Հայաստան-Ֆրանսիա կապերի ամրապնդմանը նպաստում է նաև հայ համայնքը
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունեց Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անն Լույոյին: Շնորհավորելով Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու առթիվ՝ Գլխավոր հանձնակատարը բարձր գնահատեց Հայաստան-Ֆրանսիա եղբայրական հարաբերությունները և ընդգծեց, որ Ֆրանսիան Հայոց ցեղասպանությունից հետո բազմաթիվ հայերի երկրորդ հայրենիքն է դարձել:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ֆրանսահայ համայնքին առնչվող մի շարք հարցեր, համայնքային ներկայիս զարգացումները, հայերի դերն ու ներգրավվածությունը Ֆրանսիայի հանրային կյանքի տարբեր բնագավառներում:
Դեսպան Լույոն հատկապես կարևորեց գրասենյակի կողմից իրականացվող «իԳործ» ծրագիրը, որը հնարավորություն է տալիս սփյուռքահայ մասնագետներին աշխատանքի անցնել ՀՀ կառավարությունում: Ընդգծվեց, որ ֆրանասահայ մասնագետները ևս ներկայացված են ծրագրում: Համայնքը ներկայացուցիչ ունի նաև «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրում:
Զարեհ Սինանյանը դեսպանին ներկայացրեց գրասենյակի մյուս ծրագրերը ևս՝ Հայրենադարձների ինտեգրման կենտրոնը, սփյուռքի քարտեզագրման ծրագիրը, խոսեց նաև սփյուռքի պարտատոմսերի թողարկման մասին:

Укреплению связей Армения-Франция способствует также армянская диаспора
Главный уполномоченный Заре Синанян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Франции в Армении Анн Луйо. Поздравив госпожу Луйо с началом дипломатической миссии в Армении, Главный уполномоченный высоко оценил братские отношения между Арменией и Францией, подчеркнув, что после Геноцида армян 1915 года Франция стала второй родиной для многих армян.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, связанных с армянской общиной Франции, её текущим развитием , ролью армян и их участием в различных сферах общественной жизни Франции.
Посол Луйо особо отметила важность программы Офиса "иГорц", которая позволяет профессионалам из армянской диаспоры работать в правительстве Армении. Было подчеркнуто, что в программе участвуют также франко-армянские специалисты. У общины также есть представитель в программе «Молодой посол диаспоры».
Заре Синанян представил г-же послу и другие программы Офиса, такие как Центр интеграции репатриантов, Картографирование диаспоры, а также рассказал о выпуске облигаций для диаспоры.