Նոր ծրագիր սփյուռքահայ մասնագետների համար
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է ՀՀ նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Հայկ Մարգարյանի հետ: Վերջինս ներկայացրել է կենտրոնի կողմից իրականացվող բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներին աշխատավաձի և աշխատավարձին հավասարեցված վճարումների ծախսերի փոխհատուցման ծրագիրը, որը հնարավորություն է տալիս սփյուռքահայ մասնագետներին աշխատանքի անցնել Հայաստանի մասնավոր հատվածում, ինչպես նաև բարձրացնել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող ընկերությունների արտադրողականությունը:
«Այս ծրագիր աջակցում է ոչ միայն մասնագիտական հայրենադարձությանը, այլև փոխհատուցում տրամադրում սփյուռքահայ մասնագետներով համալրված մասնավոր ընկերություններին: Ծրագրին կարող են դիմել այն մասնագետները, որոնք վերջին 30 ամսից առնվազն 12-ը ապրել են Հայաստանի տարածքից դուրս, ավարտել են ծրագրին դիմելու տարում հրապարակված QS համաշխարհային համալսարանների վարկանիշի (QS World University Rankings) առաջատար 400) բուհերից որևէ մեկը և ստացել է բակալավրի, մագիստրոսի և/կամ ավելի բարձր գիտական աստիճան: Մասնագետները պետք է ունենան նաև նվազագույնը 10տարվա աշխատանքային փորձ հետևյալ վարկանիշային կամ ինդեքս թողարկող ընկերությունների կողմից թողարկված վարկանիշի կամ ինդեքսի մաս կազմող ընկերություններում՝ Forbes, Fortune, HeadHunter, NIFTY, Dow Jones, FTSE, S&P, SSE Composite, SZSE, KOSPI, KOSDAQ, BSE SENSEX, NSE of India, BOVESPA, IBrX, ITEL, Nikkei, TOPIX, DAX, MDAX, MOEX Russia»,-նշել է Հայկ Մարգարյանը:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել ծրագիրը և նշել, որ սա գրասենյակի կողմից իրականացվող ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրի շարունակությունն է:
Հանդիպման ընթացքում քննարկեցին  ծրագրի առանցքային կետերը, ոլորտային ընդգրկվածությունը և գրասենյակի հետ հետագա համագործակցության ուղղությունները:

A New Program for Specialists from the Diaspora
High Commissioner Zareh Sinanyan met with Hayk Margaryan, the Director of the National Center for Innovation and Entrepreneurship of the Republic of Armenia (NCIE). Mr. Margaryan outlined a program implemented by the government, to boost the productivity of businesses through the engagement of highly skilled professionals into the labor market, by subsidizing their salary expenses. This initiative serves as additional support and incentive for Diaspora Armenians to repatriate to Armenia and work in the country's private sector.
«This program promotes professional repatriation and provides compensation to private companies staffed by Diaspora specialists. Those specialists who have lived outside Armenia for at least 12 months in the last 30 months, graduated from one of the leading 400 universities in the QS World University Rankings (QS World University Rankings), published in the year of applying to the program, and received a Bachelor's degree, Master's degree and/or higher, can apply to the program. Specialists must also have at least 10 years of experience in companies included in the rating or index issued by the following companies-issuers of the rating or index: Forbes, Fortune, HeadHunter, NIFTY, Dow Jones, FTSE, S&P, SSE Composite, SZSE, KOSPI, KOSDAQ, SSE SENSEX, NSE of India, BOVESPA, IBrX, ITEL, Nikkei, TOPIX, DAX, MDAX, MOEX Russia,» said Hayk Margaryan.
High Commissioner Sinanyan noted the immense value of the program and mentioned that it is a continuation of the «iGorts» program of implemented by the office, in which specialists from the Armenian Diaspora work in the Republic of Armenia's public sector and government.