«Հայաստանն է կյանքը». Հրաչյա Զադիկյան
Հրաչյա Զադիկյանը 12 տարեկան էր, երբ ընտանիքի հետ Հայաստանից տեղափոխվեց Ուկրաինա։ Նա վստահ էր, որ այդ տեղափոխությունը ժամանակավոր է, և մոտ ապագայում մի օր վերադառնալու են հայրենիք: Չափահաս տարիքում որպես ակտիվիստ և առաջնորդ Հրաչյան սկսեց սերտորեն համագործակցել Դնեպրի հայ համայնքի հետ: Իր աշխատանքում նա մեկ անգամ ևս գիտակցեց, որ հայերը պետք է ապրեն Հայաստանում։
2019 թվականին նա եղբոր հետ հայրենադարձվեց, հետո տեղափոխվեցին նաև ծնողները։ Հրաչյան ներկայումս «Թումանյան. oնլայն» հարթակի ծրագրերի ղեկավարն է, որն  առցանց հայերենի դպրոց է և հայերենն ուսուցանում է որպես օտար լեզու՝ սովորեցնելով թե՛ սփյուռքահայերին, թե՛ օտարերկրացիներին:
Սփյուռքահայերից շատերը չեն կարողանում արդյունավետորեն հայերեն սովորել Հայաստանում օգտագործվող դասագրքերից, ուստի «Թումանյան. oնլայնն» աշխատում է ստեղծել այս պահանջարկը բավարարող ծրագրեր։ Թեև առցանց հարթակի ծրագրերը հիմնականում ռուսալեզու լսարանի համար են, սակայն նրանց այժմ ընդլայնվել են և շուտով հասանելի կլինեն նաև անգլախոսներին:
Հրաչյան Հայաստանում իրեն հիանալի է զգում. «Պատերը, եղանակը, արձանները, բնությունը. այս բաներն ինձ էներգիա են տալիս»,-ասում է նա։ Չի պատրաստվում հեռանալ Հայաստանից, իր ապագան պատկերացնում է այստեղ: «Դժվարություններ կարող են լինել ցանկացած վայրում, բայց դա չի նշանակում, որ դուք պետք է հրաժարվեք այդ երկրից: Լավ, թե վատ, սա մերն է»:
Հրաչյան կարծում է, որ շատ հայրենադարձներ ունեն նմանատիպ պատմություններ և այստեղ են հենց նույն պատճառներով, գուցե նաև նման ճակատագրերով: Մի ընկեր ունի Ուկրաինայում, ով սիրում է փիլիսոփայությունը, և շատ հաճախ, երբ ինչ-որ արտասովոր բան է նկարագրում, ասում է. «Սա է կյանքը»: Հետադարձ հայացք նետելով՝ Հրաչյան ասում է. «Հայաստանն է կյանքը»։

«Армения - это жизнь». Грачия Задикян
Грачие Задикяну было 12 лет, когда он покинул Армению и переехал со своей семьей в Украину. Он всегда верил, что их переезд был временным, и они вернутся в ближайшем будущем. Будучи взрослым, Грачия начал тесно сотрудничать с армянской общиной Днепра, в качестве активиста и лидера. Благодаря своей работе он осознал, что армяне должны возвращаться на Родину.
Он репатриировал вместе со своим братом в 2019 году, а затем перевез и своих родителей. В настоящее время Грачия работает руководителем армянской школы Tumanyan.Online - онлайн-школа армянского языка, которая отличается методикой преподавания армянского языка как иностранного для армян диаспоры и иностранцев.
Многие армяне диаспоры не могут эффективно изучать армянский язык по учебникам, используемым в Армении, поэтому команда Tumanyan.Online работает над созданием программ, отвечающих этому запросу. Ранее программы онлайн-платформы в основном были для русскоязычной аудитории, сейчас они расширяются и в скоро времени будут и для англоязычной.
Грачия прекрасно чувствует себя в Армении. «Стены, погода, статуи, природа - все это дает мне энергию», - говорит он. Он не готов покидать Армению, его будущее здесь. «Вы можете столкнуться с трудностями где угодно, это не значит, что вы должны отказаться от места. Хорошо это или плохо, но это наше». Он считает, что у многих репатриантов похожие истории, и они находятся здесь по схожим причинам - возможно, со схожими судьбами.
Грачия: «У меня в Днепре есть армянский друг, который любит говорить философские фразы. Чаще всего фразу: «Это жизнь!» Так вот, теперь после переезда я понял эти слова полностью. Армения - это жизнь!».