Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է Ֆիլադելֆիա
Գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը ԱՄՆ աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է Փենսիլվանիա նահանգի Ֆիլադելֆիա քաղաքի հայ համայնքի հետ։
Նա այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշարձան, այնուհետ հանդիպել «Armenian Heritage Walkway Project»-ի անդամների հետ: Նրանք այժմ աշխատում են հուշաարձանի շուրջ ճեմուղի ստեղծելու ուղղությամբ, որը կընդգծի Ֆիլադելֆիայում հայկական սփյուռքի դերը:
Գլխավոր հանձնակատարը հանդիպել է Սբ. Սահակ և Մեսորպ, Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ և Սուրբ Մարկոս Հայ Առաքելական եկեղեցիների հոգևոր առաջնորդների հետ: Հանդիպումից հետո Զարեհ Սինանյանն այցելել է Արցախյան 44-օրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան:
Հանդիպում է կայացել նաև Ֆիլադելֆիա քաղաքում գտնվող Հայ քույրերի վարժարանի ներկայացուցիչների հետ։ Կրթօջախն ունի նախակրթարանից մինչև ութերորդ դասարանի աշակերտների համար նախատեսված ծրագիր:
Ֆիլադելֆիա այցը եզրափակվել է համայնքային հանդիպմամբ, որին մասնակցել են մշակութային, քաղաքական, բարեգործական, մարզական, կրոնական և ուսանողական կազմակերպությունների անդամները։ Հանդիպմանը ներկա էին նաև Փրինսթոնի, Փենսիլվանիայի և Վիլանովայի համալսարանի հայ ուսանողներ:
Գլխավոր հանձնակատարն այցելել է ԱՄՆ քաղաքացիական պատերազմում կռված Խաչատուր Կարապետյանի գերեզմանին և ծանոթացել 1800-ականներին Ֆիլադելֆիայում հաստատված հայերի պատմությանը։

Главный уполномоченный посетил Филадельфию
В ходе рабочего визита в США Главный уполномоченный Заре Синанян встретился с армянской общиной Филадельфии, штат Пенсильвания.
Заре Синанян посетил памятник Геноцида армян, затем встретился с членами проекта «Аллея армянского наследия», которые работают над созданием дорожки вокруг статуи Мгера младшего, чтобы подчеркнуть роль армянской диаспоры в Филадельфии.
Главный уполномоченный встретился с духовными настоятелями Армянских Апостольских Церквей Св. Саака и Месорпа, Св. Григория Просветителя и Св. Маркоса. После встречи посетил монумент, посвященный памяти жертв 44-дневной Арцахской войны.
Состоялась также встреча с представителями армянской сестринской школы, в которой обучаются дети с дошкольного воздаст до 8 класса.
Визит в Филадельфию завершился собранием общественности, на котором присутствовали представители культурных, политических, благотворительных, спортивных, религиозных и студенческих организаций. На встрече также присутствовали армянские студенты из Принстонского университета Пенсильвании и Университета Вилланова.
Главный уполномоченный посетил могилу Хачатура Карапетяна, участника Гражданской войны в США, и ознакомился с историей армян, поселившихся в Филадельфии в 1800-х годах.