Ես Ռուզաննա Գրիգորյանն եմ։ Ծնվել և մեծացել եմ Լատվիայում և կարծում եմ, որ հաջողակ օրինակ եմ լատվիական հասարակությանը ինտեգրման տեսանկյունից: Միևնույն ժամանակ ես մեծացել եմ հայկական ժառանգությամբ շրջապատված՝ մանկությունից պահպանելով լեզուն և ավանդույթները: Ծնողներս ինձ հայերեն էին սովորեցնում տանը, իսկ ես իմ հերթին փորձում էի մայրենի լեզուս սովորոցնել մյուս երեխաներին։
Ռիգայի համալսարանում սովորել եմ միջազգային տնտեսական հարաբերություններ: 2012 թվականից ակտիվորեն ներգրավված եմ հայկական ժողովրդական պարի խմբերում և դարձել եմ համայնքային կյանքի ակտիվ մասնակից։ 2020 թվականին ստեղծվել է Բալթյան երկրներում հայոց թեմի երիտասարդական կոմիտեն: Որպես խորհրդի անդամ՝ ես պատասխանատու եմ Լատվիայի իշխանությունների և Լատվիայի հայկական սփյուռքի միջև հաղորդակցության համար: Մեր կազմակերպում ենք տարբեր միջոցառումներ, որոնք կօգնեն հայերին կապվել միմյանց և նպաստել ինչպես մեր երկրի, այնպես էլ մեր ազգի բարօրությանը: Իմ մասնագիտական կյանքում ես աշխատում եմ Լատվիայի կառավարությունում։
Ես հավատարիմ եմ իմ պատմական հայրենիքին՝ Հայաստանին, կամուրջ լինելով երկու երկրների միջև: Ինձ համար պատիվ է լինել այս ծրագրի մի մասը: Վստահ եմ, որ հայկական սփյուռքի այլ անդամների հետ միասին մենք կօգնենք Հայաստանին հաղթահարել մարտահրավերները և ամրապնդել կապերը 10 միլիոնանոց հայկական սփյուռքի և մեր հայրենիքի միջև։

Меня зовут Рузанна Григорян. Я родилась и выросла в Латвии и считаю, что являюсь успешным примером в плане интеграции в латвийское общество. В то же время я выросла в окружении армянского наследия, сохраняя язык и традиции, которым меня учили с детства. Дома армянский, а я, в свою очередь, старалась учить детей родному языку.
Я изучала международные экономические отношения в Рижском университете. С 2012 года активно участвую в коллективах армянского народного танца и стала активным участником общественной жизни. В 2020 году был создан Молодежный комитет Армянской епархии в странах Балтии (Армянское единство Латвии). В качестве члена правления я отвечаю за связь между властями Латвии и армянской диаспорой Латвии: В своей профессиональной жизни я работаю в правительстве Латвии.
Я по-прежнему привержена поддерживать мою историческую Родину — Армению, выступая в качестве моста между двумя странами. Для меня большая честь быть частью программы «Молодой посол диаспоры». Я уверена, что вместе с другими членами армянской диаспоры мы поможем Армении преодолеть трудности и укрепить связи между 10-миллионной армянской диаспорой и нашей Родиной.