Սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագիրը մեկնարկում է
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «իԳործ» 2022 ծրագիրը, որը սփյուռքահայ մասնագետներին հնարավորություն է տալիս մեկ տարի աշխատել Հայաստանի պետական կառավարման 20-ից ավելի մարմիններում: Ծրագրին կարող են դիմել այն մասնագետները, որոնք ունեն բակալավրի աստիճան և առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձ կամ մագիստրոսի աստիճան (կամ ավելի բարձր) և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ:
2022 թվականի հայտադիմումներն ընդունվում են մինչև ապրիլի 30-ը՝ հայերենով, անգլերենով և ռուսերենով: Վերջնաժամկետից հետո կսկսվի հայտադիմումների դիտարկման գործընթացը, և առաջին փուլն անցած մասնակիցները կհրավիրվեն հարցազրույցի: Վերջնական ընտրությունից հետո սփյուռքահայ մասնագետներն այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից մեկ տարի ժամկետով աշխատանքի կանցնեն համապատասխան գերատեսչություններում: Եթե ցանկանում եք դիմել «իԳործ» 2022 ծրագրին, խնդրում ենք լրացնել հայտադիմումն այստեղ:
«իԳործ»-ը ծրագիրն իրականացվում է 3-րդ անգամ: Այն Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ իրականցվող առաջին ծրագիրն է, որի շրջանակներում սփյուռքահայ մասնագետները պետական մակարդակով հրավիրվում են աշխատանքի ՀՀ կառավարությունում և այլ գերատեսչություններում: Սա բացառիկ հնարավորություն է սփյուռքահայ մասնագետների համար ներդրում ունենալ Հայաստանի պետականաշինության գործում և իրենց փորձն ու գիտելիքները բերել պետական կառավարման ոլորտ:
Ծրագրի շրջանականերում արդեն իսկ սփյուռքահայ 100-ից ավելի մասնագետ աշխատանքի է անցել Հայաստանի 25 գերատեսչություններում և Արցախի պետնախարարի գրասենյակում: Նրանց մեծամասնությունը հայրենադարձվելու որոշում է կայացրել, մի մասը մնացել է պետական համակարգում՝ զբաղեցնելով բարձր պաշտոններ:
Ծրագրի ծախսերն ամբողջությամբ հոգում է պետությունը: Ընտրված մասնագետները ծրագրի շրջանակներում ստանում են ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), մեկ տարվա կացության կարգավիճակի տրամադրման վճար, կացության վճար և առողջապահական ապահովագրություն:
Հարցերի պարագայում ազատ եղեք կապ հաստատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ diasporafellowships@gov.am էլ. հասցեով:

The iGorts 2022 Program for Diaspora Armenian Specialists Launches
The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia has launched the iGorts 2022 program. iGorts provides the opportunity for Diaspora Armenian specialists to work in over 20 Armenian state bodies and institutions for a year. To apply to the program, individuals must have a Bachelor’s degree and at least 5 years of work experience, or a Master’s degree (or higher) and at least 3 years of work experience.
The iGorts 2022 applications will be accepted until April 30, 2022, in the Armenian, English and Russian languages. After the deadline has passed, applications will be reviewed and selected participants will be invited for initial interviews. Once all participants have been chosen, Diaspora Armenian specialists will be placed in the state institutions best suited to their expertise and begin their yearlong work. If you would like to participate in the iGorts 2022 program, please click here to complete the application.
The iGorts program is taking place for the third year. It is a first-of-its-kind program in the history of the Republic of Armenia that invites Diaspora Armenian specialists to work in Armenia’s state bodies and institutions. iGorts provides an exclusive opportunity for Diaspora Armenian specialists to contribute toward nation-building and apply their knowledge and skills in Armenia’s public sector.
As part of the program, more than 100 Diaspora specialists have worked in over 25 Armenian state institutions and in the Office of the State Minister of the Republic of Artsakh. Most specialists have decided to repatriate permanently, continuing their work in Armenia’s public sector and taking on higher positions.
The Armenian government fully covers all program costs. Program participants receive a roundtrip airline ticket (to Armenia and back home), monthly stipend, a yearlong residency permit, and health insurance.
For questions, feel free to contact the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia at the following email address: diasporafellowships@gov.am.