Ադրբեջանը հարձակում է սկսել Արցախի ուղղությամբ
Ադրբեջանական զորքերը հայաստանյան ժամանակով առավոտյան 07:10-ին օդային և հրթիռային հարձակման են անցել Արցախի ուղղությամբ՝ շփման գծի ամբողջ երկայնքով։ Ադրբեջանական զորքերի՝ մի քանի ուղղությամբ հարձակումները հետ են մղվել։ Հակառակորդը կրել է մարդկային և տեխնիկայի կորուստներ, մասնավորապես՝ երեք տանկ, երկու ուղղաթիռ և մի քանի ԱԹՍ։ Մարտերը շփման գծի ողջ երկայնքով շարունակվում են։ Պաշտպանության բանակը հուժկու հարվածներով կասեցնում է հակառակորդի գործողությունները։
Իրավիճակի ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը և անձամբ Իլհամ Ալիևը:
Հրետակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերը, այդ թվում մայրաքաղաք Ստեփանակերտը: Բնակչությանը կոչ է արվել պատսպարվել, մնալ թաքստոցներում ու փողոց դուրս չգալ: Առկա են նաև քաղաքացիական զոհեր ու վնասներ:
Համայն հայությանն ուղերձով դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Ամուր կանգենք մեր պետության, մեր բանակի թիկունքին՝ մեր սուրբ հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում։ Ու մենք կհաղթենք»,-ասված է վարչապետի խոսքում։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկի հետ: Նախարարը ներկայացրել է սահմանին տիրող իրավիճակը և տեղեկացրել, որ Ադրբեջանը սանձազերծել է հերթական սադրանքը:
Արցախում հայտարարվել է ռազմական դրություն և համատարած զորահավաք տասնութից բարձր տարիքային խմբի համար: Հայաստանի Հանրապետությունում ևս հայտարարվում է ռազմական դրություն և ընդհանուր զորահավաք: Որոշումն ուժի մեջ կմտնի հրապարակման պահից:

Азербайджан начал атаку в направлении Арцаха
Сегодня в 07:10 по ереванскому времени азербайджанские войска начали воздушное и ракетное нападение в сторону Арцаха, по всей линии соприкосновения. Атака азербайджанских войск на нескольких направлениях была отражена. Противник понес потери в живой силе и технике, в частности, было уничтожено три танка, два вертолета, несколько беспилотников. Бои на линии соприкосновения продолжаются. Армия обороны отбрасывает врага сильными ударами. Вся ответственность за ситуацию лежит на военно-политическом руководстве Азербайджана и лично Ильхаме Алиеве.
Обстреливаются также мирные населенные пункты, в том числе столица Степанакерт. Населению даны указания оставаться в убежищах, не выходить на улицы. Есть потери среди гражданского населения.
Премьер-министр РА Никол Пашинян с призывом обратился к мировому армянству. «Твёрдо постоим за наше государство, за нашу армию на оборонных пунктах нашей святой Родины. И мы победим», - сказано в речи премьер-министра. Министр обороны РА Давид Тоноян имел телефонный разговор с личным представителе действующего президента ОБСЕ Анджеем Каспршиком. Министр представил ситуацию на границе и сообщил о том, что Азербайджан осуществил очередную провокацию.
В Арцахе объявлено военное положение и всеобщая мобилизация для лиц старше 18 лет! В Республике Армения тоже объявлено военное положение и всеобщая мобилизация. Решение вступит в силу с момента публикации.