Սփյուռքահայ մասնագետներն աշխատանքի են հրավիրվում Հայաստանի կառավարման համակարգում
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «իԳործ» 2022 ծրագրին դիմելու վերջնաժամկետը երկարաձգվում է մինչ մայիսի 10-ը: Ծրագիրը սփյուռքահայ մասնագետներին հնարավորություն է տալիս մեկ տարի աշխատել Հայաստանի պետական կառավարման 20-ից ավելի մարմիններում: Ծրագրին կարող են դիմել այն մասնագետները, որոնք ունեն բակալավրի աստիճան և առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձ կամ մագիստրոսի աստիճան (կամ ավելի բարձր) և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ:
Հայտադիմումներն ընդունվում են հայերենով, անգլերենով և ռուսերենով: Հայտադիմումների դիտարկումից և հարցազրույցներից հետո սփյուռքահայ մասնագետներն այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից մեկ տարի ժամկետով աշխատանքի կանցնեն համապատասխան գերատեսչություններում: Սա բացառիկ հնարավորություն է սփյուռքահայ մասնագետների համար ներդրում ունենալ Հայաստանի պետականաշինության գործում և իրենց փորձն ու գիտելիքները բերել պետական կառավարման ոլորտ:
Ծրագրի շրջանականերում արդեն իսկ սփյուռքահայ 100-ից ավելի մասնագետ աշխատանքի է անցել Հայաստանի և Արցախի 25-ից ավելի գերատեսչություններում: «իԳործ»-ը ֆինանսավորվում է Հայաստանի Հանրապետության կողմից։ Ընտրված մասնակիցներին կտրամադրվի ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), կեցություն նպաստ` ամսական 336.000 ՀՀ դրամ ծրագրի ընթացքում, առողջության ապահովագրություն և մեկ տարվա կացության կարգավիճակի տրամադրման վճարը:
Հարցերի պարագայում ազատ եղեք կապ հաստատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ diasporafellowships@gov.am  էլ. հասցեով:

Diaspora Armenian professionals are invited to work in the Public Sector of Armenia
The deadline for applying to iGorts 2022, a program from the Office of the High Commissioner of Diaspora Affairs, will be extended until May 10. The program allows Diaspora Armenian professionals to work in more than 20 public sector institutions in Armenia for a year. The program is open to professionals who have a Bachelor’s degree with at least 5 years of relevant work experience or a Master’s degree (or higher) with at least 3 years of relevant work experience.
Applications are accepted in Armenian, English and Russian. Following an application and interview process, Diaspora Armenian professionals will start working in their respective departments for a period of one year from September 1st, 2022. This is a unique opportunity for Diaspora Armenian professionals to contribute to the state-building of Armenia and bring their experience and knowledge to the public administration’s field
Within the framework of the program, more than 100 Diaspora Armenian professionals have already started working in more than 25 sectors in Armenia and Artsakh. The program is financed by the Republic of Armenia. The participants will receive a round-trip air ticket, a monthly stipend of 336.000 AMD to cover living expenses for the duration of their fellowship, an emergency medical insurance, and a fee for a one-year residency permit.
If you have any questions, please feel free to contact the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia. Our email is diasporafellowships@gov.am.