Հայկ Ազիզբեկյանը նշանակվել է Նիդերլանդներում սփյուռքի գործերի հանձնակատար
Սփյուռքի հայ համայնքներում շարունակվում է ներդրվել Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտը, որի շրջանակներում հունվարի 18-ին տեղի է ունեցել երկրորդ նշանակումը: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ Հայկ Ազիզբեկյանը նշանակվել է Նիդերլանդներում սփյուռքի գործերի հանձնակատար՝ հասարակական հիմունքներով խորհրդականի կարգավիճակով։
Միջազգային իրավաբան Հայկ Ազիզբեկյանը ծնվել է Երևանում, երկար տարիներ բնակվում է Նիդերլանդներում: Կրթություն է ստացել Լեյդենի և Հարվարդի համալսարաններում: «ԵՄ ներդրումային ծրագրեր Հայաստանում» կազմակերպության հիմնադիր-նախագահն է, «AHG JUSTITIA» իրավաբանական և ֆինանսական ընկերության հիմնադիրը:
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարների ինստիտուտի ներդրմամբ՝ ընդլայնվում են Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի ցանցային կարողությունները:
Սփյուռքի գործերի հանձնակատարի ինստիտուտի ներդրման նպատակն է զարգացնել Հայաստան-սփյուռք գործակցությունը, բարձրացնել այդ բնագավառում իրականացվող աշխատանքների արդյունավետությունը, ապահովել հայ համայնքների միջեւ կայուն հարաբերությունները և համայնքի ներուժի նպատակային ներգրավումը, ինչպես նաև աջակցել հայ ինքնության պահպանմանը, հայրենադարձությանն ու Հայաստանում սփյուռքահայերի ինտեգրմանն ուղղված միջոցառումների կազմակերպմանը:

Айк Азизбекян назначен уполномоченным по делам диаспоры в Нидерландах
В армянских общинах диаспоры продолжает внедряться институт уполномоченных по делам диаспоры, в рамках которого 18 января состоялось второе назначение. Решением премьер-министра РА Никола Пашиняна Айк Азизбекян назначен уполномоченным по делам диаспоры в Нидерландах со статусом советника на общественных началах.
Юрист-международник Айк Азизбекян родился в Ереване и уже много лет живет в Нидерландах. Образование получил в Лейденском и Гарвардском университетах. Он является основателем-президентом организации «Инвестиционные программы ЕС в Армении», основателем юридической и финансовой компании «AHG JUSTITIA».
С введением Института уполномоченных по делам диаспоры расширяются сетевые возможности Аппарата главного уполномоченного по делам диаспоры.
Целью введения института уполномоченного по делам диаспоры является развитие сотрудничества Армения-Диаспора, повышение эффективности проводимых в этой сфере работ, обеспечение стабильных отношений между армянскими общинами и целенаправленное задействование потенциала общины, а также поддержка сохранения армянской идентичности, репатриация и организация мероприятий, направленных на интеграцию армян диаспоры в Армении.