Անի Մելքումովան ծնվել և մեծացել է Երևանում։ Գերազանցությամբ ավարտել է Երևանի Պարարվեստի պետական քոլեջի դասական պարի բաժինը՝ ստանալով բալետի արտիստ որակավորումը։ Մասնագիտական ուսումը շարունակել է Մոսկվայի Մեծ թատրոնի ակադեմիայում և գերազանցությամբ ավարտել որպես բալետի մանկավարժ-բալետմեյստեր։ Այնուհետև սովորել է ասպիրանտուրայում՝ որպես մանկավարժ-հետազոտող, և ներկայումս հանդիսանում է մանկավարժական գիտությունների թեկնածուի հայցորդ։
Անին հանդիսանում է մասնագիտական առարկայական ծրագրերի և հոդվածների հեղինակ, գիտաժողովների խոսնակ, պարային մրցույթների և քննությունների հանձնաժողովի անդամ, ինչպես նաև վարպետաց դասերի հեղինակ և դասընթացավար։
Նրա մանկավարժական փորձը ներառում է 15 տարի։ Մասնակցել է ավելի քան 30 դասընթացների՝ անատոմիայի, ֆիզիոլոգիայի, կենսամեխանիկայի, սննդաբանության, հոգեբանության և առողջարարական մարմնամարզության մեթոդների վերաբերյալ:
«իԳործ» ծրագրի շրջանականերում աշխատավայր՝ Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի բեմական շարժման և մեներգի ամբիոն։

Ани Мелкумова родилась и выросла в Ереване. Она с отличием окончила отделение классического танца Ереванского государственного колледжа танца, получив квалификацию артиста балета. После этого продолжила обучение в Московской академии Большого театра, где также окончила курс с отличием по специальности «педагог-балетмейстер». Затем Ани поступила в аспирантуру, где изучала педагогику и стала соискателем кандидата педагогических наук.
Ани является автором профессиональных предметных программ и статей, активным спикером конференций, членом комиссии по танцевальным конкурсам и экзаменам, а также автором и тренером мастер-классов. Ее педагогический стаж составляет 15 лет, а она прошла более 30 курсов по анатомии, физиологии, биомеханике, питанию, психологии и методам оздоровительных упражнений.
Рабочее место в рамках программы «iGorts» - кафедра сценического движения и вокала Ереванского государственного института театра и кино.