Ավարտվել է Գլխավոր հանձնակատարի այցը Մարսել
Մարսել այցի առաջին օրվա ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպեց Մարսելի և տարածաշրջանի ընտրված հայ պաշտոնատար անձանց հետ, մասնավորապես Մարսելի փոխքաղաքապետ Օդրի Գաթյանի, Բուկ Բել Էյրի սոցիալական հարցերով փոխքաղաքապետ Էդմոնդ Էութեջյանի, քաղաքային խորհրդի պատվիրակված խորհրդական Էրիկ Սեմերջեանի, Մարսելի մետրոպոլի, Մարսելի տարածաշրջանային, ինչպես նաև 13-րդ և 14-րդ շրջանների խորհրդականներ Ֆրանկ Օհանեսյանի և Լորենս Սեմերջյանի և այլոց հետ։
«Ինքս էլ եղել եմ ընտրված պաշտոնյա և շատ եմ գնահատում ձեր այդ դժվար որոշումը՝ զբաղվել քաղաքականությամբ։ Հանրային ծառայությունը զոհաբերություն է, և դուք ընտրել եք այդ ճանապարհը։ Ամեն քաղաքում հիացմունք ապրեցի՝ տեսնելով, թե որքան հայ է ներգրավված քաղաքական գործընթացներում»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը։ Պաշտոնյաները հարցեր ուղղեցին Հայաստանում և Արցախում ընթացիկ վիճակի, մասնավորապես՝ անվտանգության խնդիրների վերաբերյալ, այնուհետ անդրադարձ կատարեցին Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին։ Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ մեր գրասենյակն ապրում է այն սկզբունքով, որ մեր խնդիրները հայաստանյան կամ սփյուռքյան չեն. դրանք համահայկական խնդիրներ են։ Գլխավոր հանձնակատարը հայազգի պաշտոնյաներին սիրով հրավիրեց Հայաստան՝ քննարկելու սփյուռքի հետ աշխատանքի հայեցակարգի իրենց տեսակետները։
Անդրադարձ կատարվեց նաև երիտասարդական ծրագրերի ակտիվացմանը, Երևանի քաղաքապետարանի հետ աշխատանքի խորացմանը, միասնական քաղաքականության բացակայությանը վերաբերող հարցերին։
Երկրորդ օրվա ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպեց Մարսելի քաղաքապետ Միշել Ռուբիրոլայի հետ։ «Ֆրանսահայության համար Մարսելը եղել է Ֆրանսիայի դարպասը»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով քաղաքապետին ջերմ ընդունելության համար։ Այնուհետ Զարեհ Սինանյանը ներկայացրեց իրավիճակը Արցախում՝ նշելով, որ Հայաստանը տարածաշրջանում ձգտում է խաղաղության։ «Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն ուղղակի պետք է կապվի Արցախի անկախության ճանաչմանը։ Եթե չլիներ Հայոց ցեղասպանության փաստի անպատժելիությունը, ականատես չէինք լինի Արցախյան վերջին պատերազմին»։
Պատերազմի օրերին Մարսելի քաղաքապետ Միշել Ռուբիրոլան մշտապես եղել է Արցախի կողքին՝ կոչ անելով քաղաքային խորհրդին ճանաչել Արցախի անկախությունը։ Այժմ Մարսելը նախապատրաստվում է նշել Երևանի հետ քույրացման 30-ամյակը։ «Սպասում ենք առաջարկներ հայկական կողմից, որպեսզի պատշաճ և ակտիվ տոնենք այս իրադարձությունը»,-ընդգծեց քաղաքապետը։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց Երևանի քաղաքապետարանի հետ քննարկել առաջարկներն ու համատեղ շարժվել առաջ։
Զարեհ Սինանյանը հանդիպեց մետրոպոլիտենի փոխնախագահ Դիդիե Փարաքյանի հետ։ «Ողջունում եմ Ձեր այցը Ֆրանսիա։ Հանձին ինձ՝ Դուք ունեք իրական ընկեր, իրական դաշնակից»,-նշեց պարոն Փարաքյանը։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին մետորպոլիտենի և Հայաստանի միջև համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելեց Մարսելի Սրբոց Թարգմանչաց Մայր եկեղեցի և Արամ քահանա Ղազարյանի ուղեկցությամբ ծանոթացավ եկեղեցու պատմությանը։ Եկեղեցական խորհրդի ղեկավարության հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Մարելի հայ համայնքին առնչվող խնդիրներ։
Եկեղեցուն կից Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցում Գլխավոր հանձնակատարին դիմավորեցին աղուհացով։ Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն հայտնեց դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կարեն Խուրշուդյանին և ուսուցչական կազմին նվիրյալ աշխատանքի համար։ Դպրոցն ակտիվ է եղել Արցախյան ողջ պատերազմի ընթացքում՝ կատարելով կամավորական մեծ աշխատանք համայնքում։ «Այն, ինչ դուք անում եք այստեղ, արդեն իսկ հերոսություն է։ Պատրաստ ենք դպրոցի հետ իրականանցնել նոր և հետաքրքիր ծրագրեր»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը։
Այժմ դպրոցում ուսանում է 200-ից ավելի հայ աշակերտ։
Մարսել այցի ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպում ունեցավ համայնքի ներկայացուցիչների հետ՝ ներկայացնելով Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունն ու ծրագրերը։ «Այսօր մենք շարժվում ենք 2 ուղղությամբ՝ հնարավորինս խորքային և լայն ներգրավել սփյուռքին հայաստանյան գործընթացներում և ակտիվացնել հայրենադարձության գործընթացը»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը։
Գրասենյակի բոլոր ծրագրերը համայնքի ներկայացուցիչների մոտ հետաքրքրություն առաջացրին, հատկապես՝ «իԳործ» ծրագիրն ու սփյուռքի պարտատոմսերի թողարկումը։
