Ավարտվել է Գլխավոր հանձնակատարի այցը Մարսել
Մարսել այցի առաջին օրվա ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպեց Մարսելի և տարածաշրջանի ընտրված հայ պաշտոնատար անձանց հետ, մասնավորապես Մարսելի փոխքաղաքապետ Օդրի Գաթյանի, Բուկ Բել Էյրի սոցիալական հարցերով փոխքաղաքապետ Էդմոնդ Էութեջյանի, քաղաքային խորհրդի պատվիրակված խորհրդական Էրիկ Սեմերջեանի, Մարսելի մետրոպոլի, Մարսելի տարածաշրջանային, ինչպես նաև 13-րդ և 14-րդ շրջանների խորհրդականներ Ֆրանկ Օհանեսյանի և Լորենս Սեմերջյանի և այլոց հետ։
«Ինքս էլ եղել եմ ընտրված պաշտոնյա և շատ եմ գնահատում ձեր այդ դժվար որոշումը՝ զբաղվել քաղաքականությամբ։ Հանրային ծառայությունը զոհաբերություն է, և դուք ընտրել եք այդ ճանապարհը։ Ամեն քաղաքում հիացմունք ապրեցի՝ տեսնելով, թե որքան հայ է ներգրավված քաղաքական գործընթացներում»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը։ Պաշտոնյաները հարցեր ուղղեցին Հայաստանում և Արցախում ընթացիկ վիճակի, մասնավորապես՝ անվտանգության խնդիրների վերաբերյալ, այնուհետ անդրադարձ կատարեցին Հայաստան-սփյուռք հարաբերություններին։ Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ մեր գրասենյակն ապրում է այն սկզբունքով, որ մեր խնդիրները հայաստանյան կամ սփյուռքյան չեն. դրանք համահայկական խնդիրներ են։ Գլխավոր հանձնակատարը հայազգի պաշտոնյաներին սիրով հրավիրեց Հայաստան՝ քննարկելու սփյուռքի հետ աշխատանքի հայեցակարգի իրենց տեսակետները։
Անդրադարձ կատարվեց նաև երիտասարդական ծրագրերի ակտիվացմանը, Երևանի քաղաքապետարանի հետ աշխատանքի խորացմանը, միասնական քաղաքականության բացակայությանը վերաբերող հարցերին։
Երկրորդ օրվա ընթացքում Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպեց Մարսելի քաղաքապետ Միշել Ռուբիրոլայի հետ։ «Ֆրանսահայության համար Մարսելը եղել է Ֆրանսիայի դարպասը»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով քաղաքապետին ջերմ ընդունելության համար։ Այնուհետ Զարեհ Սինանյանը ներկայացրեց իրավիճակը Արցախում՝ նշելով, որ Հայաստանը տարածաշրջանում ձգտում է խաղաղության։ «Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացն ուղղակի պետք է կապվի Արցախի անկախության ճանաչմանը։ Եթե չլիներ Հայոց ցեղասպանության փաստի անպատժելիությունը, ականատես չէինք լինի Արցախյան վերջին պատերազմին»։
Պատերազմի օրերին Մարսելի քաղաքապետ Միշել Ռուբիրոլան մշտապես եղել է Արցախի կողքին՝ կոչ անելով քաղաքային խորհրդին ճանաչել Արցախի անկախությունը։ Այժմ Մարսելը նախապատրաստվում է նշել Երևանի հետ քույրացման 30-ամյակը։ «Սպասում ենք առաջարկներ հայկական կողմից, որպեսզի պատշաճ և ակտիվ տոնենք այս իրադարձությունը»,-ընդգծեց քաղաքապետը։ Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց Երևանի քաղաքապետարանի հետ քննարկել առաջարկներն ու համատեղ շարժվել առաջ։
Զարեհ Սինանյանը հանդիպեց մետրոպոլիտենի փոխնախագահ Դիդիե Փարաքյանի հետ։ «Ողջունում եմ Ձեր այցը Ֆրանսիա։ Հանձին ինձ՝ Դուք ունեք իրական ընկեր, իրական դաշնակից»,-նշեց պարոն Փարաքյանը։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին մետորպոլիտենի և Հայաստանի միջև համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։
Այնուհետ Գլխավոր հանձնակատարն այցելեց Մարսելի Սրբոց Թարգմանչաց Մայր եկեղեցի և Արամ քահանա Ղազարյանի ուղեկցությամբ ծանոթացավ եկեղեցու պատմությանը։ Եկեղեցական խորհրդի ղեկավարության հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Մարելի հայ համայնքին առնչվող խնդիրներ։
Եկեղեցուն կից Խաչատուր Աբովյանի անվան դպրոցում Գլխավոր հանձնակատարին դիմավորեցին աղուհացով։ Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն հայտնեց դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Կարեն Խուրշուդյանին և ուսուցչական կազմին նվիրյալ աշխատանքի համար։ Դպրոցն ակտիվ է եղել Արցախյան ողջ պատերազմի ընթացքում՝ կատարելով կամավորական մեծ աշխատանք համայնքում։ «Այն, ինչ դուք անում եք այստեղ, արդեն իսկ հերոսություն է։ Պատրաստ ենք դպրոցի հետ իրականանցնել նոր և հետաքրքիր ծրագրեր»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը։
Այժմ դպրոցում ուսանում է 200-ից ավելի հայ աշակերտ։
Մարսել այցի ավարտին Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպում ունեցավ համայնքի ներկայացուցիչների հետ՝ ներկայացնելով Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի գործունեությունն ու ծրագրերը։ «Այսօր մենք շարժվում ենք 2 ուղղությամբ՝ հնարավորինս խորքային և լայն ներգրավել սփյուռքին հայաստանյան գործընթացներում և ակտիվացնել հայրենադարձության գործընթացը»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը։
