Սփյուռքահայ 40 մասնագետներ ստացել են ՀՀ կառավարման համակարգում աշխատանքի ավարտական վկայականներ
Սփյուռքահայ 40 մասնագետներ ավարտել են ՀՀ կառավարման համակարգում աշխատանքը և ստացել  վկայականներ: Նրանք արդեն մեկ տարի հայրենիքում էին Հայաստանի պետական համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրով: Ծրագրի հանդիսավոր փակմանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, պետական ​​պաշտոնյաներ, ծրագրի մասնակիցների գործընկերները և այլք։ 14 երկրներից ժամանած հայ մասնագետներն աշխատել են ՀՀ 19 պետական ​​կառույցներում:
«իԳործ»-ի մասնակիցները ծրագրեր են իրականացրել հետևյալ ոլորտներում՝ գիտություն, էկոնոմիկա և ներդրումային քաղաքականություն, շրջակա միջավայրի պահպանություն, սոցիալական ապահովություն, հայրենադարձության աջակցություն և խթանում, սփյուռքի պարտատոմսերի պահանջարկի ուսումնասիրություն, թվային տնտեսության զարգացում և կրիպտոարժույթի վերաբերյալ հետազոտություն, հանրային ծառայությունների թվայնացում, ճանապարհային անվտանգությանն առնչվող ծրագրեր,  ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարում, կրթական համակարգ, առաջնային բուժօգնության ծառայությունների բարելավում, մարդու իրավունքների պաշտպանություն, կինոոլորտի զարգացում և այլն։
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում կարևորեց ծրագրի բաղադրիչները՝ մասնագիտական հայրենադարձություն, պետական համակարգում սփյուռքի ներգրավվածության ապահովում և ուղեղների ներհոսք: «Միայն այն հանգամանքը, որ արդեն երկու տարի «իԳործ»-ականների 70 տոկոսից ավելին մնում է Հայաստանում, խոսում է ծրագրի արդյունավետության մասին: Նրանց մի մասը մնում է պետական համակարգում, մի մասն էլ աշխատանքի է անցնում մասնավոր հատվածում»,-նշեց Զարեհ Սինանյանը:
Այնուհետ ելույթներ ունեցան ծրագրի մասնակիցներից մի քանիսը և նրանց ղեկավարները:
իԳործ»-ը հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքահայ մասնագետներին աշխատել Հայաստանի կառավարման ոլորտում և իրենց նպաստը բերել երկրի զարգացմանը:

40 Armenian specialists from the Diaspora concluded their experience at the RA State, under the “iGorts” program
06 September 2022
40 specialists from the Diaspora completed their job in the RA State, and were awarded certificates after one year of work under the “iGorts” program. Graduates of the second stream of the program were welcomed by the High Commissioner for Diaspora Affairs of the Republic of Armenia, Zareh Sinanyan, among civil servants, relatives and friends. Armenian specialists from 14 countries worked in 19 state structures of the Republic of Armenia, where they made their professional contribution along the year.
At work, the participants implemented projects in the following areas: science, economy, investment policies, environmental protection, social security, support and promotion of repatriation, research on Diaspora bonds, development of digital economy and cryptocurrency research, digitization of social services, programs related to road safety, effective water resources management, educational system, improvement of primary health care services, protection of human rights, and development of the film industry, among many others.
High Commissioner Zareh Sinanyan noted in his speech the importance of the components of the program: Professional repatriation, ensuring the involvement of the Diaspora in the state system and the influx of knowledge. "Only the fact that more than 70% of iGorts participants have stayed in Armenia for two years speaks about the effectiveness of the program. Some of them remain in the State system, some now work in the private sector," remarked Zareh Sinanyan:
In the end, several participants of the program and their managers shared their experiences and feelings with their colleagues.
* "iGorts" provides an opportunity for Armenian specialists from the Diaspora to work in the field of public administration in Armenia and contribute to the development of the country.