Մեկնարկեց հոգեկան առողջության վերաբերյալ վեբինարների շարքը
Մեր գրասենյակը շարունակում է սփյուռքի առողջապահական ներուժը ծառայեցնել հայրենիքին: Երեկ մեկնարկեց սփյուռքահայ բարձրակարգ հոգեբանների մասնակցությամբ հետպատերազմյան շրջանում հոգեկան առողջության վերաբերյալ փորձի փոխանակման մասնագիտական վեբինարների շարքը:
Մեր գրասենյակն այն իրականացնում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, ԵՊՀ կիրառական հոգեբանության կենտրոնի, ՀՀ առողջապահության ազգային ինստիտուտի և Վիվա ֆոնդի աջակցությամբ:
Վեբինարների նպատակն է վերապատրաստել ՀՀ տարծքում Արցախյան պատերազմի հետևանքով տուժած զինծառայողների և տեղահանված ընտանիքների հետ աշխատող հոգեբաններին։
Առաջին հանդիպման թեման էր «Հետպատերազյան սթրեսը և ճանաչողական խնդիրները ավագ սերնդի մոտ», որը վարում էր Այցայմեր խնամքի կենտրոնի (ACA) հիմնադիրը և տնօրեն դոկտոր Ջեյն Մահակյանը։
Դոկտոր Ջեյնը ներկայացրեց տեսական նյութեր, ինչպես նաև Արցախում իրականացրած աշխատանքների արդյունքների մասին տեղեկություններ, ինչին հետևեց հարցուպատասխանի փուլը, որտեղ Հայաստանում և Արցախում աշխատող հոգեբանները կարողացան քննարկել այսօր ծառացած գործնական հարցերը և խնդիրները:

Стартовала серия вебинаров в области психического здоровья
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА продолжает содействовать служению потенциала диаспоры здравоохранению на родине. Вчера стартовала серия профессиональных вебинаров по обмену опытом в области психического здоровья в послевоенный период с участием высококвалифицированных армянских психологов диаспоры.
Наш Офис реализует эту программу при поддержке Министерства труда и социальных дел РА, Центра прикладной психологии ЕГУ, Национального института здравоохранения РА и Фонда ВИВА.
Целью вебинаров является обучение психологов, работающих на территории Республики Армения с военнослужащими и перемещенными семьями, пострадавшими в результате Арцахской войны.
Первую встречу, на тему «Послевоенный стресс и когнитивные проблемы у старшего поколения», вела основатель и директор Центра помощи Альцгеймер (ACA), доктор Джейн Магакян. Доктор Джейн представила теоретические материалы, а так же информацию о результатах своей работы в Арцахе, после чего последовала сессия вопросов и ответов, во время которой психологи, работающие в Арцахе и Армении, смогли обсудить практические вопросы и проблемы.