Մեկնարկում է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2022 ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը մեկնարկում է: Այն նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին ընդլայնել իրենց պատկերացումները Հայաստանի և Արցախի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանը՝ նոր գիտելիքների և հմտությունների փոխանցման ճանապարհով: Ծրագրի նպատակներից է նաև նպաստել սփյուռքի տարբեր համայնքները ներկայացնող երիտասարդների և Հայաստանի ու Արցախի երիտասարդության միջև կապերի ստեղծմանը:
Ծրագիրը մեկամյա է: Մասնակիցները Հայաստանում կգտնվեն շուրջ 2 շաբաթ. մնացյալ ժամանակահատվածը նախատեսված է իրենց բնակության երկրներում միջոցառումների իրականացման համար, ինչպես՝ համայնքային հանդիպումներ, մասնակիցների միջև միջհամայնքային աշխատանքների փորձի փոխանակման ձեռնարկներ, սոցիալական հարթակներում և լրատվական միջոցներում գրասենյակի, հայաստանյան այլ ծրագրերի վերաբերյալ հրապարակումներ և տեղեկատվական նախաձեռնություններ:
Հայաստանում գտնվելու ընթացքում երիտասարդները կմասնակցեն հագեցած վերապատրաստման ծրագրի, որն ընդգրկում է մի շարք դասախոսություններ, աշխատաժամեր և հանդիպումներ: Երիտասարդները կայցելեն նաև պետական, գիտակրթական, մշակութային, տեխնոլոգիական հաստատություններ, հիշատակի վայրեր, կմասնակցեն մշակութային միջոցառումների:
Ծրագրի դիմորդները կարող են լինել 22-35 տարեկան սփյուռքահայ այն երիտասարդները, ովքեր առնվազն 5 տարի բնակվում են սփյուռքում, հայկական համայնքների ակտիվ և ներկայացուցչական անդամներ են, տիրապետում են հայերենին, ցանկություն ունեն իրենց ներդրումն ունենալ Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների ամրապնդման գործում, նոր գիտելիքներ և հմտություններ ձեռք բերել՝ համայնքում իրենց աշխատանքներն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար: Ցանկալի է նաև, որ դիմորդներն ունենան սոցիալական հարթակների կամ լրատվամիջոցների հետ աշխատանքի որոշակի փորձառություն:
Ընտրված մասնակիցները հնարավորություն կունենան դառնալու Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի անմիջական գործընկերները համայնքներում, ինչպես նաև իրենց ներգրավմամբ ընդլայնել Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների ցանցը:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի աջակցությամբ:
Ծրագրի առաջին մասի ընթացքում՝ սեպտեմբերի 25-ից հոկտեմբերի 8-ը, կազմակերպիչները ապահովում են մասնակիցների կեցությունն ու սնունդը Հայաստանում, մուտքը թանգարաններ, մշակութային և հասարակական վայրեր/հաստատություններ, ծրագրի հայաստանյան հատվածի շրջանակներում տեղափոխման ծախսերը:
Մասնակիցները հոգալու են Հայաստան ժամանման և մեկնման տրանսպորտային ծախսերը, իրենց հաշվին ձեռք են բերելու ճամփորդության ապահովագրություն։

Стартует прием заявок на программу “Молодой посол диаспоры”
Стартует прием заявок на участие в программе “Молодой посол диаспоры - 2022” Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры РА. Цель программы - дать возможность молодежи диаспоры расширить свои представления о политических, социальных, экономических и других проблемах Армении и Арцаха, содействовать их большему вовлечению в общинную жизнь путем передачи новых знаний и умений. Одной из целей программы является содействие созданию связей между молодежью, представляющей различные общины диаспоры, Армении и Арцаха.
Программа длится один год, из которых две недели участники будут находиться в Армении. Остальной период предназначен для работы в странах их проживания по следующим направлениям: встречи в общинах, мероприятия по обмену опытом работы между участниками программы, публикации и информационные инициативы в социальных сетях и СМИ о программах Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры и других проектах Армении.
Во время своего пребывания в Армении участники примут участие в интенсивной учебной программе, которая будет включать в себя ряд конференций, семинаров и встреч. Молодые послы также посетят государственные, научно-образовательные, культурные и технологические учреждения, мемориалы и примут участие в культурных мероприятиях.
Армяне диаспоры в возрасте от 22 до 35 лет, проживающие в диаспоре не менее 5 лет, могут подать заявку на участие в программе. Они должны быть активными представителями армянских общин, говорить по-армянски, желать внести свой вклад в укрепление отношений “Армения-Диаспора”, приобрести новые знания и навыки, чтобы сделать свою работу в общинах более эффективной.
Также желательно, чтобы кандидаты имели опыт работы с социальными сетями или медиа-платформами.
Отобранные участники получат возможность стать непосредственными партнерами Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры в общинах, а также расширят сеть молодых послов диаспоры.
Проект финансируется Правительством Республики Армения при поддержке Фонда памяти «Джинишян».
Во время первой части программы, которая пройдет с 25 сентября по 8 октября в Армении, организаторы обеспечивают проживание и питание участников, вход в музеи, культурные и общественные места/учреждения, расходы на транспортировку.Участникам программы необходимо будет покрыть транспортные расходы приезда и выезда в Армению и приобрести туристическую страховку.
Заявки принимаются до 1 июля и заполняются на одном из языков: армянском, английском или русском. Чтобы отправить заявку нажмите здесь.