ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի խոսքը Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
24 Ապրիլի 2021
Այսօր լրանում է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցը:
Յուրաքանչյուր հայի համար ապրիլի 24-ը առանձնահատուկ խորհուրդ ունի: Մի կողմից՝ մենք ապրեցինք մեր պատմության ամենամեծ արհավիրքներից մեկը, ստիպված եղանք գաղթել մեր պատմական հայրենիքից, սփռվել աշխարհով մեկ: Մյուս կողմից՝ մեր մեջ ուժ գտանք վերապրելու, պետականություն հիմնելու և ստեղծելու կենսունակ սփյուռք: Այսօր մենք դարձյալ բախվել ենք ցեղասպանվելու վտանգին, դարձյալ ուղղակիորեն առերեսվել ենք թուրքական ագրեսիային, որին ականատես եղանք Արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքում:
Մեր ազգային գաղափարախոսության իրագործման հետևողական քայլերը, հայրենիք-սփյուռք հարաբերությունների նոր մակարդակի ձևավորումը առավել քան արդիական են մեր պետության կայացման և հարատևման համար:
Ցեղասպանության ողջ պատմությունը և զոհերի ու վերապրածների ճակատագրերը մեզ պարտավորեցնում են ստեղծել հզոր հայրենիք: Մենք որևէ այլընտրանք չունենք, քան կերտել գիտելիքահեն, զարգացած, մարտահրավերների դիմակայող պետություն, որը չի կարող կայանալ և գոյություն ունենալ առանց պետականակենտրոն, հայաստանյան կյանքին ներգրավված սփյուռքի:
Այսօր խոնարհվելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ վերահաստատենք մեր պատմությունը, մեր նահատակներին չմոռանալու կամքը և այն իմաստավորենք մեր պահանջատիրությամբ, մեր ապագային նվիրված մնալու ուխտով:

Address by the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, on the occasion of the 106th anniversary of the Armenian Genocide.
24 April 2021
Dear Diaspora brothers and sisters,
Today marks the 106th anniversary of the Armenian Genocide.
April 24th means something unique to each and every Armenian. On the one hand, we experienced one of the greatest disasters in Armenian history; we were forcibly removed from our historic homeland and dispersed to different corners around the world. On the other hand, we found the strength to survive, establish a state and generate a thriving diaspora. Today, we are once again faced with the threat of genocide, once again faced with Turkish aggression, which we witnessed during the last Artsakh war.
We need to take consistent steps to implement a national ideology and establish a new level of relations between the Homeland and Diaspora to ensure the health and longevity of our state. We owe it to history, our martyrs and survivors to establish a strong homeland. We have no alternative but to create a state that is knowledge-intensive, developed, and resistant to challenges, which cannot take place and exist without a state-oriented Diaspora involved in all aspects of Armenia.
Today, as we bow before the memory of the victims of the Genocide, let us reaffirm our history and keeping the memory of our martyrs alive, continuing to demand and remain committed to our future.