Սփյուռքահայ պատանիների «Քայլ դեպի տուն» ծրագիրը մեկնարկում է
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «Քայլ դեպի տուն» 2022 երկշաբաթյա ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը: 13-18 տարեկան 400 սփյուռքահայ պատանիները կբացահայտեն Հայաստանը, կբարելավեն հայոց լեզվի՝ արևելահայերենի և արևմտահայերենի գիտելիքները, կսովորեն հայկական երգ ու պար, կայցելեն պատմամշակութային տարբեր վայրեր, կրթական հաստատություններ, կունենան հետաքրքիր հանդիպումներ և երեկոներ:
Հայտադիմումներն ընդունվում են մինչ սույն թվականի մայիսի 15-ը: Ծրագրի ընթացքում Հայաստանում մասնակիցների կացության բոլոր ծախսերը հոգում է ՀՀ կառավարությունը, ներառյալ՝ ճամբարը, սենյակը, սնունդը, այցելությունները և այլն: Մասնակիցներն իրենց հաշվին հոգալու են Հայաստան ժամանման և մեկնման տրանսպորտային ծախսերը, երկշաբաթյա տուրիստական ապահովագրությունը:
Հայտադիմումները բաց են այն սփյուռքահայ պատանիների համար, ովքեր չեն հանդիսանում ՀՀ քաղաքացիներ (բացառությամբ՝ երկքաղաքացիություն ունեցողների) և նախորդ տարիներին չեն մասնակցել «Արի տուն» և «Քայլ դեպի տուն» ծրագրերին:
Բուն ծրագիրը կմեկնարկի հունիսի 27-ին և 4 փուլերով կընթանա մինչ օգոստոսի 20-ը: Նախընտրելի փուլին մասնակցելու համար խնդրում ենք հայտադիմումները լրացնել ավելի վաղ ժամկետում:
Ծրագրին մասնակցել ցանկացողները հայտադիմումը կարող են լրացնել՝ սեղմելով այստեղ, իսկ հարցերի պարագայում կարող են կապ հաստատել qayldepitun@gov.am էլ. հասցեով կամ զանգահարելով +374 10 515-517, +374 93 492 976 (WhatsApp, Viber) հեռախոսահամարներով:

Стартовала программа "Шаг к дому" для молодежи диаспоры
Офис главного уполномоченного по делам диаспоры объявляет прием заявок на двухнедельную программу "Шаг к дому". 400 молодых людей из диаспоры в возрасте 13-18 лет будут познавать Армению, совершенствовать свои знания восточно- и западноармянского языков, изучать армянские песни и танцы, посещать различные исторические и культурные достопримечательности и учебные заведения, а также участвовать в интересных встречах и мероприятиях.
Заявки будут приниматься до 15 мая 2022 года. Во время реализации программы в Армении все расходы будут покрываться Правительством Республики Армения, включая проживание, питание, транспортировка и т.д.
Заявки принимаются от юношей и девушек из диаспоры, которые не являются гражданами Республики Армения (за исключением лиц с двойным гражданством), а также от тех, кто ранее не участвовал в программах "Ари Тун" и "Шаг к дому".
Программа начинается 27 июня и будет проходить в 4 этапа до 20 августа. Чтобы принять участие в предпочтительном этапе, участники должны отправить заявку как можно раньше.
Чтобы принять участие в программе необходимо заполнить заявку, нажав здесь. При возникновении вопросов, связывайтесь с нами по адресу эл.почты: qayldepitun@gov.am или по телефонам: +374 10 515-517, +374 93 492 976 ( WhatsApp, Viber).