Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները տարաբնույթ միջոցառումներ են իրականացրել
Ապրիլի 24-ին Միացյալ Թագավորությունում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Նոյեմի Ստեփան-Սարգիսյանն այցելել է Կարդիֆի հայկական համայնքային կենտրոն՝ մասնակցելու Ցեղասպանության հիշատակի միջոցառումներին և ներկայացնելու «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը։ Համայնքը գրասենյակի ծրագրերի վերաբերյալ ցուցաբերել է մեծ հետարքրություն: Երիտասարդ դեսպանը ներկայացրել է նաև Հայաստանում կամավորության հնարավորությունները, մասնավորապես՝ «Դեպի Հայք» հիմնադրամի գործունեությունը:
Շվեդիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ինեսա Ռուբինյանի և Ուփսալայի հայկական մշակութային միության հետ համագործակցությամբ՝ Ուփսալա է ժամանել նորվեգացի գրող Սվեն-Էրիկ Ռիսեն: Վերջինս քաղաքի հանրային գրադարանում դասախոսություն է ունեցել Հայոց ցեղասպանության, Հայաստան և Արցախ կատարած ճամփորդությունների և 2020 թվականի արցախյան պատերազմի մասին: Սվեն-Էրիկը նաև ներկայացրել է Հայաստանի և 44-օրյա պատերազմի մասին իր երկու գրքերը: Այնուհետ ներկաները գրողին ուղղեցին իրենց հարցերը:
Իսպանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Սարգիս Հակոբյանի նախաձեռնությամբ Սանտա Կոլոմա դե Գրամենտե քաղաքում անցկացվել է Արցախի հիմնահարցին նվիրված կոնֆերանս, որին մասնակցել են իսպանացի լրագրողներ և քաղաքագետներ: Կոնֆերանսի հատուկ հյուրն էր Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը: Նա հյուրերին ներկայացրեց հակամարտության պատմությունը, 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո ադրբեջանական կողմի սանձարձակ գործողությունները:
Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները նաև շարունակում են ակտիվ կապ պահպանել և զարգացնել իրենց ցանցը: Ռուսաստանում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Հարություն Աթոյանը և Վրաստանում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Էմիլ Սարգսյանը հանդիպել են Թբիլիսիի «Հայարտուն» կրթամշակութային կենտրոնում: Հանդիպման ընթացքում փորձի փոխանակում է տեղի ունեցել համայնքում կրթական գործի կազմակերպման ուղղությամբ:

On April 24, Diaspora Youth Ambassador to the United Kingdom Noemi Stepan-Sarkissian visited the Armenian Community Center in Cardiff to take part in the Genocide commemoration events and present the "Diaspora Youth Ambassador" program. The community has shown great interest in the office’s programs. Diaspora Youth Ambassador also presented the possibilities of volunteering in Armenia, in particular, the activities of the foundation "Birthright Armenia”.
Norwegian writer Sven-Erik Rise arrived in Uppsala in cooperation with Diaspora Youth Ambassador to Sweden Inessa Rubinyan and the Armenian Cultural Union of Uppsala. In the public library of the city, the latter gave a lecture on the Armenian Genocide, trips to Armenia and Artsakh and Artsakh War of 2020. Sven-Erik also presented two of his books about Armenia and the 44-day war. Then those present asked the writer their questions.
On the initiative of Diaspora Youth Ambassador to Spain Sargis Hakobyan, a conference on the Artsakh issue was held in Santa Coloma de Gramenet, which was attended by the Spanish journalists and political scientists. The special guest of the conference was Minister of Foreign Affairs of Artsakh David Babayan. He presented to the guests the history of the conflict, unrestrained actions of the Azerbaijani side during and after the 44-day war.
Diaspora Youth Ambassadors also continue to maintain active communication and develop their network. Diaspora Youth Ambassador to Russia Harutyun Atoyan and Diaspora Youth Ambassador to Georgia Emil Sargsyan met at the educational and cultural center "Hayartun" in Tbilisi. During the meeting, an exchange of experience on the organization of the educational activities in the community took place.