Ձեռներեցության և բիզնեսի զարգացման ծրագիր հայրենադարձների համար
ԵՄ, Ավստրիական զարգացման համագործակցության և Ավստրիական Կարմիր խաչի կողմից ֆինանսավորվող «Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» (ԻՐԻՍ) ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ տեղեկատվական հանդիպում շահագրգիռ և գործընկեր կառույցների հետ՝ ձեռներեցության զարգացման ծրագրի հերթական փուլի մեկնարկի կապակցությամբ:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը հանդիսանում է ծրագրի գործընկեր և շահագրգիռ կողմ, և մեր գրասենյակի հայրենադարձության գծով պատասխանատու Հովհաննես Ալեքսանյանը տեղեկատվական հանդիպման մասնակիցներից մեկն էր: Ծրագրի շահառուների թվում են սիրիահայերը, լիբանանահայերը, ինչպես նաև հայրենադարձներ այլ երկրներից: Անհրաժեշտ է դիմումներ ներկայացնել ԻՐԻՍ բիզնես ինկուբատորին, ուր ձեզ կօգնեն անհրաժեշտ խորհրդատվությամբ:
Ծրագիրը նախատեսված է ինքնազբաղվածների, ստարտափների և գործող բիզնեսների համար: Տրամադրվում են դրամաշնորհներ (1.8 մլն դրամ) և փոխառություններ (մինչև 7 մլն դրամ) գյուղատնտեսության, արտադրության, տուրիզմի և բիզնես գործունեության տարբեր ոլորտներում: Նախատեսվում է ֆինանսավորել մինչև 50 բիզնես ծրագիր:

Entrepreneurship and Business Development Program for Repatriates
Within the framework of the Increased Resilience of Syrian Armenians and Host Population (IRIS) program financed by the EU, Austrian Development Cooperation, and Austrian Red Cross, an informational meeting was held with interested and partnering organizations in connection with the launch of the next phase of the entrepreneurship development program.
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is a project partner and stakeholder, and the head of our Office’s repatriation activities Hovhannes Aleksanyan was one of the participants in the informational meeting. Syrian-Armenians, Lebanese-Armenians, as well as repatriates from other countries, are among the program’s beneficiaries. Applications must be submitted to the IRIS Business Incubator, which will advise applicants as needed.
The program is intended for the self-employed, start-ups, and operating businesses. Grants (1.8 million AMD) and loans (up to 7 million AMD) are provided for projects in various sectors of agriculture, manufacturing, tourism, and business. The program aims to fund up to 50 business plans.