ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» 2020 ծրագրում քիչ չեն նաև հայրենադարձության պատմությունները:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության լիբանանահայ աշխատակից Թամար Քէօշքերեան-Սվաճեանը ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Հայաստան: Էկոնոմիկայի նախարարությունում աշխատող Հայկ Մարգարյանը Ռուսաստանից դարձյալ ընտանիքի հետ է հայրենիք եկել և արդեն հիմնական աշխատանքի է անցել ՀՀ նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրենի պաշտոնում։
Եթե դուք նույնպես ցանկանում եք աշխատել ՀՀ պետական համակարգում և աջակցել հայրենիքի զարգացմանը, կարող եք հայտ ներկայացնել «իԳործ» 2021-ին հետևյալ հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/25/fellowship։

There are many stories of repatriation from Diaspora specialists through their experience with the “iGorts” 2020 program and working within the Republic of Armenia state system.
Tamar Kouchkerian Sevadjian, currently employed with the RA Ministry of Labor and Social Affairs, moved to Armenia with her family from Lebanon.
Hayk Margarian from Russia, who works in the Ministry of Economy, has returned home with his family and has already taken on his new position as Director of the RA National Center for Innovation and Entrepreneurship.
If you’d also like to work within the Republic of Armenia state ministries and institutions and contribute to the homeland’s development, you can apply to the “iGorts” 2021 program at the following link: http://diaspora.gov.am/en/programs/25/fellowship.