ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի խոսքը Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
24 Ապրիլի 2021
Այսօր լրանում է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը:
Յուրաքանչյուր հայի համար ապրիլի 24-ը առանձնահատուկ խորհուրդ ունի: Մի կողմից՝ մենք ապրեցինք մեր պատմության ամենամեծ արհավիրքներից մեկը, ստիպված եղանք գաղթել մեր պատմական հայրենիքից, սփռվել աշխարհով մեկ: Մյուս կողմից՝ մեր մեջ ուժ գտանք վերապրելու, պետականություն հիմնելու և ստեղծելու կենսունակ սփյուռք: Այսօր մենք դարձյալ բախվել ենք ցեղասպանվելու վտանգին, դարձյալ ուղղակիորեն առերեսվել ենք թուրքական ագրեսիային, որին ականատես եղանք Արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքում:
Մեր ազգային գաղափարախոսության իրագործման հետևողական քայլերը, հայրենիք-սփյուռք հարաբերությունների նոր մակարդակի ձևավորումը առավել քան արդիական են մեր պետության կայացման և հարատևման համար:
Ցեղասպանության ողջ պատմությունը և զոհերի ու վերապրածների ճակատագրերը մեզ պարտավորեցնում են ստեղծել հզոր հայրենիք: Մենք որևէ այլընտրանք չունենք, քան կերտել գիտելիքահեն, զարգացած, մարտահրավերների դիմակայող պետություն, որը չի կարող կայանալ և գոյություն ունենալ առանց պետականակենտրոն, հայաստանյան կյանքին ներգրավված սփյուռքի:
Այսօր խոնարհվելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ վերահաստատենք մեր պատմությունը, մեր նահատակներին չմոռանալու կամքը և այն իմաստավորենք մեր պահանջատիրությամբ, մեր ապագային նվիրված մնալու ուխտով:

Обращение главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения Заре Синаняна по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
24 Апреля 2021
Дорогие братья и сестры диаспоры,
Сегодня 106-я годовщина Геноцида армян. Для каждого армянина 24 апреля имеет особый смысл. С одной стороны, мы пережили одно из самых больших бедствий в нашей истории, вынуждены были эмигрировать из нашей исторической родины, рассеяться по всему миру. С другой стороны, мы нашли в себе силы пережить, создать государство и жизнеспособную диаспору. Сегодня мы вновь столкнулись с угрозой геноцида, вновь встали лицом к лицу с турецкой агрессией, свидетелями которой мы стали в ходе последней Арцахской войны.
Последовательные шаги по реализации нашей национальной идеологии, формирование нового уровня отношений Родина-Диаспора более чем актуальны для становления и долговечности нашего государства.
Вся история Геноцида и судьбы его жертв и выживших обязывают нас создать могучую Родину. У нас нет альтернативы, чем создать наукоемкое, развитое, противостоящее вызовам государство, которое не может состояться и существовать без государственно-ориентированной, вовлеченной в жизнь Армении диаспоры.
Сегодня преклоняясь перед памятью жертв Геноцида, вновь подтвердим нашу историю, волю не забывать наших мучеников и осмыслим ее нашим требованием, заветом оставаться преданным нашему будущему.