Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Եկատերինբուրգ քաղաք
Ռուսաստան աշխատանքային այցի ավարտին Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն այցելել է Եկատերինբուրգ քաղաք: Այցը սկսվեց համայնքային «Անի-Արմենիա» կազմակերպության հավաքով, որին մասնակցում էին երիտասարդական շրջանակների ակտիվիստներ, հոգաբարձուների խորհրդի ներկայացուցիչներ և այլք: Գլխավոր հանձնակատարը ներկայացրեց 2021 թվականին գրասենյակի գործունեությունը և պատասխանեց ներկաների հարցերին, որոնք վերաբերում էին հայրենադարձությանը և Հայաստան-ռուսաստանյան սփյուռք նոր որակի համագործակցությանը:
Նշվել է, որ Եկատերինբուրգի հայ համայնքը առանձնանում է իր ակտիվ գործունեությամբ և ազգային ինքնության պահպանմամբ: Քաղաքում գործում է հայկական մշակույթի կենտրոն, որը ներառում է հայերենի դասարան, պարային և երգի անսամբլներ: Համայնքի մասն է կազմում նաև Սվերդլովսկի մարզի հայ երիտասարդների միությունը, որը կազմակերպել է 400-ից ավելի միջոցառումներ: Մարզի համալսարաններից մի քանիսում բացվել են նաև հայագիտության կենտրոններ, որոնք թույլ են տալիս ուսումնասիրել հայ մշակույթը ակադեմիական մակարդակում:
Հավաքից հետո Զարեհ Սինանյանը համայնքի ղեկավար Մասիս Նազարյանի հետ այցելել է Սբ. Հովհաննես Կարապետ եկեղեցի, ինչպես նաև ազգությամբ հայ քանդակագործ Ալեքսանդր Սամվելի արվեստանոց:

Главный уполномоченный посетил город Екатеринбург
6 марта армянская диаспора Екатеринбурга встретила главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения в своем городе.
Рабочий визит главного уполномоченного Заре Синаняна в Екатеринбурге начался с конференции армянской общины «АНИ-Армения», одной из самых крупных общин города. На мероприятии присутствовали активисты молодежного крыла, представители попечительского совета общины, предприниматели и другие заинтересованные лица.
Главный уполномоченный представил программу работы Офиса на 2021 год и ответил на вопросы участников конференции, многие из которых касались репатриации и новых механизмов взаимовыгодного сотрудничества Армения-Диаспора России.
На встрече было отмечено, что армянская община Екатеринбурга отличается масштабной деятельностью, направленной на сохранение национальной культуры. В городе действует Центр армянской культуры, в который входят школа армянского языка, хореографии, музыкальные ансамбли.
Активной частью общины является Союз армянской молодежи Свердловской области, который организовал более 400 мероприятий для молодежи в городе и области.
В нескольких университетах Свердловской области открыты Центры арменоведения, что позволяет изучать армянскую культуру на академическом уровне.
После конференции господин Синанян вместе с руководитель общины Масисом Назаряном посетил армянскую апостольскую церковь Святого Ованеса Карапета, а также