Հանդիպում ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպան Նորա Արիսյանի հետ
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպում ունեցավ ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանի հետ:
Գլխավոր հանձնակատարը ողջունեց մեր հայրենակցին այս պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
«Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունը մշտապես աջակցել է իր երկրում բնակվող մեր հայրենակիցներին, որը մեկ անգամ ևս ապացուցում է մեր երկրների բարեկամական ամուր կապերի առկայությունը: Պատերազմով պայմանավորված՝ մեր հայրենակիցներից շատերը, ցավոք, լքել են Սիրիայում գտնվող իրենց տները, նրանց մի մասը հաստատվել է Հայաստանում: Այնուամենայնիվ, սիրիահայ համայնքը մինչ օրս ակտիվ է, աշխատում և արարում է, որին ականատես եղա մայիսին Հալեպ և Դամասկոս այցիս ընթացքում»,- նշեց Զարեհ Սինանյանը:
Դեսպանը իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց Գլխավոր հանձնակատարին ընդունելության համար և հավելեց, որ ներկայումս Սիրիան կարևորում է Հայաստանի հետ բարեկամությունը և բարձր գնահատում երկկողմ հարաբերությունները: Հյուրը նաև ընդգծեց, որ երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող պատմական կապերը և բազմաթիվ ոլորտներում համագործակցության օրինակները փաստում են ամուր հարաբերությունների մասին:
Հանդիպման ընթացքում քննարվեցին ՀՀ-ում Սիրիայից հայրենադարձվածներին հուզող խնդիրները, ինչպես նաև հագործակցության հարցերի լայն շրջանակ:
Դեսպանին ներկայացվեցին գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերը, դրանցում համայնքի ներգրավման հարցերը` մասնավորապես նշվեց սիրիահայ ուսանողների վարձավճարների, առողջապահական աջակցության տրամադրման ուղղված ծրագրերի անհրաժեշտության մասին:
Հանդիպման ավարտի դեսպան Նորա Արիսյան ողջունեց հոկտեմբերի վերջին կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը:

Meeting with Ambassador of Syria to Armenia Dr. Nora Arisian
High Commissioner Zareh Sinanyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Syrian Arab Republic to Armenia Dr. Nora Arisian.
Zareh Sinanyan congratulated our compatriot on her appointment to this position.
"The Syrian Arab Republic has always supported our compatriots living in its country, which showcases the strong connection between our nations. Unfortunately, many of our compatriots had to leave their homes in Syria and then decided to settle in Armenia because of the war. However, the Armenian community of Syria is still active, working, and building, and this is something I witnessed during my visit to Aleppo and Damascus in May," noted the High Commissioner.
In addition, the Ambassador thanked the High Commissioner for welcoming her and explained that Syria attaches importance to friendship with Armenia and highly values cooperation. Dr. Arisian also emphasized that the historical ties between the two countries and the different collaborations in many areas prove this strong partnership.
The Ambassador got introduced to the programs implemented by our Office, and the community involvement issues in them. Moreover, the need for tuition fees for Syrian Armenian students, and the programs aimed at providing medical care were discussed.
At the end of the meeting, Ambassador Dr. Nora Arisian got informed about the Global Armenian Summit to be held at the end of October.