Շնորհակալությու՛ն, սփյուռք
Պատերազմի ողջ ընթացքում մենք ականատես եղանք համահայկական, համասփյուռ աննախադեպ համախմբման և մոբիլիզացիայի: Սփյուռքն իրապես դարձավ Հայաստանի և հայ ազգի միակ հենքն ու ապավենը աշխարհում: Ամենուր, որտեղ հայ է ապրում, պայքար գնաց հանուն հայրենիքի, հանուն Արցախի և հանուն հայ ժողովրդի:
Օգնությունը տարատեսակ էր. նյութական, ֆինանսական, կամավորական, բժշկական, հոգեբանական, ռազմական, քաղաքական և հաճախ նաև դիվանագիտական: Սփյուռքն ինչ-որ չափով նույնիսկ լրացրեց այն մեծ բացը, որը զուտ պետության տիրույթում էր: Մինչ օրս էլ չեն դադարում Հայաստան հասնել սփյուռքից ուղարկվող հումանիտար բեռները նույնիսկ հայրենիքից ամենահեռու համայնքներից:
Ազնիվ նվիրման և հայրենասիրության ամենապայծառ օրինակներ էին այն կամավորները, ովքեր պատերազմի օրերին սփյուռքից մեկնեցին Արցախ: Նրանցից ոմանք զոհեցին կյանքը, այլոք ստացան վիրավորումներ, բայց չլքեցին իրենց դիրքերը: Թիկունքի սպիտակ բանակում՝ բժիշկների շարքերում, քիչ չէին սփյուռքահայ բժիշկները, բուժաշխատողները, որոնց մի մասը այսօր էլ շարունակում է մնալ մեր վիրավոր զինվորների կողքին: Դժվար է հիշել Հայաստանում ձեռնարկված որևէ խոշոր կամավորական նախաձեռնություն, որտեղ ներգրավված չլինեին սփյուռքից ժամանած մեր հայրենակիցները:
Կասկածից վեր է, որ սփյուռքի քաղաքական, լոբբիստական աշխատանքն ապարդյուն չի անցել, և այն այսօր էլ շարունակվում է: Պատերազմի դաժան օրերին, երբ աշխարհը լքեց Հայաստանը Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի դեմ, սփյուռքը մնաց Հայաստանի միակ պատուհանը դեպի արտաքին աշխարհ, միակ կապը մարդկության հետ, միակ հույսը և հավատի ակունքը:
Դաժան է պարտությունը, և մեր բոլորիս վերքերը շատ խորն են: Բայց ձեր անուրանալի աջակցության, հայրենիքի կողքին ու թիկունքին լինելու անդրդվելիության, անմնացորդ պայքարի համար հայտնում ենք մեր անկեղծ երախտագիտությունը: Շնորհակալ ենք ձեր յուրաքանչյուր ջանքի համար, շնորհակալ ենք ձեր սիրո, հոգատարության, հայրենասիրության համար: Այս պատերազմում պարտվեցինք բոլորս, սակայն հաղթեցին հայ զինվորն ու հայկական սփյուռքը:
Պայքարը շարունակվում է, և մենք միասին ահռելի շատ անելիքներ ունենք: Գոտեպնդվենք, վեր հառնենք մոխիրներից, փառավորվենք մեր նահատակների սխրանքով և շարժվենք առաջ:

Дорогие сестры и братья диаспоры!
На протяжении всей войны мы были свидетелями беспрецедентной всеармянской консолидации и мобилизации. Диаспора действительно стала единственной в мире основой и опорой Армении, армянского народа. Везде, где живут армяне, шла борьба за Родину, за Арцах, за армянский народ.
Помощь была разная: материальная, финансовая, добровольная, медицинская, психологическая, военная, политическая и даже, дипломатическая. Диаспора, в какой-то степени, восполняла тот большой пробел, который находился в ведении государства. По сей день, в Армению не перестаёт поступать гуманитарная помощь, отправляемая из диаспоры, в том числе из самых отдаленных общин.
Самым ярким примером честной преданности и патриотизма стали добровольцы, прибывшие во время войны в Арцах из диаспоры. Некоторые из них погибли, другие получили ранения, но не покинули своих позиций. В белой армии тыла, среди врачей, было много медицинских работников из диаспоры, некоторые из которых остались до сих пор и лечат наших раненых солдатов. Трудно вспомнить какую-либо крупную волонтерскую инициативу в Армении без участия наших соотечественников из диаспоры.
Нет сомнений в том, что политическая и лоббистская работа диаспоры не прошла даром и продолжается также сегодня. В жестокие дни войны, когда мир оставил Армению против военной агрессии Турции и Азербайджана, диаспора оставалась единственным окном Армении во внешний мир, ее единственной связью с человечеством, ее единственной надеждой, источником ее веры.
Поражение жестоко, раны у всех нас очень глубоки. Но мы выражаем искреннюю благодарность за вашу неоспоримую помощь, непоколебимую позицию быть рядом с Родиной, быть её опорой. Спасибо за все ваши усилия, спасибо за вашу любовь, заботу и патриотизм. Мы проиграли эту войну, но армянский солдат и армянская диаспора остались непобедимы.
Борьба продолжается, и нам предстоит многое сделать вместе. Мы должны собраться силами, восстать из пепла, прославить героизм наших погибших ребят и неудержимо двигаться вперед.