Արցախի դեմ պատերազմի երկրորդ օրը. ամոփոփում
Գիշերվա ընթացքում մարտերը շարունակվել են տարբեր ինտենսիվությամբ։ Վաղ առավոտյան հակառակորդը վերսկսել է հարձակողական գործողությունները՝ կիրառելով հրետանային միջոցներ, զրահատեխնիկա, այդ թվում՝ «ՏՕՍ» ծանր հրանետային համակարգ։
Հայկական ստորաբաժանումները սառնասրտորեն դիմագրավում են ադրբեջանական ստորաբաժանումների ոտնձգությունները և ձեռնարկում համապատասխան գործողություններ՝ պատճառելով հակառակորդին անձնակազմի և տեխնիկայի զգալի կորուստներ։
Գիշերվա ընթացքում ճակատային գծի հարավային, հարավ-արևելյան և հյուսիսային ուղղություններում շարունակվել են ինտենսիվ մարտական գործողությունները: ՊԲ-ի ստորաբաժանումների ձեռնարկած հակագրոհի արդյունքում հակառակորդին պատճառվել է կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի մեծաքանակ կորուստներ, իսկ ՊԲ-ն վերականգնել է նախկինում կորցրած մի շարք դիրքեր:
Հարավ-արևելյան ուղղությամբ հակառակորդը նախաձեռնել է տանկային գրոհ, սակայն, հանդիպելով ՊԲ տանկային ու հակատանկային ստորաբաժանումների համառ դիմադրությանը, ծավալված տանկային մարտում կորցրել է տասը միավոր զրահատեխնիկա: Մարտական գործողությունները շարունակվում են: Օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը գտնվում է ՊԲ ստորաբաժանումների վերահսկողության ներքո:
Հակառակորդը սկսել է լայնամասշտաբ հարձակողական նոր գործողություն Արաքսի հովտի հատվածում և Մատաղիս-Թալիշ հատվածներում։ Արցախի ՊԲ-ը հաջող դիմակայում է բոլոր հարձակումներին ու գրոհներին և հակառակորդին հասցնում են անձնակազմի և տեխնիկայի զգալի կորուստներ։ Այս պահի դրությամբ ոչնչացված է հակառակորդի 22 միավոր տանկ և 10 միավոր այլ զրահատեխնիկա։ Ոչնչացված է ավելի քան 370 զինվորական։ Ունեն մեծ քանակությամբ վիրավորներ։ Ստացված տեղեկատվության համաձայն վիրավորների միջից ծանր վիրավոր զինվորների քանակը կազմում է 35%։
Հայկական բանակն այս պահին ունի ընդհանուր առմամբ 84 կորուստ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ վերջինիս նախաձեռնությամբ:
Վարչապետն անդրադարձել է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագոտում տիրող իրավիճակին և ընդգծել Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի փաստը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ի տարբերություն նախորդ տարիների էսկալացիաներին՝ այս մեկին բնորոշ է Թուրքիայի խիստ ակտիվ և կողմնակալ դիրքորոշումն ու ապակայունացնող ուղղակի ներկայությունն ադրբեջանական գործողություններում:
Թուրքիայի ներգրավվածության և սիրիացի վարձկաններին Ադրբեջան բերելու մասին է սկսել խոսել միջազգային մամուլը: Reuters-ը և The Guardian-ը պատմում են բացահայտ ճշմարտությունների մասին: Հղումները՝ https://reut.rs/2HFhktK, https://bit.ly/3jhVDhq:
Հազարավոր կամավորականներ արդեն համալրել են Պաշտպանության բանակի շարքերը: Բազմաթիվ են մայր հայրենիքից ժամանողները, հարյուրավոր հայտեր ունենք նաև Սփյուռքից: Այն միասնությունն ու հավաքական կամքը, որ դրսևորում են մեր հայրենակիցները, անկասելի են դարձնում մեր հաղթանակի ընթացքը:

Второй день войны против Арцаха. Итоги.
В течение ночи бои продолжались с разной интенсивностью. Рано утром противник возобновил наступательные действия, применив артиллерийские средства, бронетехнику, в том числе тяжелую огнеметную систему «ТОС». Армянские подразделения хладнокровно противостоят посягательствам азербайджанских подразделений и предпринимают соответствующие действия, причиняя противнику значительные потери личного состава и техники.
Интенсивные бои продолжались всю ночь на южном, юго-восточном и северном направлениях линии фронта. В результате контратаки, предпринятой частями армии обороны, противник понес большие потери живой силы и военной техники. Армия обороны восстановила ряд ранее утраченных позиций.
На юго-восточном направлении противник предпринял танковую атаку, однако, встретив упорное сопротивление танковых и противотанковых подразделений АО, в развернувшемся танковом бою потерял десять единиц бронетехники. Боевые действия продолжаются. Оперативно-тактическая ситуация находится под контролем подразделений Армии обороны.
Противник начал широкомасштабную наступательную операцию в районе долины Аракса и на участках Матагис-Талиш. Армия обороны Арцаха успешно противостоит всем атакам и нападениям и наносит противнику значительные потери личного состава и техники. На данный момент уничтожены 22 единиц танка противника и 10 единиц другой бронетехники. Уничтожено более 370 военных. У противника большое количество раненых. Согласно полученной информации, количество тяжело раненых солдат составляет 35%.
В настоящее время армянская армия потеряла 84 человека.
По инициативе премьер-министра Никол Пашиняна состоялся телефонный разговор с Генеральным секретарём ООН Антонио Гутерешем. Премьер-министр коснулся ситуации на карабахско-азербайджанской границе и подчеркнул факт войны, развязанной Азербайджаном. Никол Пашинян отметил, что в отличие от эскалации прошлых лет, нынешняя характеризуется очень активной, предвзятой позицией Турции и прямым дестабилизирующим присутствием её в действиях Азербайджана.
Наиболее влиятельная международная пресса заговорила о причастности Турции и к переброске сирийских наемников в Азербайджан. Reuters и The Guardian говорят об очевидной правде.
Ссылки: https://reut.rs/2HFhktK, https://bit.ly/3jhVDhq
Тысячи добровольцев уже пополнили ряды Армии обороны. Много приезжающих с Родины, сотни заявок имеем также из диаспоры.
Эти единство и коллективная воля, которые проявляют наши соотечественники, делают процесс нашей победы неотвратимым. Сегодня, более чем когда-либо, мы сильны, как наши горы, а враг везде проваливается под нашими ногами.