«իԳործ» ծրագրի մասնակիցներն արդեն 13 գերատեսչությունների աշխատակիցներ են
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» ծրագրի առաջին փուլի մասնակիցներն արդեն ՀՀ կառավարության կազմում են։ Պետական համակարգում աշխատանքի են անցել 100 մասնակիցներից դեռևս 24-ը։ Կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված՝ մասնակիցների մի մասը Հայաստան կժամանեն ավելի ուշ։
«իԳործ» ծրագիրը նպատակ ունի Հայաստան բերել սփյուռքի մասնագիտական ներուժը, իրականացնել արտասահմանյան կրթական և աշխատանքային փորձի փոխանակում և նպաստել մասնագիտական հայրենադարձությանը։
Այս պահին «իԳործ»-ի մասնակիցները սկսել են իրենց աշխատանքը  վարչապետի աշխատակազմում, Առողջապահության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Շրջակա միջավայրի, Արդարադատության, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, Էկոնոմիկայի նախարարություններում, Կենտրոնական բանկում, Կրթության տեսչական մարմնում, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակներում:
Առաջին աշխատանքային օրը «իԳործ»-ի մասնակիցներին դիմավորեցին կառույցների համապատասխան ոլորտների պատասխանատուները։ Նրանք ողջունեցին մասնակիցների պատրաստակամությունը և ոգևորությունը,  ծանոթացրին ընթացիկ աշխատանքներին։
Ծրագիրը տևելու է 12 ամիս, որոնց ընթացքում մասնակիցներն աշխատելու են գործող և նոր նախագծերի շրջանակներում։ Մեկ տարվա ընթացքում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը սերտորեն կապ է պահպանվելու յուրաքանչյուր մասնակցի և գերատեսչությունների հետ՝ իրականացվող աշխատանքների արդյունավետությունը տեսնելու և բարելավելու նպատակով։
«իԳործ» ծրագրի մասին մանրամասներ կարող եք գտնել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կայքում հետևյալ հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/25/fellowship:

The participants of the "iGorts" program are already employed in 13 departments
The participants of the first phase of the "iGorts" program of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs are already part of the Armenian Government as 24 out of 100 participants have started working in the state system. Due to the coronavirus pandemic, some of the participants will arrive in Armenia at a later date.
The "iGorts" program aims to bring the professional potential of the Diaspora to Armenia by exchanging foreign educational and work experience with an aim to promote professional repatriation.
At the moment, the participants of "iGorts" have started their work in the Prime Minister's Office, in the Ministries of Health, Labor and Social Affairs, Environment, Justice, High-tech Industry, Territorial Administration, Infrastructure, Education, Science, Culture, Sports, Economy, Central Bank. In addition, they are working in the Education Inspectorate, the offices of the Human Rights Defender and the High Commissioner for Diaspora Affairs.
On their first day, the participants of "iGorts" were greeted by the heads of their departments and offices. They welcomed the readiness and enthusiasm of the participants and got acquainted with their workloads.
The program will last 12 months, during which the participants will work within the framework of existing and new projects. Within a year, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs will be in close contact with each of the participants and departments to improve the effectiveness of the work being done.
Details about the “iGorts” program can be found on the website of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs at http://diaspora.gov.am/en/programs/25/fellowship.