Հայաստանյան պատվիրակությունը հանդիպել է Լիբանանի հայ ավետարանական եկեղեցու առաջնորդների հետ
Լիբանան հումանիտար օգնության ուղեկցության և համայնքային այցի ընթացքում հայաստանյան պատվիրակության անդամները հանդիպել են Մերձավոր Արևելքի Հայ Ավետարանական Եկեղեցիների Միության նախագահ Վերապատվելի Մկրտիչ Կարագյոզյանի և Հայկազյան համալսարանի ռեկտոր Փոլ Հայդոսթյանի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել Լիբանանում ՀՀ դեսպան Վահագն Աթաբեկյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Վերապատվելին ընդգծել է, որ մեծ պատիվ է Լիբանանի համար այս դժվարին օրերին հայաստանյան պատվիրակությանն ընդունելը և իրենց կողքին տեսնելը: «Երբ տեսա հումանիտար օգնության «Armenia» գրությամբ ինքնաթիռը՝ հետնապատկերում Արարատը, անկեղծորեն հուզվեցի»,-նշեց Վերապատվելի Մկրտիչ Կարագյոզյանը՝ ներկայացնելով նաև համայնքային իրավիճակը և նախքան պայթյունը երկրում տիրող տնտեսական ճգնաժամն ու դրա ուղղակի ազդեցությունը հայ համայնքի վրա: Վերապատվելին ասաց նաև, որ պայթյունը մեծ հուզական և հոգեբանական ազդեցություն է ունեցել լիբանանահայության վրա:
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպման ընթացքում մանրամասներ է ներկայացրել հումանիտար առաքելության և սպասվող մյուս օդանավերի մասին, անդրադարձ կատարել հայրենադարձության գործընթացի ուղղությամբ պետության կողմից ձեռնարկվող քայլերին: Գլխավոր հանձնակատարը հատկապես կարևորել է մինչև տարեվերջ հայրենադարձների ինտեգրացիոն կենտրոնի ստեղծումը և «Հայրենադարձության մասին» օրենքի ընդունումը, որն այս պահին մշակման վերջնական փուլում է:
Այնուհետ շրջայց է տեղի ունեցել Հայ Ավետարանական եկեղեցում, որի հայտնի վիտրաժե խաչն ամբողջությամբ կոտրվել է: Պատվիրակության անդամները այցելել են նաև Հայկազյան համալսարան, ականատես եղել կրթական հաստատության կրած վնասներին:

Армянская делегация встретилась с лидерами Ливанской евангелической церкви
Армянская делегация, сопровождающая в Ливан гуманитарную помощь, во время своего визита в армянскую общину встретилась с председателем Союза Армянских Евангелических церквей Ближнего Востока, Преподобным Мкртыч Карагёзяном и ректором Университета “Айказян” Пол Айдостяном.
Приветствуя гостей, Преподобный Отец подчеркнул, что это большая честь принимать армянскую делегацию в эти тяжелые для Ливана дни, видеть их рядом с собой. «Когда я увидел самолет гуманитарной помощи с надписью «Armenia» с Араратом на заднем плане, я был искренне тронут», - сказал Преподобный Мкртыч Карагёзян, представив ситуацию в общине, а также экономический кризис в стране до взрыва и его прямое влияние на армянскую общину. Преподобный сказал, что взрыв оказал также сильное эмоциональное и психологическое воздействие на ливанских армян.
В ходе встречи Главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян представил подробности о гуманитарной миссии и ожидаемых следующих самолетах, а также отметил шаги, предпринятые государством относительно процесса репатриации. Главный уполномоченный отметил особую важность создания до конца года Центра интеграции репатриантов и принятия Закона о репатриации, работа над которым уже завершается.
Затем гости осмотрели Армянскую евангелическую церковь, знаменитый витражный крест которой был полностью разбит. Члены делегации также посетили Университет “Айказян”, где стали свидетелями повреждений учебного заведения.