Սփյուռքահայ մասնագետները հրավիրվում են աշխատելու ՀՀ կառավարման համակարգում
ԵՐԵՎԱՆ, ՀԱՅԱՍՏԱՆ (փետրվար 15, 2023) - ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը մեկնարկում է «իԳործ» 2023 ծրագրի հայտադիմումների ընդունումը, որը սփյուռքահայ մասնագետներին հնարավորություն է տալիս մեկ տարի ժամկետով աշխատել Հայաստանի պետական կառավարման 20-ից ավելի մարմիններում: Ծրագրին կարող են դիմել այն սփյուռքահայ մասնագետները, որոնք ունեն բակալավրի աստիճան և առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձ կամ մագիստրոսի աստիճան (կամ համարժեք կամ ավելի բարձր) և 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքային փորձ:
2023 թվականի հայտադիմումներն ընդունվում են մինչև ապրիլի 5-ը՝ հայերենով, անգլերենով և ռուսերենով: Հարցազրույցների վերջնական փուլը հաջողությամբ անցած մասնագետներն այս տարվա սեպտեմբերի 1-ից աշխատանքի կանցնեն համապատասխան գերատեսչություններում:
Ընտրված մասնակիցներին տրամադրվում է ավիատոմս (դեպի Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ), կեցություն նպաստ` ամսական 336.000 ՀՀ դրամ ծրագրի ընթացքում, առողջության ապահովագրություն և մեկ տարվա կացության կարգավիճակի տրամադրման վճարը:
Մասնագետները կարող են լրացնել հայտադիմումը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կայքում հետևյալ հղմամբ՝ http://diaspora.gov.am/hy/programs/25/fellowship:
«իԳործ» ծրագիրն իրականացվում է 4-րդ անգամ: Այն Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ իրականցվող առաջին ծրագիրն է, որի շրջանակներում սփյուռքահայ մասնագետները պետական մակարդակով հրավիրվում են աշխատանքի ՀՀ կառավարությունում և այլ գերատեսչություններում: Ծրագրի շրջանականերում արդեն իսկ սփյուռքահայ 150 մասնագետ աշխատանքի է անցել Հայաստանի և Արցախի գերատեսչություններում: Ծրագրի ավարտից հետո նրանց 60 տոկոսից ավելին մշտական աշխատանքի է անցել Հայաստանում, այդ թվում՝ զբաղեցնելով բարձրաստիճան պաշտոններ:
Հարցերի պարագայում կարելի է կապ հաստատել ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի հետ diasporafellowships@gov.am էլ. հասցեով:

The iGorts 2023 Program for Diaspora Armenian Specialists Launches
Yerevan, Armenia (February 15, 2023) - The Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the RA has begun accepting applications for the "iGorts-2023" program, which gives Armenian professionals from the Diaspora the opportunity to work in more than twenty Armenian state agencies for one year. Diaspora specialists who have a Bachelor's degree and a minimum of five years of work experience or a Master's degree (equivalent or higher) and three years of professional work experience are eligible to apply for the program.
Applications for 2023 will be open until April 5 in Armenian, English and Russian. Professionals who successfully pass the final round of interviews will start working in their respective agencies from September 1 of this year.
Program participants will be provided with an air ticket (to and from Armenia), a monthly salary of 336,000 drams during the programme, health insurance and payment of a residence permit for one year.
Candidates can complete their application on the website of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs at the following link: http://diaspora.gov.am/en/programs/25/fellowship
The iGorts program is being implemented for the 4th time. It is the first programme in the history of the Republic of Armenia to engage Armenian specialists from the Diaspora to work for the Armenian government and other agencies at the state level. One hundred fifty specialists from Diaspora have already been employed in Armenian and Artsakh governmental agencies within the framework of this program. After completing the program, more than 60% of our participants have permanently established themselves in Armenia, and some work in senior positions.
If you have any questions, you can contact the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs at diasporafellowships@gov.am.