«իԳործ» ծրագրի մասնակիցներն արդեն 13 գերատեսչությունների աշխատակիցներ են
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» ծրագրի առաջին փուլի մասնակիցներն արդեն ՀՀ կառավարության կազմում են։ Պետական համակարգում աշխատանքի են անցել 100 մասնակիցներից դեռևս 24-ը։ Կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված՝ մասնակիցների մի մասը Հայաստան կժամանեն ավելի ուշ։
«իԳործ» ծրագիրը նպատակ ունի Հայաստան բերել սփյուռքի մասնագիտական ներուժը, իրականացնել արտասահմանյան կրթական և աշխատանքային փորձի փոխանակում և նպաստել մասնագիտական հայրենադարձությանը։
Այս պահին «իԳործ»-ի մասնակիցները սկսել են իրենց աշխատանքը  վարչապետի աշխատակազմում, Առողջապահության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Շրջակա միջավայրի, Արդարադատության, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, Էկոնոմիկայի նախարարություններում, Կենտրոնական բանկում, Կրթության տեսչական մարմնում, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակներում:
Առաջին աշխատանքային օրը «իԳործ»-ի մասնակիցներին դիմավորեցին կառույցների համապատասխան ոլորտների պատասխանատուները։ Նրանք ողջունեցին մասնակիցների պատրաստակամությունը և ոգևորությունը,  ծանոթացրին ընթացիկ աշխատանքներին։
Ծրագիրը տևելու է 12 ամիս, որոնց ընթացքում մասնակիցներն աշխատելու են գործող և նոր նախագծերի շրջանակներում։ Մեկ տարվա ընթացքում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը սերտորեն կապ է պահպանվելու յուրաքանչյուր մասնակցի և գերատեսչությունների հետ՝ իրականացվող աշխատանքների արդյունավետությունը տեսնելու և բարելավելու նպատակով։
«իԳործ» ծրագրի մասին մանրամասներ կարող եք գտնել Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կայքում հետևյալ հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/25/fellowship:

Участники программы «иГорц» уже являются сотрудникамии 13 ведомств
Участники первого этапа программы «иГорц» Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры уже в составе Правительства РА. Ещё только 24 из 100 участников программы приступили к работе в государственной системе. В связи с эпидемией коронавируса некоторые участники проекта прибудут в Армению чуть позже.
Программа «иГорц» направлена на внедрение профессионального потенциала диаспоры в Армению, обмен зарубежным образовательным и рабочим опытом, содействие профессиональной репатриации.
На данный момент участники «иГорц» начали свою работу в Аппарате премьер-министра, в министерствах Здравоохранения, Труда и социальных вопросов, Окружающей среды, Юстиции, Высокотехнологичной промышленности, Территориального управления и инфраструктур, Образования, науки, культуры и спорта, Экономики, в Центральном банке, в Инспекции по образованию, в Офисах Защитника прав человека и Главного уполномоченного по делам диаспоры.
В первый рабочий день участников «иГорц» приветствовали руководители соответствующих сфер деятельности государственных ведомств. Они отметили готовность и энтузиазм участников, ознакомили их с текущими работами.
Программа рассчитана на 12 месяцев, в течение которых участники будут работать в рамках существующих и новых проектов. В течение одного года Офис главного уполномоченного по делам диаспоры будет находиться в тесном контакте с каждым из участников проекта и соответствуущим ведомством, чтобы проследить и повысить эффективность проводимой работы.
Подробности о программе «иГорц» можно найти на веб-сайте Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры по ссылке: http://diaspora.gov.am/en/programs/25/fellowship.