Իրինա Գալստյանը ծնվել է Երևանում: Ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի Հայ բանասիրության ֆակուլտետը։
1998 թվականից բնակվում է Ֆրանսիայում, որտեղ տարիների ընթացքում կարևոր ներդրում է ունեցել համայնքային և կրթական գործունեության մեջ։
Ֆրանսիայում Իրինան աշխատել է Հայ մշակույթի տանը՝ մասնակցելով բազմաբովանդակ մշակութային և կրթական նախաձեռնությունների իրականացմանը, նպաստելով հայկական մշակութային ժառանգության պահպանմանը և հանրայնացմանը։ Նա նաև դասավանդել է Մարսելի Աբովյան վարժարանում՝ փոխանցելով հայոց լեզվի ու մշակույթի հանդեպ իր գիտելիքներն ու սերը նոր սերունդներին։
«իԳործ» ծրագրի շրջանակներում Իրինա Գալստյանն աշխատում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Երևանի պետական հումանիտար-տեխնիկական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ում։

Ирина Галстян родилась в Ереване. Окончила факультет Армянской филологии Ереванского государственного университета.
С 1998 года проживает во Франции, где на протяжении многих лет вносила значительный вклад в общественную и образовательную деятельность.
Во Франции Ирина работала в Доме армянской культуры, участвуя в реализации разнообразных культурных и образовательных инициатив, способствуя сохранению и популяризации армянского культурного наследия. Также преподавала в марсельской школе Абовяна, передавая свои знания и любовь к армянскому языку и культуре новому поколению.
В рамках программы «iGorts» работает в ГПО «Ереванский государственный гуманитарно-технический колледж» Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.