«Իմ դպրոցը բազմազգ է, ինչպես Նոյան տապանը»
«Իմ դպրոցը բազմազգ է, ինչպես Նոյան տապանը»: Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի հետ Մոսկվայում կայացած հանդիպման ժամանակ իր դպրոցն այսպես է անվանել տնօրեն Գայանե Աբրահամյանը: Հանդիպումը տեղի է ունեցել Լազարևների անվանի թիվ 2042 դպրոցում, որտեղ հայերենը որպես օտար լեզու է դասավանդվում:
Գլխավոր հանձնակատարի հետ զրույցում շեշտվել է, որ հայերենը Ռուսաստանում մայրենի լեզուների ցանկում չէ, ինչը խոչընդոտում է երկրի տարածքում հայերենով գրքերի հրատարակմանը: Զարեհ Սինանյանն իր այցի ընթացքում այս խնդիրը ևս մեկ անգամ կբարձրաձայնի Էթնիկ հարցերի դաշնային գործակալության ղեկավարության, ինչպես նաև իրավասու այլ մարմինների հետ հանդիպումների ժամանակ: Այդ իրավիճակից ելքը այսօր այն գրքերն են, որոնք անվճար Հայաստանից Ռուսաստան են տեղափոխվում, և տարբեր ազգույթունների 700-ից ավելի երեխաների հնարավորություն տալիս հայերենը սովորել որպես երկրորդ օտար լեզու: Դպրոցը նաև աչքի է ընկնում նրանով, որ այն ունի երեխաների զարգացման համար կրթական և մշակութային բազմազան ուղղություններ: Դրանցից մեկը երաժշտականն է: Այդ կապակցությամբ Գլխավոր հանձնակատարը դպրոցին նվիրեց հայկական քանոն երաժշտական գործիքը: Տնօրենը Գլխավոր հանձնակատարին ցույց տվեց համերգասրահը և մարզասրահները, դասասենյակները, պատմեց թիվ 2042 դպրոցի պատմությունը և հպարտորեն նշեց այն շրջանավարտներին, ովքեր վերադառնում են և աշխատում որպես բազմազգ ուսումնական հաստատության ուսուցիչներ:

“У меня школа многонациональная - прямо Ноев ковчег”
Так образно назвала свое образовательное учреждение директор Гаянэ Абрамян при встрече с главным уполномоченным по делам диаспоры РА Заре Синаняном в Москве.
Встреча прошла 25 февраля в стенах школы № 2042 имени Лазаревых, где преподается армянский язык, как иностранный. Во время разговора с уполномоченным было отмечено, что армянский язык не входит в список родных языков в России, что препятствует изданию книг на армянском на территории страны.
Заре Синанян планирует обозначить эту проблему в очередной раз при общении с руководством Федерального агентства по делам национальностей, а также иными органами в поле деятельности которых находится данный вопрос.
Несмотря на это, выход на сегодняшний день - книги, которые бесплатно доставляются из Армении в Россию, и более 700 детей разных национальностей имеют возможность изучать армянский, как второй иностранный язык.
Школа также примечательна тем, что в ней есть различные образовательные и культурные направления для развития детей. Одно из них - музыкальное. В связи с этим уполномоченный подарил школе армянский канон, который очень порадовал получателей.
Директор показала уполномоченному концертный и спортивный залы, учебные классы, рассказала историю школы № 2042 и с гордостью в глазах отметила выпускников, которые сейчас возвращаются и становятся учителями многонационального образовательного учреждения.