Ձեռներեցության և բիզնեսի զարգացման ծրագիր հայրենադարձների համար
ԵՄ, Ավստրիական զարգացման համագործակցության և Ավստրիական Կարմիր խաչի կողմից ֆինանսավորվող «Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» (ԻՐԻՍ) ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ տեղեկատվական հանդիպում շահագրգիռ և գործընկեր կառույցների հետ՝ ձեռներեցության զարգացման ծրագրի հերթական փուլի մեկնարկի կապակցությամբ:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը հանդիսանում է ծրագրի գործընկեր և շահագրգիռ կողմ, և մեր գրասենյակի հայրենադարձության գծով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը տեղեկատվական հանդիպման մասնակիցներից մեկն էր: Ծրագրի շահառուների թվում են սիրիահայերը, լիբանանահայերը, ինչպես նաև հայրենադարձներ այլ երկրներից: Անհրաժեշտ է դիմումներ ներկայացնել ԻՐԻՍ բիզնես ինկուբատորին, ուր ձեզ կօգնեն անհրաժեշտ խորհրդատվությամբ:
Ծրագիրը նախատեսված է ինքնազբաղվածների, ստարտափների և գործող բիզնեսների համար: Տրամադրվում են դրամաշնորհներ (1.8 մլն դրամ) և փոխառություններ (մինչև 7 մլն դրամ) գյուղատնտեսության, արտադրության, տուրիզմի և բիզնես գործունեության տարբեր ոլորտներում: Նախատեսվում է ֆինանսավորել մինչև 50 բիզնես ծրագիր:

Бизнес-программа для репатриантов
В рамках программы ЕС «Повышение устойчивости сирийских армян»(IRIS), финансируемой Австрийской Программой развития и сотрудничества и Австрийского Красного Креста была проведена информационная встреча с заинтересованными партнерскими организациями по запуску следующего этапа Программы развития предпринимательства.
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры является партнером и заинтересованной стороной программы, и координатор отдела по репатриации нашего офиса Ованнес Алексанян был одним из участников информационной встречи. Бенефициарами программы являются сирийские армяне, ливанские армяне, а также репатрианты из других стран. Необходимо подать заявку в бизнес-инкубатор IRIS, где вам помогут нужными советами.
Программа предназначена для самозанятых, стартапов и действующих предприятий. Предоставляются гранты (1,8 млн. драмов) и кредиты (до 7 млн. драмов) для развития различных сфер сельского хозяйства, производства, туризма, бизнеса. Планируется профинансировать до 50 бизнес-проектов.