Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Եկատերինբուրգ քաղաք
Ռուսաստան աշխատանքային այցի ավարտին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն այցելել է Եկատերինբուրգ քաղաք: Այցը սկսվեց համայնքային «Անի-Արմենիա» կազմակերպության հավաքով, որին մասնակցում էին երիտասարդական շրջանակների ակտիվիստներ, հոգաբարձուների խորհրդի ներկայացուցիչներ և այլք: Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրեց 2021 թվականին գրասենյակի գործունեությունը և պատասխանեց ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին հայրենադարձությանը և Հայաստան-ռուսաստանյան սփյուռք նոր որակի համագործակցությանը:
Նշվել է, որ Եկատերինբուրգի հայ համայնքը առանձնանում է իր ակտիվ գործունեությամբ և ազգային ինքնության պահպանմամբ: Քաղաքում գործում է հայկական մշակույթի կենտրոն, որը ներառում է հայերենի դասարան, պարային և երգի անսամբլներ: Համայնքի մասն է կազմում նաև Սվերդլովսկի մարզի հայ երիտասարդների միությունը, որը կազմակերպել է 400-ից ավելի միջոցառումներ: Մարզի համալսարաններից մի քանիսում բացվել են նաև հայագիտության կենտրոններ, որոնք թույլ են տալիս ուսումնասիրել հայ մշակույթը ակադեմիական մակարդակում:
Հավաքից հետո Զարեհ Սինանյանը համայնքի ղեկավար Մասիս Նազարյանի հետ այցելել է Սբ. Հովհաննես Կարապետ եկեղեցի, ինչպես նաև ազգությամբ հայ քանդակագործ Ալեքսանդր Սամվելի արվեստանոց:

High Commissioner visited the city of Yekaterinburg
At the end of his work visit to Russia, High Commissioner Zareh Sinanyan visited the city of Yekaterinburg. The visit began with a gathering with the Ani-Armenia community organization, which was attended by youth activists, representatives of the board of trustees, among others. The High Commissioner presented our Office’s 2021 activities and answered the audience’s questions, which were about repatriation and a higher level of cooperation between Armenia and the Russian Diaspora.
It was noted that the Armenian community of Yekaterinburg is distinguished by its active projects and preservation of national identity. The city has an Armenian cultural center, which includes an Armenian language class and dance and vocal ensembles. The community also houses the Union of Armenian Youth of the Sverdlovsk region, which has organized more than 400 events. Some universities in the region have also opened centers for Armenian studies, which allow for exploring Armenian culture at the academic level.
After the meeting, Mr. Zareh Sinanyan visited St. Hovhannes Karapet Church with the community’s leader, Masis Nazaryan, as well as sculptor Alexander Samvelovich's workshop.