Հանդիպում Հայ կրթական հիմնարկության հետ
Լոս Անջելես կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է Հայ կրթական հիմնարկության ղեկավար կազմի հետ: Այն 1950 թվականից աջակցում է Հայաստանում, Արցախում, Ջավախքում, ԱՄՆ-ում և Լիբանանում կրթական հաստատություններին և հայ ուսանողներին։
Զարեհ Սինանյանը շնորհակալություն է հայտնել հիմնարկությանն ազգանվեր գործունեության համար, որն ամեն տարի ընդլայնում է իր աշխատանքներն ու համագործակցությունը Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում՝ դպրոցաշինությունից մինչև կրթաթոշակներ, համակարգիչներ՝ ուսանողներին, դպրոցներում Արմաթ լաբորատորիաների հիմնում, դպրոցներին գրենական պիտույքներով ապահովման ծրագիր, սփյուռքի հայ ուսանողների համար նախատեսված կրթաթոշակ և այլն: «2020 թվականի պատերազմից հետո ՀԿՀ-ն այն սփյուռքյան կառույցներից էր, որ չհուսալքվեց, հաղթահարեց հիասթափությունն ու հայրենիքի շենացմանն ուղղեց ավելի մեծ ջանքեր»,-նշել է Գլխավոր հանձնակատարը: Այնուհետ հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացվեց գրասենյակի գործունեությունը:
Հիմնարկության փոխնախագահ Փիթր Բաղդասարյանն ընդգծեց, որ վերջերս ընդլայնել են հիմնարկության կրթաթոշակային ծրագիրը և այս տարի ուսանողներին կտրամադրի 1200 կրթաթոշակ: Կրթաթոշակառուների ընտրության հարցում հիմնարկությունն առաջնահերթություն է տալիս 44-օրյա պատերազմի մասնակիցներին և զոհվածների երեխաներին: Այն դեպքերում, երբ ուսանողը զորակոչվում է կրթաթոշակ ստանալուց հետո, նրա կրթաթոշակը վերականգնվում է զինվորական ծառայությունից վերադառնալուն պես:
Գիտակցելով ՏՏ ոլորտի կարևորությունը Հայաստանի և Արցախի տնտեսական աճի մեջ՝ ՀԿՀ-ն ֆինանսավորում է «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաները գյուղական դպրոցներում, որտեղ աշակերտները սովորում են ծրագրավորում, կոդավորում և ծանոթանում ռոբոտաշինությանը:

Встреча с Армянским образовательным фондом
Во время своего рабочего визита в Лос-Анджелес главный уполномоченный Заре Синанян встретился с руководством Армянского образовательного фонда (AEF), который с 1950 года оказывает поддержку учебным заведениям и студентам армянского происхождения в Армении, Арцахе, Джавахке, Соединенных Штатах и Ливане.
Заре Синанян поблагодарил коллектив учреждения за его патриотическую деятельность, которая с каждым годом расширяет свою работу и сотрудничество в Армении, Арцахе и Диаспоре - от строительства школ до стипендий, компьютеров для учащихся, создания лабораторий “Armath” в школах, программ по обеспечению школ канцелярскими принадлежностями, стипендий для армянских студентов диаспоры и т.д.
"После войны 2020 года AEF была одной из структур диаспоры, которая сохранила единство, преодолела разочарование и приложила еще больше усилий для обустройства Родины", - сказал главный уполномоченный. Затем участники встречи были ознакомлены с деятельностью Офиса.
Вице-президент учебного заведения Питер Багдасарян подчеркнул, что недавно он расширил свою стипендиальную программу и в этом году предоставит студентам 1200 стипендий. В вопросе отбора стипендиатов учреждение отдает приоритет участникам 44-дневной войны и детям погибших военнослужащих. В случаях, когда студент призывается после получения стипендии, его стипендия восстанавливается по возвращении с военной службы.
Признавая важность ИТ-сектора для экономического роста Армении и Арцаха, AEF финансирует инженерные лаборатории “Armath” в сельских школах, где учащиеся изучают программирование и знакомятся с робототехникой.