Սփյուռքահայ մասնագետները հրավիրվում են աշխատելու ՀՀ կառավարման համակարգում
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (փետրվար 15, 2023) - ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «իԳործ» 2023 ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը, որը սփյուռքահայ մասնագետներին հնարավորություն է տալիս մեկ տարի ժամկետով աշխատել Հայաստանի պետական կառավարման 20-ից ավելի մարմիններում: Ծրագրին կարող են դիմել այն սփյուռքահայ մասնագետները, որոնք ունեն բակալավրի աստիճան և առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձ կամ մագիստրոսի աստիճան (կամ համարժեք կամ ավելի բարձր) և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ:
2023 թվականի հայտադիմումներն ընդունվում են մինչև ապրիլի 5-ը՝ հայերենով, անգլերենով և ռուսերենով: Հարցազրույցների վերջնական փուլը հաջողությամբ անցած մասնագետներն այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից աշխատանքի կանցնեն համապատասխան գերատեսչություններում:
Ընտրված մասնակիցներին տրամադրվում է ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), կեցություն նպաստ` ամսական 336.000 ՀՀ դրամ ծրագրի ընթացքում, առողջության ապահովագրություն և մեկ տարվա կացության կարգավիճակի տրամադրման վճարը:
Մասնագետները կարող են լրացնել հայտադիմումը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կայքում հետևյալ հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/25/fellowship:
«իԳործ» ծրագիրն իրականացվում է 4-րդ անգամ: Այն Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ իրականցվող առաջին ծրագիրն է, որի շրջանակներում սփյուռքահայ մասնագետները պետական մակարդակով հրավիրվում են աշխատանքի ՀՀ կառավարությունում և այլ գերատեսչություններում: Ծրագրի շրջանականերում արդեն իսկ սփյուռքահայ 150 մասնագետ աշխատանքի է անցել Հայաստանի և Արցախի գերատեսչություններում: Ծրագրի ավարտից հետո նրանց 60 տոկոսից ավելին մշտական աշխատանքի է անցել Հայաստանում, այդ թվում՝ զբաղեցնելով բարձրաստիճան պաշտոններ:
Հարցերի պարագայում կարելի է կապ հաստատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ diasporafellowships@gov.am էլ. հասցեով:

Специалисты из диаспоры приглашаются работать в системе госуправления РА
Ереван, Армения (15 февраля 2023 г.) - Офис главного уполномоченного по делам диаспоры РА начинает прием заявок на участие в программе “iGorts-2023”, которая дает возможность армянским специалистам из диаспоры работать в более чем 20 органах государственного управления Армении в течение одного года. В программу могут обратиться специалисты из диаспоры, которые имеют степень бакалавра и минимум 5 лет опыта работы или степень магистра (эквивалент или выше) и 3 года профессионального опыта работы.
Заявки на 2023 год принимаются до 5 апреля на армянском, английском и русском языках. Специалисты, успешно прошедшие заключительный этап собеседований, с 1 сентября текущего года приступят к работе в соответствующих ведомствах.
Участникам программы предоставляется авиабилет (в Армению и обратно), ежемесячная стипендия в размере 336.000 драмов в течение программы, медицинское страхование и оплата вида на жительство на один год.
Кандидаты могут заполнить заявку на сайте Офиса главного уполномоченного по делам диаспоры по следующей ссылке: http://diaspora.gov.am/ru/programs/25/fellowship
Программа “iGorts” реализуется в 4-й раз. Это первая в истории Республики Армения программа, в рамках которой армянские специалисты из диаспоры приглашаются на работу в правительство и другие ведомства РА на государственном уровне. В рамках программы уже 150 специалистов из диаспоры работали в ведомствах Армении и Арцаха. После завершения программы более 60% из них перешли на постоянную работу в Армении, в том числе занимая высокие должности.
В случае вопросов можно связаться с Офисом главного уполномоченного по делам диаспоры РА по адресу эл.почты: diasporafellowships@gov.am.