Գլխավոր հանձնակատարն ընդունեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներին
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ապրիլի 15-ին ընդունեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներ Հարություն Աթոյանին (Ռուսաստան, Չիտա) և Մարի Հունանյանին (Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն, Դյուսելդորֆ)։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև ծրագրի ղեկավար Գրետա Մնացականյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Գլխավոր հանձնակատարը հետաքրքրվեց Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների ծավալած գործունեությամբ, մասնավորապես, ինչպիսի արդյունքներ են գրանցել և ինչ դիտարկումների են հանգել այս 8 ամիսների աշխատանքի ընթացքում: «Սփյուռքի հետ ամուր կապի ստեղծումը այս ծրագրի առանցքային նպատակներից մեկն է: Այսօր այդ կապն ապահովողները նաև դուք եք՝ Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններդ, ովքեր, գտնվելով աշխարհի տարբեր մասերում, ունեն նույն առաքելությունը՝ մոտեցնել Հայաստանն ու սփյուռքը և կենսունակ պահել հայ համայնքները: Ուրախ եմ, որ մեր և ձեր ներդրած ջանքերը արդյունքներ են տալիս և հույս ունեմ, որ ձեր շարքերը կշարունակվեն համալրվել»,- կարևորեց Զարեհ Սինանյանը:
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից Հարություն Աթոյանը ներկայացրեց Չիտայի հայ համայնքում կատարած աշխատանքները։ Իր և համայնքի այլ ակտիվիստների ջանքերով Չիտայում ստեղծվել և գործում է հայկական կրթամշակութային կենտրոն, որտեղ հաճախող շուրջ 60 մեր հայրենակիցներ սովորում են հայերեն, ուսումնասիրում հայ մշակույթը և զբաղվում «սամբո» մարզաձևով։ «Այս ծրագիրն ինձ մեծ վստահություն և ուժ է տվել, նոր գիտելիքներ և հմտություններ փոխանցել: Այդ ամենն ինձ մեծապես օգնում է կենտրոնի աշխատանքների կազմակերպման հարցում»,-նշեց Հարություն Աթոյանը: Գերմանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Մարի Հունանյանը խոսեց իր գործունեության մասին։ Ծրագրի շրջանակներում այցելելով տարբեր քաղաքներ՝ Մարին ծանոթանում է Գերմանիայի հայ համայնքի խնդիրներին, պարզում համայնքում ապրողների հետաքրքրությունների շրջանակները: Մարին ընդգծեց, որ գերմանահայ համայնքում առկա խնդիրներից են հայոց լեզվի իմացությունը, իրենց հայրենիքի պատմության և ներկայի հիմնավոր ուսումնասիրման բացակայությունը: Նա նշեց, որ տեղի հայ երիտասարդները մեծ ցանկություն են հայտնում անմիջականորեն առնչվելու և ծանոթանալու Հայաստանի և այնտեղ ապրող իրենց հայրենակիցների հետ:
Հանդիպման ավարտին Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները պատրաստակամություն հայտնեցին ծրագրի ավարտից հետո ևս կապի մեջ լինել գրասենյակի հետ և շնորհակալություն հայտնեցին գրասենյակի կողմից հետևողական աշխատանքի և ծրագրին մասնակցելու հնարավորության համար:

The High Commissioner received the participants of the "Diaspora Youth Ambassador" program
On April 15, High Commissioner Zareh Sinanyan received the participants of the "Diaspora Youth Ambassador" program Harutyun Atoyan (Russia, Chita) and Marie Hunanyan (the Federal Republic of Germany, Dusseldorf). Greta Mnatsakanyan, program manager, was also present at the meeting.
Welcoming the guests, the High Commissioner asked about the activities of the young ambassadors, in particular, what results they recorded and what observations they came to during these 8 months of work. "Creating a strong connection with Diaspora is one of the key goals of this program. Today, you, the young ambassadors, are the ones who provide that connection, who, being in different parts of the world, have the same mission: to bring Armenia and Diaspora closer, to preserve the viability of the Armenian communities. I am glad that our efforts are yielding results. I hope that your ranks will continue to be replenished",-said Zareh Sinanyan.
Participant of the program "Diaspora Youth Ambassador" Harutyun Atoyan presented the activities done in the Armenian community of Chita. Due to his and other community activists’ efforts, an Armenian educational and cultural center was established and now it operates in Chita, where about 60 of our compatriots study the Armenian language, Armenian culture and are engaged in Sambo sports. "This program gave me a lot of confidence, strength, new knowledge and skills. All this helps me a lot in organizing the work of the center",-said Harutyun Atoyan. Diaspora Youth Ambassador to Germany Marie Hunanyan spoke about her activities. Within the framework of the program, visiting various cities, Marie gets acquainted with the problems of the Armenian community in Germany, finds out the range of interests of those living in the community. Marie emphasized that one of the problems of the Armenian community in Germany is the knowledge of the Armenian language, the lack of a thorough study of the history and present of their homeland. She noted that the local Armenian youth expresses a great desire to communicate directly and get acquainted with Armenia and compatriots living there.
At the end of the meeting, Diaspora Youth Ambassadors expressed their readiness to stay in touch with the office after the completion of the program and expressed gratitude for the consistent work and opportunity to participate in the program.