Հարցեր հնչեցին Երևան-Մարսել-Երևան ուղիղ չվերթների բացակայության, հայապահպանության, հայրենադարձության և այլ թեմաների շուրջ։

During his first day in Marseille, the High Commissioner met with Armenian officials in the city and region, particularly with the Deputy Mayor of Marseille Audrey Gatian, Deputy Mayor for Social Affairs of Bouc-Bel-Air Edmond Eutedjian, Delegated Councilor of the City Council Eric Semerdjian, together with councilors from the Marseille Metropolitan, Marseille regional, as well as the 13th and 14th districts, Frank Ohanessian and Laurence Semerdjian, among others.
"I was an elected official myself and I respect the difficult decision to engage in politics. Public service is a sacrifice, and you have chosen that path. In every city, I was pleased to see the number of Armenians involved in politics," the High Commissioner said. The officials asked questions about the current situation in Armenia and Artsakh, most notably about security issues and Armenia-Diaspora relations. Zareh Sinanyan noted that our Office lives by the principle that our issues are not Armenian or Diaspora, they are Pan-Armenian issues. The High Commissioner invited the Armenian officials to Armenia to discuss their perspectives on strengthening relations with the Diaspora.
The parties also touched upon matters related to the launch of youth programs, expanding work with the Yerevan Municipality, and the lack of a unified policy.
On his second day in Marseille, High Commissioner Zareh Sinanyan met with the Deputy Mayor of Marseille Michèle Rubirola.
"Marseille has been the gateway to France for French Armenians," High Commissioner Zareh Sinanyan said, expressing gratitude for the warm welcome. Then, Zareh Sinanyan shared an update on the situation in Artsakh, noting that Armenia strives for peace in the region. "Getting the Genocide recognized should be tied to the recognition of Artsakh’s independence. If the Armenian Genocide were not denied, we would not have witnessed the last Artsakh war."
During the war, Deputy Mayor of Marseille Michèle Rubirola was rallying around Artsakh, calling on the city Council to recognize Artsakh’s independence. Now, Marseille is preparing to celebrate the 30th anniversary of being twin cities with Yerevan. "We are waiting for proposals from the Armenian side to properly and actively celebrate this event," she stressed. Both sides agreed to discuss proposals with the Yerevan Municipality and move forward together.
In Marseille, Zareh Sinanyan met with the Vice-President of the Aix-Marseille-Provence Metropolis Didier Parakian. "I welcome your visit to France. You have a friend in me, a real ally," Mr. Parakian said. During the meeting, they discussed possible areas of cooperation between Armenia and the Metropolis. Then, the High Commissioner visited the Armenian Apostolic Cathedral of the Holy Translators of Marseille and, accompanied by Priest Aram Ghazaryan, learned about the church’s history. In a meeting with Church Council leadership, they discussed matters concerning Marseille’s Armenian community.
At the Khatchatur Abovyan Armenian school by the church, the High Commissioner was greeted with bread and salt. Zareh Sinanyan thanked the school’s Chairman of the Board of Trustees Karen Khurshudyan and the teaching staff for their dedicated work. The school was active throughout the Artsakh War and undertook tons of volunteer work in the community. "What you are doing here is already heroic. We are prepared to implement new and interesting programs with the school," the High Commissioner said. More than 200 Armenian students currently attend the school.
In Marseille, the High Commissioner met with community representatives and presented the Office’s activities and programs. "Today we are moving in two directions: to deeply and widely involve the Diaspora in Armenia’s daily life as much as possible and to amplify repatriation," the High Commissioner said. The Office’s programs were of particular interest to the community, especially the iGorts program and the Diaspora Bonds initiative.
Questions were raised about the lack of Yerevan-Marseille-Yerevan direct flights, preservation of Armenian identity, repatriation, among others.