Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի ուղերձը հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ իրադրության սրման վերաբերյալ
17 Հուլիսի 2020
Հուլիսի 12-ի կեսօրից ի վեր ադրբեջանական զինված ուժերը, խախտելով հրադադարը, ձեռնարկել են մի շարք ռազմական լայնածավալ գործողություններ ՀՀ Տավուշի մարզի ուղղությամբ: Գործողությունները ցայսօր ուղեկցվում են դեպի հայկական դիրքեր ներթափանցման փորձերով, հատուկ նշանակության զորքերի, հրետանու և ԱԹՍ-ների կիրառմամբ, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ու խաղաղ բնակչության թիրախավորմամբ: Հայկական բանակի գրագետ և զգոն գործողությունների շնորհիվ ադրբեջանական զինված ուժերն ունեցել են բազմաթիվ մարդկային կորուստներ, խոցվել է հակառակորդի բանակի թանկարժեք ռազմատեխնիկա: Մեր զինված ուժերի պատժիչ գործողությունների արդյունքում հայկական կողմն արձանագրել է շոշափելի դիրքային առաջխաղացում։ Ցավոք, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտում տեղի ունեցող մարտերի ընթացքում հերոսաբար նահատակվել են Հայոց բանակի 4 զինծառայողներ:
Այս օրերին, երբ Ադրբեջանի հայատյաց իշխանությունը կրկին դիմում է զենքի ուժի, վտանգում է հայ ժողովրդի բնօրրանն ու միակ ապաստարան հանդիսացող Հասաստանի սահմանները, ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն աշխարհի տարբեր հայկական համայնքներից զորակցության բազմաթիվ կոչեր է ստանում: Հայակական սփյուռքը պատրաստ է իր հնարավորությունների ողջ ընդգրկմամբ կանգնել հայրենիքի և Հայկական բանակի կողքին:
Սփյուռքի սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Հայկական զինված ուժերն այս պահին լիարժեքորեն տիրապետում են իրավիճակին, և կասկածից վեր է, որ մեր սահմաններն անառիկ են, իսկ մեր բանակը՝ մարտունակ: Մեր նպատակը խաղաղությունն է, սակայն այդ խաղաղությունը պետք է լինի արժանապատիվ, և թշնամու ցանկացած ոտնձգություն ստացել և ստանալու է համապատասխան և հուժկու հակահարված: Գիտենք, որ հայկական սփյուռքն իր մեծ ազդեցությամբ և հսկայական ներուժով հայրենիքի պաշտպանի թիկունքին է: Այժմ ամենակարևորը մեր արդար ձայնը միջազգային հանրությանը հասցնելը և ադրբեջանական անօրինական գործողություններին համապատասխան գնահատական պահանջելն է:
Սփյուռքի մեր հայկական լրատվամիջոցներին կոչ ենք անում հետևել և տարածել բացառապես պաշտոնական լրատվություն:
Աներկբա է, որ հայ ժողովուրդը կրկին համախմբված է մեկ միասնական գաղափարի՝ հայրենիքի պաշտպանության շուրջ: Միասին մենք անհաղթ ենք:

Послание Главного уполномоченного по делам диаспоры Заре Синаняна об обострении ситуации на северо-восточном направлении армяно-азербайджанской границы
17 Июля 2020
Уважаемые соотечественники,
12 июля, после полудня, нарушив режим прекращения огня, вооруженные силы Азербайджана провели ряд широкомасштабных военных операций в направлении Тавушской области Республики Армения. На сегодняшний день операции сопровождаются попытками проникновения на армянские позиции с применением спецназа, артиллерии и беспилотников, нацеленных на гражданскую инфраструктуру и мирных жителей. В результате бдительности и грамотных действий армянской армии, азербайджанские вооруженные силы понесли многочисленные людские потери, была уничтожена дорогостоящая военная техника противника. В результате доблестных действий наших вооруженных сил армянская сторона добилась ощутимого позиционного прогресса. К сожалению, во время боевых действий на армяно-азербайджанской государственной границе геройски погибли четверо военнослужащих Армянской армии.
В эти дни, когда антиармянское правительство Азербайджана вновь прибегает к силе оружия, подвергая опасности границы Армении - колыбели армянского народа и его единственной Родины, Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА получает многочисленные мессиджи о поддержке из различных армянских общин мира. Армянская диаспора готова в полной мере своих возможностей быть рядом с Родиной и Армянской армией.
Дорогие соотечественники из диаспоры,
Армянские вооруженные силы в настоящий момент полностью контролируют ситуацию, и нет сомнений в том, что наши границы неприступны, а наша армия боеспособна. Нашей целью является сохранение мира, но этот мир должен быть достойным, и любая атака врага будет получать, как и получало, соответствующую и сильную контратаку. Мы знаем, что армянская диаспора, с ее большим влиянием и огромным потенциалом всегда находится за спиной защитника Родины. Сейчас самое главное, донести наш справедливый голос до международного сообщества, потребовать адекватной оценки незаконных действий Азербайджана.
Мы призываем наши армянские СМИ в диаспоре следить и распространять исключительно официальную информацию.
Нет сомнений в том, что армянский народ вновь объединен вокруг одной всеобщей идеи - защиты Родины. Вместе мы непобедимы.