Գլխավոր հանձնակատարն ընդունեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներին
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ապրիլի 15-ին ընդունեց «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակիցներ Հարություն Աթոյանին (Ռուսաստան, Չիտա) և Մարի Հունանյանին (Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն, Դյուսելդորֆ)։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև ծրագրի ղեկավար Գրետա Մնացականյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Գլխավոր հանձնակատարը հետաքրքրվեց Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների ծավալած գործունեությամբ, մասնավորապես, ինչպիսի արդյունքներ են գրանցել և ինչ դիտարկումների են հանգել այս 8 ամիսների աշխատանքի ընթացքում: «Սփյուռքի հետ ամուր կապի ստեղծումը այս ծրագրի առանցքային նպատակներից մեկն է: Այսօր այդ կապն ապահովողները նաև դուք եք՝ Սփյուռքի երիտասարդ դեսպաններդ, ովքեր, գտնվելով աշխարհի տարբեր մասերում, ունեն նույն առաքելությունը՝ մոտեցնել Հայաստանն ու սփյուռքը և կենսունակ պահել հայ համայնքները: Ուրախ եմ, որ մեր և ձեր ներդրած ջանքերը արդյունքներ են տալիս և հույս ունեմ, որ ձեր շարքերը կշարունակվեն համալրվել»,- կարևորեց Զարեհ Սինանյանը:
«Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի մասնակից Հարություն Աթոյանը ներկայացրեց Չիտայի հայ համայնքում կատարած աշխատանքները։ Իր և համայնքի այլ ակտիվիստների ջանքերով Չիտայում ստեղծվել և գործում է հայկական կրթամշակութային կենտրոն, որտեղ հաճախող շուրջ 60 մեր հայրենակիցներ սովորում են հայերեն, ուսումնասիրում հայ մշակույթը և զբաղվում «սամբո» մարզաձևով։ «Այս ծրագիրն ինձ մեծ վստահություն և ուժ է տվել, նոր գիտելիքներ և հմտություններ փոխանցել: Այդ ամենն ինձ մեծապես օգնում է կենտրոնի աշխատանքների կազմակերպման հարցում»,-նշեց Հարություն Աթոյանը: Գերմանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Մարի Հունանյանը խոսեց իր գործունեության մասին։ Ծրագրի շրջանակներում այցելելով տարբեր քաղաքներ՝ Մարին ծանոթանում է Գերմանիայի հայ համայնքի խնդիրներին, պարզում համայնքում ապրողների հետաքրքրությունների շրջանակները: Մարին ընդգծեց, որ գերմանահայ համայնքում առկա խնդիրներից են հայոց լեզվի իմացությունը, իրենց հայրենիքի պատմության և ներկայի հիմնավոր ուսումնասիրման բացակայությունը: Նա նշեց, որ տեղի հայ երիտասարդները մեծ ցանկություն են հայտնում անմիջականորեն առնչվելու և ծանոթանալու Հայաստանի և այնտեղ ապրող իրենց հայրենակիցների հետ:
Հանդիպման ավարտին Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները պատրաստակամություն հայտնեցին ծրագրի ավարտից հետո ևս կապի մեջ լինել գրասենյակի հետ և շնորհակալություն հայտնեցին գրասենյակի կողմից հետևողական աշխատանքի և ծրագրին մասնակցելու հնարավորության համար:

Главный уполномоченный принял участников программы «Молодой посол диаспоры»
Главный уполномоченный Заре Синанян 15 апреля принял участников программы «Молодой посол диаспоры» Арутюна Атояна (Россия, Чита) и Мари Унанян (Германия, Дюссельдорф). На встрече также присутствовала руководитель проекта Грета Мнацаканян.
Приветствуя гостей, главный уполномоченный поинтересовался деятельностью молодых послов диаспоры, в частности, какие результаты они зафиксировали, к каким наблюдениям пришли за эти 8 месяцев работы. «Установление прочных связей с диаспорой — одна из ключевых целей этой программы. Сегодня именно вы, молодые послы диаспоры, также обеспечиваете эту связь. Находясь в разных уголках мира, вы осуществляете одну и ту же миссию: сблизить Армению и диаспору, поддерживать жизнеспособность армянских общин. Я рад, что наши совместные усилия дают результаты. Надеюсь, ваши ряды будут и дальше пополняться», - отметил Заре Синанян.
Участник программы «Молодой посол диаспоры» Арутюн Атоян представил работу, проделанную в армянской общине Читы. Усилиями его и других активистов общины в Чите был создан армянский образовательно-культурный центр, который посещают около 60 наших соотечественников, где они изучают армянский язык, армянскую культуру, занимаются спортивной борьбой «самбо». «Эта программа придала мне большую уверенность, силу, новые знания и навыки. Все это мне очень помогает в организации работы центра», — сказал Арутюн Атоян. Молодой посол диаспоры из Германии Мари Унанян рассказала о своей деятельности. В рамках программы, посещая разные города, Мари знакомится с проблемами армянской общины Германии, выясняет интересы проживающих в общине людей. Мари подчеркнула, что одной из проблем в немецко-армянской общине является незнание армянского языка, отсутствие глубокого изучения истории своей Родины. Она отметила, что местная армянская молодежь выражает большое желание иметь прямой контакт с Арменией и проживающими там соотечественниками.
В завершение встречи молодые послы диаспоры выразили готовность оставаться на связи с Офисом и после окончания программы, поблагодарили за последовательную работу с Офисом и возможность участия в программе.