Սփյուռքահայ 40 մասնագետներ ստացել են ՀՀ կառավարման համակարգում աշխատանքի ավարտական վկայականներ
Սփյուռքահայ 40 մասնագետներ ավարտել են ՀՀ կառավարման համակարգում աշխատանքը և ստացել  վկայականներ: Նրանք արդեն մեկ տարի հայրենիքում էին Հայաստանի պետական համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների ներգրավման «իԳործ» ծրագրով: Ծրագրի հանդիսավոր փակմանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, պետական ​​պաշտոնյաներ, ծրագրի մասնակիցների գործընկերները և այլք։ 14 երկրներից ժամանած հայ մասնագետներն աշխատել են ՀՀ 19 պետական ​​կառույցներում:
«իԳործ»-ի մասնակիցները ծրագրեր են իրականացրել հետևյալ ոլորտներում՝ գիտություն, էկոնոմիկա և ներդրումային քաղաքականություն, շրջակա միջավայրի պահպանություն, սոցիալական ապահովություն, հայրենադարձության աջակցություն և խթանում, սփյուռքի պարտատոմսերի պահանջարկի ուսումնասիրություն, թվային տնտեսության զարգացում և կրիպտոարժույթի վերաբերյալ հետազոտություն, հանրային ծառայությունների թվայնացում, ճանապարհային անվտանգությանն առնչվող ծրագրեր,  ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարում, կրթական համակարգ, առաջնային բուժօգնության ծառայությունների բարելավում, մարդու իրավունքների պաշտպանություն, կինոոլորտի զարգացում և այլն։
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանն իր խոսքում կարևորեց ծրագրի բաղադրիչները՝ մասնագիտական հայրենադարձություն, պետական համակարգում սփյուռքի ներգրավվածության ապահովում և ուղեղների ներհոսք: «Միայն այն հանգամանքը, որ արդեն երկու տարի «իԳործ»-ականների 70 տոկոսից ավելին մնում է Հայաստանում, խոսում է ծրագրի արդյունավետության մասին: Նրանց մի մասը մնում է պետական համակարգում, մի մասն էլ աշխատանքի է անցնում մասնավոր հատվածում»,-նշեց Զարեհ Սինանյանը:
Այնուհետ ելույթներ ունեցան ծրագրի մասնակիցներից մի քանիսը և նրանց ղեկավարները:
իԳործ»-ը հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքահայ մասնագետներին աշխատել Հայաստանի կառավարման ոլորտում և իրենց նպաստը բերել երկրի զարգացմանը:

40 специалистов из диаспоры получили сертификаты об окончании работы в системе управления РА
40 специалистов из армянской диаспоры завершили работу в системе управления РА и получили сертификаты. На протяжении года они находились на родине в рамках программы по трудоустройству армянских специалистов диаспоры в государственной системе Армении «iGorts». В торжественном закрытии программы приняли участие главный уполномоченный по делам диаспоры РА Заре Синанян, представители правительства, партнеры участников программы и другие лица. Армянские специалисты из 14 стран работали в 19 государственных учреждениях РА.
Участники “iGorts” реализовали проекты в следующих областях: наука, экономика и инвестиционная политика, охрана окружающей среды, социальное обеспечение, поддержка и продвижение репатриации, исследование спроса на облигации диаспоры, развитие цифровой экономики и исследование криптовалюты, цифровизация государственных услуг, программы, связанные с безопасностью дорожного движения, эффективные управление водными ресурсами, система образования, улучшение первичной медико-санитарной помощи, защита прав человека, развитие киноиндустрии и др.
В своем выступлении главный уполномоченный подчеркнул составляющие программы: профессиональная репатриация, обеспечение вовлечения потенциала диаспоры в государственную систему.
“Более 70 процентов участников “iGorts” остаются в Армении - это говорит об эффективности программы . Часть из них остается в госсистеме, а часть уходит работать в частный сектор", - отметил Заре Синанян.
Затем выступили некоторые участники программы и их руководители.
*”iGorts” предоставляет возможность профессионалам из диаспоры работать в сфере государственного управления Армении и вносить свой вклад в развитие страны.