathologically anti-Armenian government is once again resorting to brute force, and endangering our Homeland - the cradle and only place of collective refuge for the Armenian people - the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is receiving constant calls of support from various Armenian Diaspora communities from around the world. As always, the Armenian Diaspora, with all its might and resources, stands by its homeland and the Armenian military.
Our armed forces are well-prepared, highly motivated and in full control of the situation. Our borders are impregnable. We desire peace, but that peace must be dignified, and any attempts of encroachment by the enemy have and will receive an appropriate and severe response. We know, that the Armenian Diaspora, with its vast potential and influence, stands by its homeland. At this time, it is imperative that we make our just voices heard to the international community and demand an appropriate condemnation of Azerbaijan's illegal actions.
Furthermore, we call upon our Armenian media outlets in the Diaspora to follow and disseminate only news from official sources.
Undoubtedly, the Armenian people are once again unequivocally united around one common ideal - the defense of our homeland.