Հայ-սերբական մշակութային հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ նախաձեռնություններ կիրականացվեն
Մայիսի 5-ին Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն ընդունեց Սերբիայից ժամանած պատվիրակության անդամներին՝ Սերբիայում հայ համայնքի ղեկավար Բիայնա Օբրադովիչ-Շահրիմանյանին, «Center for Strategic Analysis» ծրագրի ղեկավար Դարկո Օբրադովիչին, Սերբիայի շախմատի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, սերբական և հարավսլավական «Borba» մշակութային ամսագրերի տնօրեն Անդրիա Յորգիչին, ամսագրերի խմբագիր Իլյանա Ստոյանովիչին:
Ողջունելով հյուրերին՝ Գլխավոր հանձնակատարն ընդգծեց, որ Սերբիայի փոքրաթիվ հայ համայնքն աչքի է ընկնում ակտիվությամբ և նախաձեռնողականությամբ: «Հայաստանում և Սերբիայում շախմատի հանդեպ մեծ սեր ու հետաքրքրություն է առկա: Ուրախ եմ, որ հայ-սերբական հարաբերությունների զարգացման գործում դիտարկում եք նոր շախմատային համագործակցության հնարավորությունները»,-նշեց Գլխավոր հանձնակատարը: Այնուհետ Զարեհ Սինանյանը ներկայացրեց գրասենյակի գործունեությունը, ծրագրերը և արդյունքները:
Անդրիա Յորգիչն ընդգծեց, որ կարևորում է հայ և սերբ ժողովուրդների բարեկամությունը, որի ամրապնդման գործում դերակատարություն կարող են ունենալ նաև շախմատային համատեղ միջոցառումները, որտեղ ակնկալում են նաև գրասենյակի աջակցությունը: Հյուրերը նշեցին նաև, որ «Borba» ամսագրում պարբերաբար անդրադառնում են Հայաստանի մշակութային ժառանգությանը:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շարունակել համագործակցությունը և մշտական կապ պահպանել համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման համար:

Будут реализованы инициативы по укреплению армяно-сербских культурных связей
5 мая Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян принял членов сербской делегации, в составе главы армянской общины Сербии Биайны Обрадович--Шахриманян, руководителя проекта «Центр стратегического анализа» Дарко Обрадовича, генерального секретаря Шахматной федерации Сербии, директора сербского и югославского журналов «Borba» Андриа Йоргича и редактора журналов Иляна Стояновича.
Приветствуя гостей, Главный уполномоченный подчеркнул, что малочисленная армянская община Сербии отличается своей активностью и инициативностью. «В Армении и Сербии есть большая любовь и интерес к шахматам. Я рад, что Вы рассматриваете возможности нового шахматного сотрудничества в развитии армяно-сербских отношений», - отметил Главный уполномоченный. Затем Заре Синанян представил деятельность Офиса, программы и результаты.
Андриа Йоргич подчеркнул важность дружбы армянского и сербского народов, в укреплении которой, большую роль могут сыграть совместные шахматные мероприятия, где можно будет рассчитывать на поддержку Офиса. Гости также отметили, что культурное наследие Армении регулярно освещается в журнале «Borba».
В заключение встречи была достигнута договоренность о продолжении сотрудничества, поддержании постоянной связи для реализации совместных инициатив.