Նոր ծրագիր սփյուռքահայ մասնագետների համար
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը հանդիպել է ՀՀ նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոնի տնօրեն Հայկ Մարգարյանի հետ: Վերջինս ներկայացրել է կենտրոնի կողմից իրականացվող բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներին աշխատավաձի և աշխատավարձին հավասարեցված վճարումների ծախսերի փոխհատուցման ծրագիրը, որը հնարավորություն է տալիս սփյուռքահայ մասնագետներին աշխատանքի անցնել Հայաստանի մասնավոր հատվածում, ինչպես նաև բարձրացնել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող ընկերությունների արտադրողականությունը:
«Այս ծրագիր աջակցում է ոչ միայն մասնագիտական հայրենադարձությանը, այլև փոխհատուցում տրամադրում սփյուռքահայ մասնագետներով համալրված մասնավոր ընկերություններին: Ծրագրին կարող են դիմել այն մասնագետները, որոնք վերջին 30 ամսից առնվազն 12-ը ապրել են Հայաստանի տարածքից դուրս, ավարտել են ծրագրին դիմելու տարում հրապարակված QS համաշխարհային համալսարանների վարկանիշի (QS World University Rankings) առաջատար 400) բուհերից որևէ մեկը և ստացել է բակալավրի, մագիստրոսի և/կամ ավելի բարձր գիտական աստիճան: Մասնագետները պետք է ունենան նաև նվազագույնը 10տարվա աշխատանքային փորձ հետևյալ վարկանիշային կամ ինդեքս թողարկող ընկերությունների կողմից թողարկված վարկանիշի կամ ինդեքսի մաս կազմող ընկերություններում՝ Forbes, Fortune, HeadHunter, NIFTY, Dow Jones, FTSE, S&P, SSE Composite, SZSE, KOSPI, KOSDAQ, BSE SENSEX, NSE of India, BOVESPA, IBrX, ITEL, Nikkei, TOPIX, DAX, MDAX, MOEX Russia»,-նշել է Հայկ Մարգարյանը:
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը բարձր է գնահատել ծրագիրը և նշել, որ սա գրասենյակի կողմից իրականացվող ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրի շարունակությունն է:
Հանդիպման ընթացքում քննարկեցին  ծրագրի առանցքային կետերը, ոլորտային ընդգրկվածությունը և գրասենյակի հետ հետագա համագործակցության ուղղությունները:

Новая программа для профессионалов армянской диаспоры
Главный уполномоченный Заре Синанян встретился с директором Национального центра инноваций и предпринимательства РА Айком Маргаряном. Последний представил реализуемую центром программу компенсации затрат для высококвалифицированных специалистов, которая дает возможность профессионалам диаспоры работать в частном секторе Армении, а также повысить производительность компаний, действующих на территории Республики Армения.
«Эта программа поддерживает не только профессиональную репатриацию, но и предоставляет компенсацию частным компаниям, в которых работают специалисты из диаспоры. Подать заявку на участие в программе могут специалисты, проживающие за пределами Армении не менее 12 из последних 30 месяцев, окончившие любой из 400 лучших университетов рейтинга QS World University Rankings, опубликованного в год подачи заявки на программу, и получившие степень бакалавра, магистра и/или выше. Специалисты также должны иметь не менее 10 лет опыта работы в компаниях, входящих в рейтинг или индекс, выпускаемый следующими рейтинговыми или индексными компаниями: Forbes, Fortune, HeadHunter, NIFTY, Dow Jones, FTSE, S&P, SSE Composite, SZSE, KOSPI, KOSDAQ, BSE SENSEX, NSE of India, BOVESPA, IBrX, ITEL, Nikkei, TOPIX, DAX, MDAX, MOEX Россия», – отметил Айк ​​Маргарян.
Главный уполномоченный Заре Синанян высоко оценил программу и отметил, что она является продолжением реализуемой Офисом программы «iGorts» для специалистов армян Диаспоры в системе управления РА.
В ходе встречи обсудили ключевые моменты проекта, отраслевой охват и направления дальнейшего сотрудничества с Офисом.