Էվելինա Բարսեղյանը ծնվել է Սևան քաղաքում։ Մանկության տարիներին ընտանիքի հետ տեղափոխվել է Ռուսաստանի Դաշնություն։ Էվելինան ավարտել է Ֆ.Մ. Դոստոևսկու անվան Օմսկի պետական համալսարանի «Լրագրություն» բաժինը։ Այնուհետև աշխատել է որպես լրագրող Սանկտ Պետերբուրգում։ Էվելինան 2015 թվականին դարձել է համառուսաստանյան «Ճշմարտություն և արդարություն» մրցույթի դափնեկիր՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարին նվիրված մի շարք աշխատությունների համար:
Հետագայում նա իր կյանքը կապել է կինոարվեստի հետ՝ դառնալով սցենարիստ և ռեժիսոր: Այդ բնագավառում նրա դեբյուտը «Մեկը ձեզ սիրում է» ֆիլմն է, որը նկարահանվել է Էվելինայի հայրենի քաղաքի՝ Սևանի Դդմաշեն գյուղում: Ֆիլմն ունեցել է միջազգային լայն ճանաչում, մասնավորապես ցուցադրվել Է Կաննի կինոփառատոնում,Short Film Corner ծրագրի շրջանակներում, ձեռք է բերվել Եվրոպական և ամերիկյան առաջատար հեռուստաալիքների կողմից: Էվելինայի երրորդ ֆիլմը՝ «Բրավիստը» (Bravoman), անցել է Manhattan Short Film Festival - 2016 միջազգային կինոփառատոնի եզրափակիչ փուլ, ընդգրկվել է համաշխարհային «Օսկար» մրցանակի լոնգ-լիստում։
Էվելինան մի շարք փառատոների դափնեկիր է: 2020 թվականին նա հաղթել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից հայտարարված մրցույթում և նկարահանել է «Ժառանգուհին» (The Heiress) կարճամետրաժ կատակերգությունը:
Նա նաև Կաննի 68-69-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում բրիտանական SHORTS HD հեռուստատեսության կողմից անցկացվող մրցույթի դափնեկիր է (մրցույթում նրա «Ժառանգուհին» և «Բրավիստը» ֆիլմերը հայտնվել են լավագույն հնգյակում):
Էվելինան 2023 թվականին Ռուսաստանի բեմական արվեստների պետական ինստիտուտի վերապատրաստման երկու ծրագիր է անցել՝ «Կառավարման հիմունքները ժամանակակից ազգային թատրոնում» և «Ժամանակակից դրամատուրգիայի հիմունքները ազգային թատրոնում» թեմաներով (Ռուսաստանի ազգային դրամատիկական թատրոնի հետ համագործակցությամբ)։
Ներկայիս աշխատավայրը ՀՀ Ազգային ժողովում Է։ Էվելիանան զբաղվում է Հայաստանում և արտերկրում կինեմատոգրաֆիական, թատերական և ստեղծագործական միջավայրի վերլուծությամբ, այդ ոլորտներում օրինաստեղծ գործունեության փորձագիտական աջակցությամբ:

Эвелина Барсегян родилась в городе Севан, в Армении. В детстве вместе с семьей переехала в Россию. Эвелина окончила обучение в Омском государственном университете имени Ф.М. Достоевского по специальности «журналистика». Затем работала журналистом в Санкт-Петербурге, где дважды становилась финалистом профессионального конкурса «Золотое перо» и лауреатом всероссийского конкурса «Правда и справедливость» 2015 года за серию работ, посвященных борьбе с коррупцией.
Впоследствии Эвелина связала свою жизни с кинематографом – работает сценаристом, режиссером. Она дебютировала в кино фильмом «Один человек вас любит», который сняла на своей исторической родине, в деревне Ддмашен близ города Севан. Фильм имел широкий международный успех, в частности, был показан на Каннском кинофестивале в рамках программы Short Film Corner, был приобретен ведущими европейскими и американскими каналами. Ее третий фильм «Бравист» (Bravoman) стал финалистом международного кинофестиваля Manhattan Short Film Festival — 2016, имел мировой прокат и вошёл в лонг-лист премии «Оскар». Финалист и лауреат многих фестивалей. В 2020 году выиграла конкурс Национального киноцентра Армении и сняла короткометражную комедию «Наследница» (The Heiress).
Лауреат конкурса британского телевидения SHORTS HD в рамках 68-ого и 69-ого Каннского международного кинофестиваля (где ее проект «Наследница», «Бравист», вошли в топ-5).
Прошла две программы повышения квалификации «Основы менеджмента в современном национальном театре» и «Основы современной драматургии в национальном театре» от Российского государственного института сценических искусств (в партнерстве с Национальным драматическим театром России, Александринским театром), 2023г.
Рабочее место в рамках программы «iGorts» - Национальное собрание РА. Занимается анализом кинематографической, театральной и творческой среды в Армении и за рубежом, экспертной помощью в законотворческой деятельности в этих областях.