Մեկնարկում է «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը
ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» 2022 ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը մեկնարկում է: Այն նպատակ ունի հնարավորություն ընձեռել սփյուռքահայ երիտասարդներին ընդլայնել իրենց պատկերացումները Հայաստանի և Արցախի քաղաքական, սոցիալական, տնտեսական և այլ խնդիրների մասին, աջակցել համայնքային կյանքում նրանց առավել ներգրավմանը՝ նոր գիտելիքների և հմտությունների փոխանցման ճանապարհով: Ծրագրի նպատակներից է նաև նպաստել սփյուռքի տարբեր համայնքները ներկայացնող երիտասարդների և Հայաստանի ու Արցախի երիտասարդության միջև կապերի ստեղծմանը:
Ծրագիրը մեկամյա է: Մասնակիցները Հայաստանում կգտնվեն շուրջ 2 շաբաթ. մնացյալ ժամանակահատվածը նախատեսված է իրենց բնակության երկրներում միջոցառումների իրականացման համար, ինչպես՝ համայնքային հանդիպումներ, մասնակիցների միջև միջհամայնքային աշխատանքների փորձի փոխանակման ձեռնարկներ, սոցիալական հարթակներում և լրատվական միջոցներում գրասենյակի, հայաստանյան այլ ծրագրերի վերաբերյալ հրապարակումներ և տեղեկատվական նախաձեռնություններ:
Հայաստանում գտնվելու ընթացքում երիտասարդները կմասնակցեն հագեցած վերապատրաստման ծրագրի, որն ընդգրկում է մի շարք դասախոսություններ, աշխատաժամեր և հանդիպումներ: Երիտասարդները կայցելեն նաև պետական, գիտակրթական, մշակութային, տեխնոլոգիական հաստատություններ, հիշատակի վայրեր, կմասնակցեն մշակութային միջոցառումների:
Ծրագրի դիմորդները կարող են լինել 22-35 տարեկան սփյուռքահայ այն երիտասարդները, ովքեր առնվազն 5 տարի բնակվում են սփյուռքում, հայկական համայնքների ակտիվ և ներկայացուցչական անդամներ են, տիրապետում են հայերենին, ցանկություն ունեն իրենց ներդրումն ունենալ Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների ամրապնդման գործում, նոր գիտելիքներ և հմտություններ ձեռք բերել՝ համայնքում իրենց աշխատանքներն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար: Ցանկալի է նաև, որ դիմորդներն ունենան սոցիալական հարթակների կամ լրատվամիջոցների հետ աշխատանքի որոշակի փորձառություն:
Ընտրված մասնակիցները հնարավորություն կունենան դառնալու Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի անմիջական գործընկերները համայնքներում, ինչպես նաև իրենց ներգրավմամբ ընդլայնել Սփյուռքի երիտասարդ դեսպանների ցանցը:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամի աջակցությամբ:
Ծրագրի առաջին մասի ընթացքում՝ սեպտեմբերի 25-ից հոկտեմբերի 8-ը, կազմակերպիչները ապահովում են մասնակիցների կեցությունն ու սնունդը Հայաստանում, մուտքը թանգարաններ, մշակութային և հասարակական վայրեր/հաստատություններ, ծրագրի հայաստանյան հատվածի շրջանակներում տեղափոխման ծախսերը:
Մասնակիցները հոգալու են Հայաստան ժամանման և մեկնման տրանսպորտային ծախսերը, իրենց հաշվին ձեռք են բերելու ճամփորդության ապահովագրություն։

Applications for the Diaspora Youth Ambassador program are now being accepted
Applications for the Diaspora Youth Ambassador 2022 program of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia are open.
The objective of the program is to enable the youth of the Diaspora to expand their understanding of the political, social, economic and other issues of Armenia and Artsakh, to promote their involvement in their community life by providing new knowledge and skills.
One of the objectives of the program is also to promote the development of ties between young people representing the different communities of the diaspora and the youth of Armenia and Artsakh.
The program will last one year, of which 2 weeks will be spent in Armenia. Throughout the rest of the year, participants will be conducting the following activities in their countries of residence: community meetings, inter-community experience exchange activities, publications and informative activities related to the Office and other Armenian programs on social platforms and media.
During their stay in Armenia, the participants will take part in an intensive training program that will include a number of conferences, workshops and meetings.
The young ambassadors will also visit state, scientific-educational, cultural and technological institutions, memorials, and take part in cultural events.
Diaspora Armenians between the ages of 22 and 35 who have been living in the Diaspora for at least 5 years can apply to the program. They must be active representatives members of Armenian communities, speak Armenian, wish to contribute to the strengthening of Armenia-Diaspora relations, acquire new knowledge and skills to make their work in their communities more efficient.
It is also desirable that candidates have working experience with social media or media platforms.
The selected participants will have the opportunity to become direct partners of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs in their communities, and thus, expand the network of Diaspora Youth Ambassadors through their involvement.
The program is funded by the Government of the Republic of Armenia with the support of the “Jinishian’’ Memorial Foundation.
During the first part of the program, from September 25 to October 8, the organizers provide accommodation and meals for participants in Armenia, entrance to museums, cultural and public places/institutions, transportation costs within the Armenian part of the program. Participants will be responsible for their transportation costs to and from Armenia for the two week in-country portion of the program, and will obtain travel insurance at their own expense.
The submission deadline is July 1, 2022, at midnight Yerevan time. Applications can be filled in Armenian, English and Russian by clicking here.
If you have any questions, you can contact us by email at diaspora.youthambassador@gov.am or by phone (+374) 10 515525 and (+374) 41 879453 (WhatsApp, Viber, Telegram).