Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները տարաբնույթ միջոցառումներ են իրականացրել
Ապրիլի 24-ին Միացյալ Թագավորությունում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Նոյեմի Ստեփան-Սարգիսյանն այցելել է Կարդիֆի հայկական համայնքային կենտրոն՝ մասնակցելու Ցեղասպանության հիշատակի միջոցառումներին և ներկայացնելու «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագիրը։ Համայնքը գրասենյակի ծրագրերի վերաբերյալ ցուցաբերել է մեծ հետարքրություն: Երիտասարդ դեսպանը ներկայացրել է նաև Հայաստանում կամավորության հնարավորությունները, մասնավորապես՝ «Դեպի Հայք» հիմնադրամի գործունեությունը:
Շվեդիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Ինեսա Ռուբինյանի և Ուփսալայի հայկական մշակութային միության հետ համագործակցությամբ՝ Ուփսալա է ժամանել նորվեգացի գրող Սվեն-Էրիկ Ռիսեն: Վերջինս քաղաքի հանրային գրադարանում դասախոսություն է ունեցել Հայոց ցեղասպանության, Հայաստան և Արցախ կատարած ճամփորդությունների և 2020 թվականի արցախյան պատերազմի մասին: Սվեն-Էրիկը նաև ներկայացրել է Հայաստանի և 44-օրյա պատերազմի մասին իր երկու գրքերը: Այնուհետ ներկաները գրողին ուղղեցին իրենց հարցերը:
Իսպանիայում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Սարգիս Հակոբյանի նախաձեռնությամբ Սանտա Կոլոմա դե Գրամենտե քաղաքում անցկացվել է Արցախի հիմնահարցին նվիրված կոնֆերանս, որին մասնակցել են իսպանացի լրագրողներ և քաղաքագետներ: Կոնֆերանսի հատուկ հյուրն էր Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը: Նա հյուրերին ներկայացրեց հակամարտության պատմությունը, 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո ադրբեջանական կողմի սանձարձակ գործողությունները:
Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանները նաև շարունակում են ակտիվ կապ պահպանել և զարգացնել իրենց ցանցը: Ռուսաստանում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Հարություն Աթոյանը և Վրաստանում սփյուռքի երիտասարդ դեսպան Էմիլ Սարգսյանը հանդիպել են Թբիլիսիի «Հայարտուն» կրթամշակութային կենտրոնում: Հանդիպման ընթացքում փորձի փոխանակում է տեղի ունեցել համայնքում կրթական գործի կազմակերպման ուղղությամբ:

Молодые послы диаспоры провели различные мероприятия
24 апреля, Молодой посол диаспоры в Великобритании, Ноэми Степан-Саркисян посетила Армянский общинный центр в Кардиффе, чтобы принять участие в мероприятиях памяти жертв Геноцида и представить программу «Молодой посол диаспоры. Община проявила большой интерес к программам нашего Офиса. Молодой посол также представил возможности волонтерской деятельности в Армении, в частности, деятельность фонда «Навстречу Айку».
В сотрудничестве с Молодым послом диаспоры в Швеции Инесой Рубинян и Армянской культурной ассоциации Уппсалы, в Швецию прибыл норвежский писатель Свен-Эрик Риссе. В городской публичной библиотеке он провёл лекцию о Геноциде армян, поездках в Армению и Арцах, а также Арцахской войне 2020 года. Свен-Эрик также представил две свои книги о 44-дневной войне в Армении. Затем участники встречи задали писателю свои вопросы.
По инициативе Молодого посла диаспоры в Испании Саркиса Акопяна, в Санта-Колома-де-Граманте состоялась конференция, посвященная арцахской проблеме с участием испанских журналистов и политологов. Специальным гостем конференции стал министр иностранных дел Арцаха Давид Бабаян. Он представил присутствующим историю конфликта, агрессивные действия азербайджанской стороны в ходе 44-дневной войны.
Молодые послы диаспоры продолжают также активно поддерживать связь между собой и развивать свою сеть. Молодой посол диаспоры в России Арутюн Атоян и Молодой посол диаспоры в Грузии Эмиль Саркисян встретились в Образовательно-культурном центре «Айартун» в Тбилиси. В ходе встречи состоялся обмен опытом в организации воспитательной работы в общине.