Հանդիպում ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպան Նորա Արիսյանի հետ
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպում ունեցավ ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նորա Արիսյանի հետ:
Գլխավոր հանձնակատարը ողջունեց մեր հայրենակցին այս պատասխանատու պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ:
«Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունը մշտապես աջակցել է իր երկրում բնակվող մեր հայրենակիցներին, որը մեկ անգամ ևս ապացուցում է մեր երկրների բարեկամական ամուր կապերի առկայությունը: Պատերազմով պայմանավորված՝ մեր հայրենակիցներից շատերը, ցավոք, լքել են Սիրիայում գտնվող իրենց տները, նրանց մի մասը հաստատվել է Հայաստանում: Այնուամենայնիվ, սիրիահայ համայնքը մինչ օրս ակտիվ է, աշխատում և արարում է, որին ականատես եղա մայիսին Հալեպ և Դամասկոս այցիս ընթացքում»,- նշեց Զարեհ Սինանյանը:
Դեսպանը իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց Գլխավոր հանձնակատարին ընդունելության համար և հավելեց, որ ներկայումս Սիրիան կարևորում է Հայաստանի հետ բարեկամությունը և բարձր գնահատում երկկողմ հարաբերությունները: Հյուրը նաև ընդգծեց, որ երկու երկրների միջև գոյություն ունեցող պատմական կապերը և բազմաթիվ ոլորտներում համագործակցության օրինակները փաստում են ամուր հարաբերությունների մասին:
Հանդիպման ընթացքում քննարվեցին ՀՀ-ում Սիրիայից հայրենադարձվածներին հուզող խնդիրները, ինչպես նաև հագործակցության հարցերի լայն շրջանակ:
Դեսպանին ներկայացվեցին գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերը, դրանցում համայնքի ներգրավման հարցերը` մասնավորապես նշվեց սիրիահայ ուսանողների վարձավճարների, առողջապահական աջակցության տրամադրման ուղղված ծրագրերի անհրաժեշտության մասին:
Հանդիպման ավարտի դեսպան Նորա Արիսյան ողջունեց հոկտեմբերի վերջին կայանալիք Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը:

Встреча с послом Сирии в РА Норой Арисян
Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Сирийской Арабской Республики в РА Норой Арисян.
Заре Синанян поздравил нашу соотечественницу с назначением на эту должность.
«Сирия всегда поддерживала наших соотечественников, проживающих в ее стране, что еще раз доказывает наличие прочных дружественных связей между нашими странами. В связи с войной многие из наших соотечественников, к сожалению, покинули свои дома в Сирии, часть из них поселилась в Армении. Тем не менее, армянская община Сирии до сих пор активна, работает и созидает, свидетелем чего я стал в мае во время моего визита в Алеппо и Дамаск», - отметил Заре Синанян.
Посол, в свою очередь, поблагодарила главного уполномоченного за прием и добавила, что Сирия придает важное значение дружбе с Арменией и высоко ценит двусторонние отношения. Гостья также подчеркнула, что существующие между двумя странами исторические связи и примеры сотрудничества во многих сферах свидетельствуют о крепких отношениях.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, волнующие репатриантов из Сирии в РА, а также тематика сотрудничества.
Послу были представлены осуществляемые Офисом программы, вопросы вовлечения в них общины, в частности, программы поддержки по оплате за обучение студентов из числа сирийских армян и по оказанию медицинской помощи.
В завершении встречи посол Нора Арисян приветствовала предстоящий в конце октября Всемирный армянский саммит.