Գրասենյակի բոլոր ծրագրերը համայնքի ներկայացուցիչների մոտ հետաքրքրություն առաջացրին, հատկապես՝ «իԳործ» ծրագիրն ու սփյուռքի պարտատոմսերի թողարկումը։
Հարցեր հնչեցին Երևան-Մարսել-Երևան ուղիղ չվերթների բացակայության, հայապահպանության, հայրենադարձության և այլ թեմաների շուրջ։

Главный уполномоченный завершает свой визит в Марсель
В течение первого дня в Марселе главный уполномоченный встретился с армянскими официальными лицами в городе и регионе, в частности, с заместителем мэра Марселя Одри Гатян, заместителем мэра по социальным вопросам Бук-Бель-Эйр Эдмондом Ютеджяном, делегированным советником городского совета Эриком Семерджяном, с советниками из Марсельской метрополии, регионального Марселя, а также 13-го и 14-го округов, Фрэнком Оганесяном и Лоуренсом Семерджяном и другими.
"Я сам был избранным должностным лицом, и я уважаю трудное решение заниматься политикой. Государственная служба - это жертва, и вы выбрали этот путь. В каждом городе мне было приятно видеть армян, вовлеченных в политику", - сказал главный уполномоченный. Присутствующие задавали вопросы о текущей ситуации в Армении и Арцахе, в первую очередь, касающиеся безопасности и отношениях Армения-Диаспора. Заре Синанян отметил, что наш офис живет по принципу: “что наши проблемы не в Армении или диаспоре, это общеармянские задачи”. Главный уполномоченный пригласил армянских официальных лиц в Армению, чтобы обсудить их перспективы укрепления отношений с диаспорой.
Были также затронуты вопросы, касающиеся активизации молодежных программ, углубления работы с мэрией Еревана, отсутствия единой политики.
Во второй день визита в Марсель главный уполномоченный встретился с вице-мэром Марселя Мишель Рубирола.
"Для французских армян Марсель был воротами Франции", - отметил главный уполномоченный Заре Синанян, выразив благодарность вице-мэру за теплый прием. Затем Заре Синанян представил ситуацию в Арцахе, отметив, что Армения стремится к миру в регионе. “Процесс признания Геноцида просто должен быть связан с признанием независимости Арцаха. Если бы не безнаказанность факта Геноцида армян, мы бы не стали свидетелями последней Арцахской войны”.
В дни войны вице-мэр Марселя Мишель Рубирола всегда была рядом с Арцахом, призывая городской совет признать независимость Арцаха. Сейчас Марсель готовится отметить 30-летие побратимства с Ереваном. "Мы ждем предложений от армянской стороны, чтобы должным образом и активно праздновать это событие", - подчеркнула вице-мэр. Была достигнута договоренность обсудить с мэрией Еревана предложения и совместно двигаться вперед.
В Марселе Заре Синанян встретился с вице-президентом метрополии Экс-Марсель-Прованс Дидье Паракяном. “Я приветствую ваш визит во Францию. Во мне у вас есть друг, настоящий союзник”, - сказал мистер Паракян. В ходе встречи они обсудили возможные направления сотрудничества между Арменией и метрополией. Затем главный уполномоченный посетил в Марселе церковь Србоц Таргманчаци, в сопровождении иерея Арама Казаряна ознакомился с историей церкви. На встрече с руководством Церковного совета они обсудили вопросы, касающиеся армянской общины Марселя.
В армянской школе имени Хачатура Абовяна при церкви главного уполномоченный встретили хлебом и солью. Заре Синанян поблагодарил председателя Попечительского совета школы Карена Хуршудяна и преподавательский состав за их самоотверженную работу. Школа была активна на протяжении всей Арцахской войны и проводила массу волонтерской работы в общине. "То, что вы здесь делаете, уже героично. Мы готовы внедрять новые и интересные программы вместе со школой", - сказал главный уполномоченный. В настоящее время в школе обучается более 200 армянских учеников.
В Марселе главный уполномоченный встретился с представителями общин и презентовал деятельность и программы офиса. "Сегодня мы движемся в двух направлениях: максимально глубоко и широко вовлекать диаспору в повседневную жизнь Армении и расширять репатриацию", - сказал главный уполномоченный. Программы офиса представляли особый интерес для сообщества, особенно программа “iGorts” и инициатива по связям с диаспорой.
Были подняты вопросы об отсутствии прямых рейсов Ереван-Марсель-Ереван, сохранении армянской идентичности, репатриации и др.